Gjatë vrapimit të lançimeve të makinave 2021 këtë vit, gjatësitë që disa ekipe shkuan për të fshehur idetë e tyre të reja u bënë një pikë e madhe bisede.

Mercedes dhe McLaren zbrazën të dy zonat e makinave të tyre në imazhet e lëshimit, ndërsa AlphaTauri lëshoi ​​interpretime të makinës së saj 2021 me një dizajn krejtësisht të ndryshëm të hundës dhe pezullimit.

PLUS: 10 gjërat që mësuam nga testimi F1

Red Bull shkoi një hap më tej duke u përmbajtur në publikimin e ndonjë fotografie të RB16B të saj të ri nga një ditë xhirimesh në Silverstone.

Ndërsa gjatësitë që skuadrat bënë për t’i mbajtur gjërat private befasuan disa shikues, për ekipet e përfshira situata ishte në të vërtetë tipike.

Drejtori teknik i shasisë Alpine F1, Pat Fry, thotë se shpejtësia me të cilën skuadrat rivale mund të kopjojnë idetë, e bëri atë të mos mendonte shumë për të mos treguar ide të mira derisa skuadrat nuk duheshin absolutisht.

“Unë mendoj se është vetëm një pikë parimi, më shumë se gjithçka, të them të drejtën”, tha Fry.

“Ju kurrë nuk jepni asgjë. Unë jam mësuar që për 30 vjet, kështu që e kam të vështirë të ndryshoj tani.

“Në realitet unë mund të shoh diçka në makinën e dikujt, dhe nëse është një gardh tjetër ose një formë apo dysheme tjetër, unë mund ta provoj atë në tunel për dy ditë dhe ta kem në makinë brenda një jave. Kështu që unë mendoj se është ajo.

“Një ndryshim i madh, i madh rregulli ka ndodhur, dhe megjithëse është një pjesë shumë e kufizuar e makinës, do të jetë shumë e lehtë të reagosh dhe të shohësh nëse dikush ka diçka që funksionon më mirë se të gjithë të tjerët.

“Unë mendoj se është thjesht natyra e Formula 1, apo jo?

“Ne të gjithë mendojmë se jemi të zgjuar dhe të gjithë përpiqemi të fshehim atë që po bëjmë, dhe pastaj do të zbulojmë se sa shpejt kemi arritur garën në Bahrein, apo jo.”

Pat Fry, ekipi i Formula 1 Alpine

Pat Fry, ekipi i Formula 1 Alpine

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Motivimi i McLaren për të mbajtur sekretin e shpërndarësit të tij u bë i qartë në provat para-sezonale kur u shfaq një dizajn i zgjuar ideja për ta lejuar atë të kandidojë me goditje më të mëdha sesa ekipet rivale.

Drejtori teknik i ekipit, James Key, llogariti që rivalët do të provonin shpejt konceptin në tunel dhe mund të shkulnin planet e tyre brenda disa javësh.

“Unë mendoj se porti i parë i thirrjes me çdo ide që shihni atje është CFD, kështu që unë mendoj se ju mund të hidheni në një ide që mund ta shihni në një ekip tjetër brenda një jave lehtësisht në ditët e sotme,” shpjegoi ai.

“Unë mendoj se nëse ka ende interes pas një jave, qoftë kjo difuzori ynë ose skaji i detajit të dyshemesë së Mercedes-it apo çfarëdo qoftë ai, unë mendoj se ju mund t’i merrni mendimet për gjërat mjaft shpejt.

“Atëherë me të vërtetë po kupton se si funksionon me makinën tënde. Ky është çelësi për këtë.

“Pastaj mund të përfundoni me një gjeometri unike tuajin sepse mund ta kuptoni parimin, por pastaj duhet ta përshtatni atë në përputhje me rrethanat që të funksionojë me makinën tuaj.

“Situata e shpërndarësit për shembull është gjithashtu shumë e qëndrueshme edhe në atë mjedis.

“Kështu që ju me siguri do ta provonit tunelin e erës, i cili mund të jetë një ose dy javë poshtë vijës, dhe pastaj duhet ta prodhoni atë.

“Këto hapa të veçantë janë mjaft të drejtpërdrejtë.

“Kështu që mund të thuash midis tre dhe pesë javësh midis bërjes së fotos dhe vendosjes së saj në makinë nëse vërtet do të doje ta shtynte këtë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu