Ferrari ka njoftuar planet për një provë me shtatë shoferë në Fiorano javën e ardhshme duke përdorur makinën e saj të Formula 1 2018, përfshirë Carlos Sainz Jr, Charles Leclerc dhe Mick Schumacher.

Pas mbërritjes së Sainz nga McLaren përpara sezonit 2021, Ferrari tha në fund të vitit të kaluar se kishte në plan të jepte Spanjollin në disa makineri të vjetra për të ndihmuar rregullimin e tij në jetën në ekip.

Siç është raportuar nga Autosport të Enjten, Dalja e parë e Sainz në një makinë Ferrari F1 do të vijë javën e ardhshme kur ai të drejtojë specifikën 2018 SF71H në pistën e tij private të provës.

Ferrari konfirmoi planet që Sainz të marrë pjesë në provë të Shtunën, duke zbuluar se shtatë shoferë do të marrin pjesë gjatë pesë ditëve të vrapimit.

Sainz do të marrë një ditë e gjysmë pas timonit të Ferrari SF71H, me daljet e tij të planifikuara për të gjithë të mërkurën dhe të enjten në mëngjes.

Pavarësisht se është kryer në makineri të vjetra, testi do t’i japë Sainz një shans të mësohet me sistemet e Ferrarit dhe të punojë me ekuipazhin e tij të ri të garës dhe inxhinierët para fillimit të testit të vetëm para-sezonal të F1 në Bahrein në 12 Mars.

Shoku i skuadrës së Sainz 2020, Charles Leclerc, është planifikuar të provojë të Martën. Do të shënojë kthimin e shoferit Monegasque në kabinën e pilotit pas provës së tij pozitive për COVID-19 në fillim të këtij muaji.

Drejtimi Fiorano do të paraqesë gjithashtu pesë drejtues nga Akademia e Shoferëve Ferrari, me të hënën të vendosur për t’u ndarë midis Giuliano Alesi, Marcus Armstrong dhe Robert Shwartzman, të gjithë garuan në F2 vitin e kaluar.

Do të shënojë hera e parë që të dy Alesi dhe Armstrong kanë drejtuar një makinë F1, ndërsa Shwartzman së fundmi u shfaq për Ferrari në provën e fundvitit në Abu Dhabi.

Ferrari gjithashtu ka lënë mënjanë garimin për kampionin e F2 Schumacher, i cili do të ngjitet në F1 këtë vit me ekipin Haas.

Schumacher do të testojë SF71H të Enjten pasdite dhe të Premten në mëngjes, përpara se t’ia dorëzojë frerët shoferit të provës Ferrari Callum Ilott të Premten pasdite.

Ekipet janë të ndaluara të përdorin makina F1 të garazuara në dy sezonet e fundit për testime private, me makinën e specifikave 2018 që është në dispozicion pas përdorimit të saj vitin e kaluar në Fiorano për anëtarët e FDA.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu