Kjo është rruga që ndiqet nga Alpine këtë vit pasi Marcin Budkowski dhe i sapoardhuri Davide Brivio ndajnë përgjegjësinë për drejtimin e organizatës, punët e tyre u ndanë, në thelb, në fabrika dhe operacione pista.

Derisa u njoftua largimi i tij në janar, Cyril Abiteboul ishte njeriu i Renault në qendër të vëmendjes. Ai pritej të kalonte në një rol më të lartë si shefi i përgjithshëm i Alpine Cars, pasi kishte punuar në projekt – së bashku me detyrat e tij F1 – që nga korriku.

Në vend të kësaj, Abiteboul u tregua i tepërt ndaj kërkesave. Organogrami i rishikuar në ekipin F1 i sheh Budkowski dhe Brivio me shtat të barabartë, duke raportuar tek CEO i ri i Alpine Cars Laurent Rossi.

Asnjë organizatë e ekipit F1 nuk ka të bëjë me një person, dhe të gjithë kanë shumë shtresa të menaxhimit, duke përfshirë specialistë në fushat e tyre. Ekzistojnë gjithashtu disa ndryshime në temën e udhëheqjes me dy burra.

Në McLaren, Andreas Seidl shërben si drejtori i ekipit, por shefi i tij i menjëhershëm dhe CEO Zak Brown merr përgjegjësi më të mëdha për kompaninë. Në Williams, ka një marrëveshje të ngjashme, me drejtorin e ekipit Simon Roberts që drejton ekipin, por raporton tek CEO Jost Capito, i cili kujdeset për interesat më të gjera të aksionerëve.

Laurent Rossi, Kryeshefi Ekzekutiv i Alpine

Laurent Rossi, Kryeshefi Ekzekutiv i Alpine

Foto nga: Skuadra Alpine F1

Sidoqoftë, në shumicën e ekipeve ka vetëm një pikë përqendrimi. Në fund të fundit Toto Wolff, Christian Horner, Mattia Binotto, Gunther Steiner, Fred Vasseur, Franz Tost dhe Otmar Szafnauer të gjithë u përgjigjen pronarëve, disa më shumë se të tjerët – veçanërisht përfaqësuesi i Red Bull Helmut Marko – por si drejtues të ekipit ata mbajnë mundësinë nëse diçka shkon keq

Në Alpine Rossi shërben si njeriu i ri dhe dinamik lidhës midis Budkowski dhe Brivio poshtë tij, dhe CEO i Grupit të Renault Luca de Meo sipër.

Rossi ka pasur një karrierë interesante. Ai filloi si një inxhinier i fuqisë së makinave të rrugës Renault, por në vend që të ecte përpara ai u largua për t’u bashkuar me një kompani këshillimi për menaxhim, i përqendruar kryesisht në projekte automobilistike.

Pas një magji me Google ai u kthye në Renault në 2018 si një avion i lartë në një strategji të lartë dhe rolin e zhvillimit të biznesit.

Kjo nga ana e tij e çoi atë në punën e Makinave Alpine që Abiteboul kishte pritur të merrte. Mbikëqyrja e ekipit F1 dhe ndarja e njësisë së energjisë në Francë është vetëm një pjesë e përgjegjësive të Rossi, pasi puna e tij kryesore është të ndërtojë markën Alpine.

Lexoni gjithashtu:

“Në ekip struktura e sipërme është nën Marcin Budkowski dhe Davide Brivio,” shpjegoi ai së fundmi.

“Marcin do të jetë përgjegjës për zhvillimin e shasisë dhe fuqisë, kështu që do të koordinojë zhvillimin e tërë të makinës. Davide do të jetë drejtori i garës.

“Kështu që të dy do të punojnë së bashku për të nxjerrë më të mirën nga makina që është projektuar në Enstone për ta vendosur atë në pozicionin më të mirë të mundshëm në të ardhmen.

“Pjesa tjetër e ekipeve po mbajnë strukturat e tyre ekzistuese të linjës për Marcin në Enstone, ose për veten time në Viry, e cila është paksa një situatë e ndryshme sepse është një prodhues i UP. Por përveç këtyre dy linjave që thashë, pjesa tjetër qëndron si ishte viti i kaluar “.

Filozofia e Rossi, e ndrequr përmes punëve të tij të ndryshme, është t’u delegojë kandidatëve më të kualifikuar: “toshtë të kesh njerëz të fortë përreth teje. Kjo është mësimi im në jetë, që të mos bësh asgjë vetëm.

“Për të qenë elastik në çdo mjedis keni nevojë për aftësi, keni nevojë për qëndrueshmëri, keni nevojë për shumë cilësi. F1 është jashtëzakonisht nën presion për sa i përket mjedisit. Ju duhet një ekip i fortë.

“Dhe kjo është arsyeja pse ne menduam të kishim Davide në bord. Ai ka provuar përvojën e menaxhimit të ekipeve dhe kampionateve nën presion, kështu që kjo do ta ndihmojë ekipin shpejt.

“Dhe pastaj sigurisht, duke filluar me Marcin, por duke rrezatuar në të gjithë Enstone dhe Viry, ne kemi njerëz jashtëzakonisht të aftë në krye, duke zhvilluar makinën tonë.

“Pra, kjo është ajo që ju nevojitet. Dhe në thelb dhe modestisht këtu, unë jam duke menaxhuar të gjithë këta njerëz drejt një të thjeshtë [goal] por duke u siguruar atyre të gjithë mbështetjen, qoftë logjistike, materiale, apo ndonjëherë shpresoj, intelektuale.

“Me të vërtetë rrethohu me të mëdhenjtë, kështu po lulëzon. Dhe kjo është ajo që shpresoj se e bëra.”

Marcin Budkowski, Drejtor Ekzekutiv, Alpine F1

Marcin Budkowski, Drejtor Ekzekutiv, Alpine F1

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Budkowski, i cili u bashkua me Renault në 2018 si drejtor ekzekutiv, luajti një rol gjithnjë e më me ndikim së bashku me Abiteboul, veçanërisht kur udhëtimet COVID e bënë më të vështirë për këtë të fundit të kalonte kohë në Enstone.

Një aerodinamik nga trajnimi, CV e tij mbresëlënëse përfshin role të larta në Ferrari dhe McLaren, dhe një magji në FIA ku ai mori një perspektivë shumë të ndryshme në këtë sport – para se të vendoste që ai donte të kthehej në një ekip dhe ai mori detyrën e menaxherit të Renault. . Ai ka mësuar shumë gjatë rrugës, veçanërisht nga ditët e tij në Maranello.

“Unë isha jashtëzakonisht me fat që isha pjesë e një epoke në Ferrari nën Jean Todt me Ross Brawn, Rory Byrne, me Michael Schumacher, me të gjithë këta emra të shkëlqyeshëm,” thotë Budkowski.

“Disa prej tyre janë ende emra kryesorë në këtë sport – Mattia Binotto ishte atje, James Allison, ata janë të gjithë shokë të ekipit nga kjo periudhë. Ishte një rol krejt tjetër në atë kohë, unë isha inxhinier, po kontribuoja zhvillimi i makinës.

“Tani unë jam shumë më shumë në një pozicion menaxherial dhe po kontribuoj në performancën e organizatës, sesa vetë makinën. Sigurisht që të jesh pjesë e një organizate kaq të suksesshme, një që po dominonte sportin në atë kohë, është diçka që ju e mbani mend .

“Ju mbani mend disa nga gjërat që ne po bënim si duhet, sigurisht kjo është diçka që unë frymëzoj nga roli im i menaxherit për t’u përpjekur të ndërtoj një ekip aq të fortë sa ai që kishim në atë kohë.”

Lexoni gjithashtu:

Budkowski e sheh ndarjen e punës së fabrikës / pistës me Brivio si logjike duke pasur parasysh kalendarin më të ngarkuar 2021, sfidën e madhe të krijimit të një makine të re për 2022 dhe problemet e vazhdueshme logjistike të krijuara nga COVID.

“Për sa i përket përgjegjësive, unë kam qenë i vendosur në Enstone për tre vitet e fundit,” thotë ai. “Unë jam duke vazhduar për të drejtuar Enstone dhe të gjitha departamentet që janë të përfshirë në ekipin e garës atje.

“Dhe atëherë është ana garuese e saj, nëse dëshironi, në pistë dhe menaxhimi i shoferit, i cili qëndron te Davide.

“Ne kemi një bazë në Mbretërinë e Bashkuar, kemi një bazë në Francë. Ne kemi 23 gara, potencialisht 25 në të ardhmen, kufizimet e COVID nënkuptojnë karantina të mundshme etj. Sinqerisht, në këto kushte, menaxhimi i një ekipi dhe vajtja në të gjitha garat është shumë , shumë e vështirë.”

Rekrutimi i ish-shefit të Suzuki Brivio, një njeri që ka kaluar gjithë karrierën e tij në sport me dy rrota, është një veprim intrigues nga Renault. Sidoqoftë, mbase nuk është aq e pazakontë sa mund të mendojnë disa.

Me kalimin e viteve, shumë bosë të ekipeve kanë ngjitur shkallët nga ekipet drejtuese në formulat më të ulëta – Frank Williams dhe Ron Dennis ishin shembuj klasikë, ndërsa kohët e fundit Horner dhe Vasseur ndoqën atë rrugë.

Sidoqoftë, menaxherët e mirë mund të gjenden diku tjetër. McLaren tërhoqi një goditje të jashtëzakonshme duke shikuar përtej F1 dhe duke kërkuar drejt Seidl, një njeri me një aftësi mbresëlënëse, i mprehur së fundmi në WEC – edhe pse gjermani kishte një përvojë të garave me çmime të mëdha në ditët e tij të BMW.

Jean Todt bëri emrin e tij në tubime dhe sporte para se të bashkohej me Ferrari, ndërsa bashkëkohësit e tij David Richards (me BAR dhe Benetton) dhe Ove Andersson (Toyota) gjithashtu kaluan nga bota e tubimeve në F1 – ashtu si bosi aktual i Haas Steiner.

Davide Brivio

Davide Brivio

Foto nga: Gold and Goose / Imazhe Motorsport

Dhe mos harroni se Flavio Briatore fitoi katër kampionate botërore si një ish njeri i marketingut të modës.

Brivio thekson se fokusi i tij është në menaxhimin e ekipit garues udhëtues.

“Ne vendosëm për këtë lloj organizate ku në thelb rolet ndahen midis operacioneve Enstone dhe operacionit qark”, thotë ai.

“Dhe në ditët e sotme është gjithashtu mjaft e vështirë, ne u ndjemë, sepse, me 23 gara dhe gjithashtu kur dëshiron të përmirësosh organizimin, ta bësh ekipin të rritet, duhet të jesh shumë i përqendruar në të gjitha anët, të gjitha aspektet.

“Kështu që ne vendosëm të ndaheshim. Sigurisht, të kesh Marcin në rolin e tij është shumë e dobishme për mua, dhe ai ka bërë një punë të shkëlqyeshme në organizimin e të gjithë objektit dhe menaxhimin e të gjithë objektit në Enstone.

“Roli im është të jem përgjegjës për atë që ndodh në pistë, në qark. Pra, kur jemi këtu për fundjavën e garës, për t’u siguruar që kemi gjithçka që na duhet për të kryer, për t’u siguruar që shoferët janë të lumtur, të qetë , dhe ata kanë ato që u duhen, natyrisht, dëgjojnë kërkesat e tyre, ankesat e tyre.

“Pra, është një përgjegjësi e madhe. Dhe sigurisht, një presion i madh. Dhe pastaj ajo që duam të përpiqemi të bëjmë është të jemi efikas në të gjitha aspektet, dhe në të gjitha situatat, pra në shtëpi dhe në qark. Kjo është ideja prapa saj “

Lexoni gjithashtu:

Brivio vëren se në Suzuki, një operacion shumë më i vogël, ai ishte i përfshirë drejtpërdrejt në të gjitha zonat – disa prej të cilave nuk do t’i hasë në Alpine.

“Në Suzuki organizimi ishte më i vogël. Këtu, ata janë shumë mirë të organizuar, të gjithë sektorët individualë. Para se të isha gjithashtu operative, [as well as] të qenit i përgjegjshëm Këtu mund të mbështeteni në shumë personel shumë të mirë operacional dhe zyra të organizuara.

“Unë jam një pjesë e menaxhmentit dhe si menaxhim me Laurent, me Marcin, ne kemi përgjegjësinë për të drejtuar operacionin. Kur është koha për të marrë vendime, për të marrë strategji, këtu duhet të përgatitet menaxhmenti.”

Atëherë, si do të funksionojë marrëveshja e re? Edhe ekipi nuk e di ende këtë, duke pasur parasysh që prova e Bahreinit ishte shansi i parë i Brivio për të pasur një pamje të duhur.

Do të qëndrojë dhe do të bie mbi mënyrën se si ai dhe Budkowski bashkëveprojnë me njëri-tjetrin dhe me Rossi, shefi i tyre i menjëhershëm.

Një fillim pozitiv dhe konkurrues i sezonit padyshim që do të ndihmojë në krijimin e besimit në strukturën e re. Në të kundërt, disa gara të trazuara do ta provojnë atë.

Ndoshta sfida më e madhe me të cilën përballet Brivio është menaxhimi i Fernando Alonso, pritjet e të cilit janë gjithmonë të larta dhe që nuk i pëson budallenjtë.

“Ndihem sikur ai është një djalë shumë normal,” thotë Brivio për ish-kampionin e botës. “Vetëm jashtëzakonisht i motivuar, jashtëzakonisht i gatshëm për të gjetur dhe bashkuar gjithçka që është e nevojshme për të marrë më të mirën nga makina, më të mirën nga ekipi.

“Ai do të kthehet dhe nuk do të kthehet më vetëm për të drejtuar një makinë. Ai po kthehet të përpiqet të marrë rezultate të mira, të marrë një kënaqësi dhe është mjaft i kërkuar, por kjo është ajo që më pëlqen.

“Ne kemi nevojë për këtë lloj drejtuesi që me të vërtetë dëshiron të bashkojë gjithçka për të provuar maksimumin, kështu që unë e mirëpres këtë lloj qëndrimi, këtë lloj qasjeje.

“Dhe sigurisht, ne do të duhet të përpiqemi të punojmë së bashku sa më mirë që të jetë e mundur në mënyrë që të përdorim aftësitë dhe potencialin e tij.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu