Carlos Sainz Jr do të bëjë paraqitjen e tij të parë në pistë si shofer i Ferrari i Formula 1 kur të marrë pjesë në një provë private në Fiorano javën e ardhshme.

Pasi u bashkua me Ferrari nga McLaren përpara sezonit 2021, Sainz ka punuar me ekipin në fabrikën e saj Maranello në javët e fundit, si dhe ka përfunduar disa vrapime në imituesin e saj.

Ferrari konfirmoi në fund të vitit të kaluar se kishte planifikuar t’i jepte Sainz një provë në një nga makinat e saj të vjetra F1 gjatë dimrit, duke kompensuar pjesërisht për sasinë e kufizuar të para-sezonit zyrtar të planifikuar në Mars.

Autosport e kupton që Sainz do të marrë në provë një makinë Ferrari F1 për herë të parë në Fiorano të Mërkurën e ardhshme si pjesë e një programi më të gjerë për ekipin në pistën e tij private të provës.

Vrapimi do të zhvillohet në Ferrari SF71H që garoi gjatë sezonit 2018, duke fituar gjashtë gara.

Ekipet nuk lejohen të përdorin asnjë makinë që garuan në dy vitet e fundit, me makinën e specifikave 2018 që mund të jetë në dispozicion pas testeve private vitin e kaluar.

Sainz pritet të provojë të Mërkurën dhe të Enjten javën e ardhshme në Fiorano së bashku me shokun e ekipit Charles Leclerc, mbi bazën që shoferi Monegasque ka testuar negativisht për COVID-19 pas kontraktimit të virusit në fillim të këtij muaji.

Testi do t’i ofrojë Sainz një mundësi të parë për të marrë pjesë në një program në udhë me ekipin e tij të garës dhe ekipin inxhinierik për sezonin 2021, duke e bërë atë një përvojë të vlefshme edhe në një makinë që është gati tre vjeç.

Sainz nuk do të ketë një shans për të drejtuar makinën e Ferrarit 2021, SF21, deri në fillimin e provave para-sezonale në Bahrein, i cili është planifikuar të zhvillohet nga 12-14 Mars përpara raundit të hapjes në pistën Sakhir dy javë më vonë.

Testi pesë-ditor i Ferrarit në Maranello do të përfshijë gjithashtu anëtarët drejtues të Akademisë së Shoferëve të Ferrari, më e rëndësishmja për shoferët e Formula 2 Robert Shwartzman dhe Marcus Armstrong. Të dy do të jenë në rrugë të mbarë në SF71H nga e hëna e tutje.

Kjo do të shënojë provën e parë të Armstrongut në provën F1 për Ferrari, ndërsa Shwartzman më parë ka marrë pjesë në garën në Ferrari specifik 2018 në Fiorano dhe Circuit Yas Marina në Abu Dhabi vitin e kaluar.

Giuliano Alesi gjithashtu është vendosur të marrë pjesë në provë, por është e panjohur nëse prova e Ferrarit dhe shoferi rezervë Callum Ilott do të jenë të pranishëm për garën.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu