Presidenti i FIA-s Jean Todt ka paralajmëruar se fushata e Formula 1 2021 nuk do të jetë si “një sezon normal” dhe pret më shumë ndryshime në kalendar për shkak të COVID-19.

F1 u përball me një sezon të paparë të vitit 2020 me 17 raunde në Evropë dhe Lindjen e Mesme për shkak të pandemisë COVID-19, me një fillim të vonë në korrik dhe një orar jashtëzakonisht të mbingarkuar që zgjati në dhjetor.

Muajin e kaluar Këshilli Botëror i Sporteve Motorike miratoi një kalendar rekord me 23 gara për 2021 që sheh që garat tradicionale të F1 të kthehen në vendet e tyre të zakonshme.

Megjithatë, më herët të hënën Autosport njoftoi se Çmimi i Madh Australian i hapjes së sezonit është në Mars tani ka të ngjarë të shtyhet.

Disa javë më parë shefi në largim i F1 Chase Carey tha se sporti ishte “duke planifikuar për ngjarje 2021 me tifozë që ofrojnë një përvojë afër normales dhe presin që marrëveshjet tona të respektohen”, por sipas presidentit të FIA Todt sfidat e paraqitura nga pandemia e koronavirusit janë nuk ka mbaruar “ndërsa ai përgatitet për më shumë ndryshime në orar.

“Fatkeqësisht, nuk ka mbaruar,” tha Todt.

“Nuk është sikur sezoni po mbaron, [so] fillojmë nga një copë letër e bardhë. Kyçja akoma do të ndodhë, mbyllja, virusi është atje.

“Ka pasur progres. Ne po presim një vaksinë, kështu që do të jetë mirë për popullatën, mirë për planetin që të jetë në gjendje ta shijojë atë.

“Por unë jam i sigurt që gjatë ditëve të ardhshme, ne do të dëgjojmë shumë ndryshime të mundshme në kalendarët e ndryshëm, jo ​​vetëm të Formula 1, por edhe në kalendarët e tjerë.

“Nëse do të më duhej të angazhohesha në një lloj normale, edhe nëse e ndiej se do të jetë një jetë ndryshe pas krizës COVID-19, mendoj se gjysma e vitit të ardhshëm, për mendimin tim, nuk do të jetë ashtu siç mund të prisnim të kemi në një sezon normal ”.

PLUS: Bravo F1 për mbajtjen e një sezoni në pandemi – por çfarë ndodh më pas?

Todt ka vlerësuar përpjekjet e F1 për të bërë së bashku një kalendar emergjence për vitin 2020, i cili përfshinte dy gara secila në Spielberg dhe Silverstone dhe një kthim të papritur në Istanbul Park dhe Imola si dhe debutimet e F1 për Mugello dhe Portimao.

“Ndjej që sezoni 2020 ishte një sezon i shkëlqyeshëm dhe me shumë kreativitet,” shtoi Todt.

“Kush mund ta merrte me mend një vit më parë kur u takuam në Paris se do të kishim tre grands prix në Itali, mbrapa mbrapa [races] në të njëjtin qark në Austri, në Silverstone, gara origjinale në Grand Prix të Bahrejnit, në Turqi, kështu që është me të vërtetë një meritë për Formula 1.

“Unë dua të theksoj gjithashtu rolin që luajti Chase Carey dhe udhëheqja e tij e Formula 1, duke punuar me FIA ​​kur të shihni se çfarë është arritur për të kufizuar njerëzit viktima të COVID-19 në garat motorike.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu