Për shkak të kufizimeve të koronavirusit të vendosura nga qeveria britanike, të gjithë të ardhurve nga Zvicra, ku jeton Schumacher, duhet t’i nënshtrohen një periudhe të detyrueshme të vet izolimit dhe të kryejnë dy teste COVID.

Kërkesa ishte ajo që e shtyu Fernando Alonso të kapërcente çdo përfshirje në nisjen dhe shkatërrimin e Alpeve në fillim të kësaj jave, por Schumacher nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se ta kalonte atë në mënyrë që të mund të vazhdonte me përgatitjet e tij F1 2021.

Duke folur të enjten pas zbulimit të Haas VF-21, Schumacher shpjegoi se situata ishte mjaft e vështirë për tu menaxhuar, por ia vlen të kalohet në proces.

“Padyshim, nuk ka qenë e lehtë pasi udhëtimi në Angli ka qenë shumë i kufizuar,” shpjegoi ai. “Ishte shumë e vështirë për mua të bëja vendin tim në rregull.

“Ne kishim një plan, dhe pastaj rregullat ndryshuan, dhe unë duhej të bëja vetë karantinë. Kështu që unë duhej të gjeja një vend ku mund të hiqja dorë nga 10 ditë në thelb për t’i dhënë vetes dhomën për të shkuar në ekip për një ditë e gjysmë, e cila në të vërtetë nuk është shumë për shtatë ditë karantinimi.

Haas VF-21

Haas VF-21

Foto nga: Ekipi Haas F1

“Kështu që mbërrita në Angli në një vend dhe thjesht qëndrova atje për kohën që m’u dha. Dhe, pasi rezultatet e mia u kthyen të gjitha negative tek unë pas ditëve që u caktuam, unë isha në gjendje të shkoja në ekip. “

Schumacher tha se ai ende priste që të bëhej më shumë punë për t’u bërë plotësisht i qetë në kabinën e Haas, por kjo tani do të duhet të presë deri në testimin para-sezonal në Bahrein.

“Padyshim që përshtatja e sediljes ishte një ditë shumë e gjatë,” tha ai. “Ne filluam, mendoj, në orën tetë të mëngjesit, dhe pastaj përfunduam në 10:30 të mbrëmjes. Por ia vlejti. Ne arritëm të bënim një vend, gjë që ishte vërtet e mirë.

“Ndihet mirë nga jashtë padyshim. Një ulëse është gjithmonë shumë e veçantë, por mund të ndihet shumë mirë kur jeni të palëvizshëm dhe në momentin që vozisni, ndihet kot.

“Pra, është diçka që ne vetëm do të duhet ta kuptojmë në rrugën e duhur. Dhe pas kësaj, ne do të bëjmë modifikime. Ne duhet ta bëjmë, por jam shumë i sigurt se kam zënë një vend të mirë. Dhe tani gjithçka ka të bëjë me përpjekjen dhe përsosjen e saj. “

Video e ngjashmeSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu