Pronari i ekipit të Alfa Romeo Formula 1 Sauber është vendosur të zgjasë partneritetin e saj me Ferrari deri në vitin 2025, duke i dhënë fund sugjerimeve të një kalimi në mbështetjen e Renault, ka mësuar Autosport.

Sauber ka qenë një ekip i klientëve Ferrari F1 që nga viti 2010 dhe krijoi lidhje më të ngushta me prodhuesin italian duke miratuar emrin e markës së saj motër, Alfa Romeo, në 2019.

Marrëveshja ekzistuese midis Sauber dhe Ferrari pritet të skadojë në fund të këtij viti, duke çuar në sugjerime se veshja zvicerane mund të jetë një mundësi e mundshme për Renault si një ekip i ri i klientëve.

Por Autosport e kupton që një marrëveshje është rënë dakord midis Sauber dhe Ferrari për një marrëveshje të re të furnizimit me motor nga 2022 deri në 2025.

Megjithëse marrëveshja ende nuk është nënshkruar, planet janë tashmë në dispozicion për një vazhdim të partneritetit. Projektimi i shasisë 2022 Sauber ka filluar llogaritjen e dimensioneve të një njësie të energjisë Ferrari dhe kutisë së shpejtësisë, duke treguar një zgjatje të marrëveshjes aktuale.

Renault humbi skuadrën e saj të fundit të konsumatorëve F1, McLaren, në fund të vitit të kaluar dhe është i interesuar të punojë me të rinj ekipet partnere në të ardhmen, duke çuar në sugjerime që mund të lidhet me Sauber.

Megjithëse drejtori i ekipit Frederic Vasseur ka mbajtur një marrëdhënie të mirë me ekipin e Renault ku ai punoi për pak kohë në 2016, aksionarët e skuadrës Sauber janë të etur për stabilitet duke vazhduar të punojnë me Ferrari.

Një zgjatje e marrëveshjes do të mbajë të paprekur politikën e Ferrarit në rrjetin F1, me dy ekipe klientësh së bashku me skuadrën e saj të punimeve.

Sauber ka garuar me shoferin e lidhur me Ferrari Antonio Giovinazzi që nga viti 2019, ndërsa lidhjet në rritje priten me Haas, i cili do t’i dorëzojë anëtarit të Akademisë së Shoferit të Ferrari Mick Schumacher debutimin e tij në F1 këtë vit.

Nuk është ende e qartë nëse ekipi do të vazhdojë garën me emrin Alfa Romeo përtej vitit 2021, me diskutime të reja që priten pas bashkimit midis kompanisë mëmë Fiat Chrysler dhe Peugeot Group, duke formuar prodhuesin e katërt më të madh të makinave në botë me emrin Stellantis.

Sauber njoftoi një zgjatje një-vjeçare të partneritetit të saj me Alfa Romeo përsëri në tetor, me të dy palët gjithashtu duke bashkëpunuar në hartimin e makinave rrugore Alfa Romeo Giulia GTA dhe GTAm.

Vasseur tha në fund të sezonit të kaluar se një zgjatje e partneritetit me Alfa Romeo ishte “thelbësore” për skuadrën e Sauber.

“Unë nuk dua të flas për aspektin financiar, por me siguri është një pjesë e kësaj,” tha Vasseur për Autosport.

“Rathershtë më tepër motivimi që ju mund të shtoni në ekip, aktiviteti që ju mund të përballoni rekrutimin dhe për zhvillimin e kompanisë për të ardhmen e kompanisë, që ne duhet të kemi këtë lloj motivimi të brendshëm.

“Fakti që Alfa Romeo po zgjat marrëveshjen me ne dhe dëshiron të zhvillojë partneritetin, me siguri që është një shpërblim i mirë.

“Por nuk është vetëm një shpërblim, është një hap tjetër për ne. Ne po bashkëpunojmë shumë në anën e automobilave tani. Unë mendoj se është një partneritet i mirë për kompaninë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu