Numërimi mbrapsht për sezonin 2021 të Formula 1 është në proces, por para garës së parë të fushatës ka ende shumë për të bërë.

Ekipet F1 duhet të bëjnë gati makinat e tyre të reja dhe të testuara në rrugën e duhur, dhe para kësaj do të ketë sezonin e rregullt të nisjes.

Këtu është ajo që dimë deri më tani për ndërtimin para-sezonal.

Kur është testimi para-sezonal i Formula 1 2021?

Si pjesë e masave të kursimit të formulës 1, ekipet dhe FIA ​​ranë dakord të ulin testimin nga gjashtë ditë në tre ditë për këtë sezon.

Me skuadra të kufizuara në vetëm një veturë të vetme për kohëzgjatjen, kjo do të thotë që çdo shofer do të marrë vetëm një ditë e gjysmë vrapim përpara garës hapëse të sezonit në Bahrein.

Plani fillestar kishte qenë që testimet të zhvilloheshin në Barcelona në Spanjë në fillim të Marsit, por situata e vazhdueshme përreth koronavirusit ka ndryshuar gjërat.

Me bllokimet që ndodhnin në pjesën më të madhe të Evropës, aleate e pasigurive mbi ndikimin e kufizimeve të udhëtimit të Brexit në ekipet e Mbretërisë së Bashkuar, u ndje që mbajtja e tij në vendin origjinal nuk kishte shumë kuptim.

Pra, me hapjen origjinale të sezonit F1 që u zhvendos nga Australia në 21 Mars në Bahrein më 28 Mars, kishte më shumë kuptim që testimi të zhvillohej edhe në vendin e Sakhir.

Do të thotë se tani do të ketë një seancë të vetme prove në Bahrein nga 12-14 Marsh.

Kur lançohen makinat e reja F1 2021?

Ekipet e Formula 1 aktualisht po punojnë shumë në përgatitjen e makinave të tyre 2021, me zbulimet zyrtare që pritet të bëhen në fund të shkurtit ose në fillim të marsit.

Këtu është një përmbledhje e asaj që secila skuadër ka thënë deri më tani.

Mercedes

Mercedes ende nuk ka konfirmuar planet e tij të nisjes, por ka spekulime se ajo mund të drejtojë makinën për herë të parë në fillim të marsit gjatë një dite xhirimesh në Silverstone.

Demi i Kuq

Red Bull nuk ka finalizuar asnjë plan lansimi për makinën e tij akoma, por ai ka konfirmuar se makina e tij e azhurnuar do të quhet RB16B sepse ruan shumë pjesë nga sfiduesi i vitit të kaluar.

McLaren

McLaren është përballur ndoshta me dimrin më të ngarkuar nga të gjithë, pasi është ekipi i vetëm që po ndërron furnizuesit e motorëve për këtë vit.

Veshja e bazuar në Woking po lëviz nga njësitë e energjisë Renault tek Mercedes, me rezultatin që makina e saj 2021 quhet MCL35M.

Ekipi nuk ka zbuluar ende ndonjë plan të nisjes, por ka ngacmuar disa imazhe të makinës së saj në ngjyrat e saj të zakonshme portokalli.

Aston Martin

Skuadra Racing Point është ribranduar si Aston Martin për këtë vit dhe, si dhe një makinë e re, ajo do të funksionojë me një zbukurim të gjelbër garues britanik.

Veshja me bazë në Silverstone ka deklaruar se do të lançojë makinën e saj dhe ngjyrat e reja një ngjarje në Mars.

Alpine

Ekipi i Renault është ribranduar si Alpine për këtë vit, si pjesë e një shtytjeje për të ndërtuar markën franceze sportscar.

Ekipi do të kandidojë me një transmetim të ri dhe ka thënë se do të zbulojë Alpine A521 në një ngjarje në shkurt.

Ferrari

Ferrari pret të zbulojë SF21 të ri vetëm përpara testimit para-sezonal në Bahrein. Veshja italiane dëshiron të mbajë një ngjarje e fillimit të ekipit në pjesën e hershme të këtij viti, me vitrinën e makinave që pret deri më vonë.

AlphaTauri

AlphaTauri nuk ka njoftuar ende një datë të lançimit për makinën e saj me motor Honda 2021, por pritet të drejtojë makinën për herë të parë në një ditë filmimi në Imola që do të zhvillohet ndërmjet 23-25 Shkurt

Alfa Romeo

Alfa Romeo ishte ekipi i parë i Formula 1 që konfirmoi datën e nisjes për makinën e saj 2021. Ajo do të zbulojë C41 e saj në një ngjarje në Varshavë më 22 shkurt.

Haas

Haas do të konkurrojë me një skuadër të re shoferi në vitin 2021, me Romain Grosjean dhe Kevin Magnussen që janë zëvendësuar nga Mick Schumacher dhe Nikita Mazepin.

Asnjë plan nuk është njoftuar ende për zbulimin e makinës së saj të re me motor Ferrari.

Williams

Williams do të nisë në 2021 me një skuadër të pandryshuar, pasi George Russell dhe Nicholas Latifi vazhdojnë si shokë të skuadrës për vitin e dytë.

Veshja me bazë në Grove, e cila u ble nga Dorilton Capital vitin e kaluar, nuk ka zbuluar ende ndonjë plan për lansimin e makinës së saj të re.

A do të jenë të ndryshme makinat e reja F1 2021?

Megjithëse makinat 2021 duhet të mbajnë të njëjtën shasi si vitin e kaluar, janë bërë disa ndryshime rregullash që do të sigurojnë disa ndryshime.

Në mënyrë që të ndihmojë gomat e Pirelli të përballen me makinat gjithnjë e më të shpejta, u janë bërë ndryshime makinave për të zvogëluar forcën në 2021, veçanërisht duke synuar dyshemenë.

Pirelli është dashur të mbajë përbërjet e saj të specifikimeve 2019 për një sezon të tretë me radhë, edhe pse kohët e fundit kishte ekipet që provonin gomat prototip për vitin e ardhshëm.

Ata prototipa, të cilët paraqesin një ndërtim më të fuqishëm, u kritikuan shumë nga drejtuesit, kështu që mbetet të shihet se cilat specifikime do të përdoren përfundimisht.

Në një përpjekje të mëtejshme për të ulur kostot përpara kufirit të buxhetit në hyrje, ekipet gjithashtu do të detyrohen t’i përmbahen shasisë së tyre aktuale për 2021, megjithëse atyre u lejohet të shpenzojnë të ashtuquajturat argumente zhvillimi për të ripunuar zona të caktuara të makinave të tyre, përfshirë aerodinamikën .

Prodhuesit e motorëve gjithashtu lejohen të prezantojnë një specifikim të ri të njësisë së energjisë para garës së parë.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu