Shefi i Haas Gunther Steiner mendon se ekipi i tij do të përballet me një fushatë tjetër “të vështirë” të Formula 1 në 2021, por thotë se ka arsye për të ndjerë se mund të bëjë përparim.

Veshja në pronësi amerikane përfundoi e nënta në kampionatin e konstruktorëve këtë vit, me shpresat e saj jo të ndihmuara nga furnizuesi i motorëve Ferrari duke përjetuar një hap përsëri në pushtet.

Me rregullat e F1 që do të thotë se skuadrat duhet të mbajnë makinat e tyre për 2021, Steiner pranon se nuk do të ketë përparim dramatik gjatë dimrit.

Sidoqoftë, ai lë të kuptohet për disa shpresë se një motor i ri që po prodhon Ferrari mund të paktën t’i japë asaj një shans për të ecur përpara.

“E di që do të jetë një tjetër e vështirë”, tha Steiner rreth vitit 2021. “justshtë sa e vështirë është – dhe që nuk e di akoma.

“Por ka shumë faktorë mbi të cilët unë nuk kam asnjë ndikim dhe janë jashtë kontrollit tim, dhe shpresoj se këta faktorë – unë e di se për çfarë flasim këtu – shpresoj që ata të bëhen më mirë.

“Padyshim që ne gjithashtu duhet të bëjmë punë në anën tonë, shumë punë. Ne do të bëjmë presion për të bërë më të mirën në kohën e shkurtër që kemi. Kjo është e vetmja gjë që mund të bëj për momentin, dhe shpresojmë që dikush tjetër shton diçka edhe te partia “.

Në një përpjekje për të mbajtur ulur kostot, Haas nuk solli ndonjë azhurnim të madh në makinën e tij gjatë vitit 2020, që do të thoshte se konkurrenca e tij u rrëzua gjatë vitit ndërsa të tjerët bënin hapa përpara.

Sidoqoftë, ajo po vëzhgon disa zhvillime për vitin e ardhshëm të cilat duhet ta lejojnë atë të paktën të çojë përpara pak. Steiner, megjithatë, thotë se parashikimi se sa përparim mund të bëjë ekipi në 2021 nuk është i thjeshtë për t’u parashikuar.

“Ne po punojmë shumë për këtë,” shtoi Steiner. “Difficultshtë e vështirë të gjykosh pasi kemi filluar zhvillimin ndoshta tre ose katër muaj më parë. Nuk është se njerëzit e tjerë u zhvilluan shumë, por thjesht ne nuk patëm një zhvillim të gjerë të hapur sepse na duhej të menaxhonim buxhetet dhe burimet.

“Ne bëmë shumë mirë kur duhej të menaxhonim burimet dhe buxhetet, kështu që shpresoj të kthehemi në ato kohë.

“Por vitin e ardhshëm do të jetë e vështirë, sepse ne nuk jemi duke u zhvilluar nga një makinë e cila është shumë konkurruese. Realiteti jemi ne [will] thjesht zbuloni kur të shkojmë atje duke provuar në Barcelonë, dhe pastaj në Australi kur bëjmë kualifikimin e parë.

“Ne përpiqemi të bëjmë më të mirën tonë, por unë nuk dua të bëj asnjë premtim se sa i shkëlqyeshëm do të jetë, sepse nuk mendoj se do të jetë aq i mrekullueshëm. Por si gjithmonë, ju përpiqeni të bëni më të mirën tuaj dhe shpresoni që ju të mund të kompensoni disa nga ato që keni humbur më parë “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu