Carlos Sainz Jr thotë se prova e tij e parë si shofer i Ferrarit në Formula 1 ishte “një ditë që nuk do ta harroj kurrë” në një makinë specifikuese 2018 në pistën e provës Fiorano.

26-vjeçari do të bëhet vetëm shoferi i tretë ndonjëherë i Scuderia në garën F1 Spanjolle, pas Marquis Alfonso de Portago dhe Fernando Alonso, kur sezoni 2021 fillon në fund të Marsit në Bahrein.

Shoku i tij i ekipit i vitit 2021, Charles Leclerc dhe babai i tij legjendar i WRC, Carlos Sainz ishin gati për ta parë atë nga gropat, para se Leclerc të largohej për një vend të përshtatshëm në departamentin e montimit të automjeteve në Scuderia.

Pas lëvizjes së Sainz në dimër nga McLaren, Ferrari planifikoi t’i japë përfunduesit të podiumit F1 dy herë privat që vrapon në një nga makinat e tij më të vjetra në një përpjekje për ta bërë atë më të shpejtë.

Me provat para-sezonale të shkurtuara në vetëm tre ditë në 2021 – më pak se gjashtë vitin e kaluar – një mbarim në një nga makinat e Ferrarit 2018-spec SF71H kishte për qëllim të ndihmonte Sainz të asimilohej me ekuipazhin e tij të ri të garës dhe të mësohej me ekipin sistemet.

“Një ditë që nuk do ta harroj kurrë!” tha Sainz, pasi kishte përfunduar mbi 100 xhiro në Fiorano. “Këtë mëngjes, alarmi ra në të gdhirë sepse kishim disa takime shumë të hershme para se të dilnim në rrugën e duhur.

“Një nga momentet më të veçanta për mua sot ishte kur arrita në qark dhe pashë Ferrarin me numrin tim 55 në të. Isha i etur të hidhesha në makinë dhe ai xhiro i parë i instalimit ishte emocionues.

“Pastaj ne filluam për të punuar dhe unë jam shumë i kënaqur me mënyrën se si u zhvillua dita. Ne ishim në gjendje të kalonim përmes një programi të gjerë dhe unë isha në gjendje të familjarizohesha me tërë strukturën: inxhinierët dhe mekanikët, timoni, procedurat që dukshëm janë paksa të ndryshme nga ato në veturën që kam drejtuar sezonin e kaluar.

“Ishte shumë mirë të kisha babanë tim atje në një moment kaq të rëndësishëm në karrierën time. Dhe unë do të doja të falënderoja Mattia, Laurent dhe të gjithë në Ferrari për një pritje kaq të ngrohtë dhe një ditë të parë kaq pozitive në makinën 2018. Unë jam shumë i lumtur dhe nuk mund të kisha dëshiruar për një fillim më të mirë “.

Sainz do të drejtojë makinën përsëri të enjten në mëngjes, më parë duke ia dorëzuar nënshkrimit të Haas F1, Mick Schumacher pasdite. Drejtuesi i provës Callum Ilott do të përfundojë programin e tij gjatë një jave të Premten pasdite.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu