Davide Brivio, njeriu që ndihmoi drejtimin e Suzuki në lavdinë e titullit MotoGP në vitin 2020, është lidhur me një lëvizje tronditëse për t’u bashkuar me ekipin e markës Alpine Formula 1.

Italiani ka fituar respekt të madh në MotoGP, ku suksesi i tij i fundit me Suzuki ka ardhur pas një karriere të gjatë që dha shumë kampionate botërore edhe për Yamaha.

Megjithëse nuk ka pasur një konfirmim zyrtar të lëvizjes dhe as largimin e tij nga Suzuki, burimet kanë treguar se një lëvizje në një pozitë të lartë brenda Alpine mund të jetë në letra.

Ekzistojnë spekulime në rritje që po konsiderohet një strukturë e re e menaxhimit të ekipit në Alpine, me shefin aktual të ekipit Cyril Abiteboul që kalon në një rol të lartë brenda organizatës Alpine.

Kjo mund të lërë derën e hapur për drejtorin ekzekutiv Marcin Budkowski për të marrë detyrën e drejtorit të ekipit, me Brivio potencialisht duke marrë një rol të tipit CEO për të mbikëqyrur operacionet më të gjera.

Renault nuk ka lëshuar një koment të fortë rreth ndryshimeve të mundshme të infrastrukturës kur pyetet nga Autosport.

Skuadra Alpine F1 është duke kaluar një shtytje të re nga CEO i Renault Luca de Meo si pjesë e dëshirës së tij për të gjallëruar prodhuesin francez të makinave. Vitin e kaluar ai miratoi planet që ekipi i Renault të riemërtohet.

Abiteboul ishte ngarkuar nga de Meo të dilte me një plan betejë për Alpine dhe, duke folur për të ardhmen e tij vitin e kaluar, sugjeroi që nuk ishte e garantuar se ai do të qëndronte si drejtori i ekipit F1 për një kohë të gjatë.

I pyetur nëse ai do të qëndronte shefi i ekipit në vazhdën e përgjegjësive të tij të reja Alpine, Abiteboul tha se përqendrimi i tij për të bërë atë që ishte më e mira për prodhuesin e sportit do të thoshte se ai ishte i sigurt vetëm për të qëndruar në F1 deri në fund të vitit 2020

“It’sshtë një mision të cilin e fillova, të cilin do ta kem në dorë brenda dy javësh,” tha ai.

“Një pjesë e rezultateve të këtij misioni do të shohë qartë disa propozime në aspektin e strukturës që unë absolutisht nuk dua t’i komentoj këtu dhe tani.

“Ajo që unë mund t’ju them është se unë qëndroj në kontekstin e këtij misioni deri në fund të këtij viti plotësisht i angazhuar në rolin tim si drejtori i ekipit.”

De Meo gjithashtu la të kuptohet se do të ishte e rëndësishme që kushdo që merrte drejtimin e divizionit Alpin t’i jepte asaj vëmendjen e plotë.

“Ne kemi nevojë për të thjeshtuar zinxhirin e komandës,” i tha ai medias në Grand Prix të vitit të kaluar Italian.

“Ne duhet të kemi përgjegjësi për pjesë të ndryshme.

“Një gjë për të bërë është të zhvillosh një rrjet tregtarësh, tjetra është të drejtosh një ekip të Formula 1, kështu që të duhet dikush që tërheq llojet e litarëve.

“Por na besoni: ne mund ta organizojmë këtë gjë. Ne e bëjmë atë në markat e tjera dhe Cyril është pjesë e historisë me siguri, një pjesë e madhe e historisë.”

Ndërsa një lëvizje në F1 për Brivio do të ishte një surprizë, ai ka histori me de Meo, kur çifti punoi së bashku gjatë një magji në operacionet MotoGP të Yamaha.

Brivio ishte menaxher i ekipit për prodhuesin japonez të biçikletave në kohën kur ajo u sponsorizua nga Fiat nga 2007 në 2010, kur de Meo ishte zyrtari kryesor i saj i marketingut.

I lindur në Itali, Brivio fillimisht filloi karrierën e tij me Yamaha në Kampionatin Botëror Superbike në 1990.

Ai qëndroi me prodhuesin japonez të biçikletave kur ajo u transferua në MotoGP në 2002 dhe ishte thelbësor në ndihmën për të joshur Valentino Rossi në bord nga 2004 – me Rossi duke i dhënë fund një thatësire titulli për markën e cila datoi në 1992.

Ai mbeti atje si menaxher i ekipit të Yamaha deri në vitin 2010, kur u largua nga ekipi së bashku me Rossi për të punuar ngushtë si pjesë e stafit personal të italianit.

Në vitin 2013, Brivio vendosi të kthehej në një pozicion zyrtar të ekipit ndërsa mori rolin e shefit të ekipit Suzuki ndërsa përgatitej për kthimin me kohë të plotë në 2015.

Pasi ndihmoi ekipin të fitojë garën e parë të Suzuki që nga rikthimi i saj në GP Britanik 2016 me Maverick Vinales dhe duke bërë përparim të mirë, Brivio e drejtoi atë në kampionatin botëror me Joan Mir në 2020.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu