Shefi i Formula 1 i Alfa Romeo, Frederic Vasseur i ka bërë thirrje Antonio Giovinazzi që të bëhet më shumë një drejtues skuadre në sezonin e tretë të plotë të italianit me veshjen zvicerane.

Pas një sezoni të vështirë debutues në 2019, dy vjet pas një cameo me dy gara për ekipin e njohur atëherë si sububing Sauber për Pascal Wehrlein të dëmtuar, Giovinazzi i mbështetur nga Ferrari tregoi një përmirësim të dukshëm gjatë sezonit 2020 në të cilin ai skualifikoi shokun e ekipit Kimi Raikkonen nga nëntë deri në tetë.

27-vjeçari gjithashtu përputhet me pikët e Raikkonen me katër copë, pasi rënia e Alfa-s në konkurrencë dha vetëm e teta në kampionatin e konstruktorëve të vitit 2020, por Ferrari vlerësoi se ai kishte bërë mjaft për të fituar një sezon tjetër dhe vendosi kampionin e Formula 2 Mick Schumacher në Haas për fushatën e tij rishtar në vend.

PLUS: Këshillat për yllin në pritje të Ferrarit F1 nga paraardhësi i tij

Meqenëse është larg nga e sigurt që 41-vjeçari Raikkonen do të mbetet në F1 kur përfundimi i kontratës së tij një vjeçare përfundon në fund të sezonit, Vasseur i ka bërë thirrje Giovinazzi të rritet dhe “të marrë drejtimin mbi shpatullat e tij”.

“Unë mendoj se hapi tjetër është të fitojmë më shumë qëndrueshmëri gjatë garës,” tha Vasseur për Autosport.

“Por ai ka bërë një hap të mirë për një kohë që po përmirësohet në secilën temë.

“Alsoshtë gjithashtu ndoshta për të mbajtur pak epërsinë e ekipit mbi supet e tij, për të qenë në gjendje të marrë disa vendime.

“Por ne jemi në këto rrugë dhe ai po përmirëson garë pas gare. Dhe unë jam mjaft i sigurt për të [2021]”

Vasseur është gjithashtu i impresionuar me fitimet që italiani ka qenë në gjendje të bëjë në vitin e tij të dytë.

“Nëse keni një vështrim [at 2019], ai shënoi një të tretën e pikëve të Kimi dhe ai ishte gjashtë herë para Kimit në kualifikim, “shpjegoi ai.

“Tani ata po përputhen me njëri-tjetrin, ata kanë të njëjtin nivel të pikëve, të njëjtin nivel të performancës në kualifikim.”

Giovinazzi i tha Autosport se ai ishte “me të vërtetë i lumtur me punën që unë bëra” në 2021, e cila përfshinte një fokus i veçantë në përmirësimin e garës së tij fillon që e ndihmuan atë të fitonte pozicione të vlefshme në xhiron e parë të disa garave.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu