Alonso do të rikthehet në F1 në Grand Prix të Bahrainit këtë fundjavë, duke u rikthyer në rrjet pasi kaloi dy sezonet e fundit në gara në IndyCar, Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë dhe Rally Dakar.

Kampioni dy herë F1 i botës po fillon punën e tij të tretë me operacionin e bazuar në Enstone, pasi ka garuar për Renault midis 2003-2006 dhe 2008-2009.

I pyetur se sa kishte ndryshuar në Enstone që kur garoi për herë të fundit për Renault në 2009, Alonso tha se ndryshimet ishin jashtëzakonisht të dukshme, veçanërisht me infrastrukturën në selinë e ekipit.

“Ata janë shumë të ndryshëm, dhe kjo është një shenjë e mirë,” tha Alonso.

“Pas 10 vjetësh, nëse do të ishin të gjithë njësoj, mbase ky nuk do të ishte një lajm i mirë për ne.

“Unë mendoj se fabrika është azhurnuar mjaft. Ka më shumë njerëz që punojnë tani, në Viry në Francë, gjithashtu fabrika është azhurnuar dhe mendoj se niveli i teknologjisë që kemi tani krahasuar me 15 vjet më parë është shumë i ndryshëm.

“Jam shumë i kënaqur me gjërat që pashë vitin e kaluar. Duke vizituar edhe Enstone edhe Viry. Kemi njerëz shumë të talentuar në ekip. Ne kemi dizajnerë dhe teknikë të shkëlqyeshëm.

“Disa nga mekanikët, ato janë akoma të njëjta nga hera ime e fundit, kështu që kjo është gjithashtu një prekje e mirë e ditëve të vjetra, dhe një atmosferë e mirë që të gjithë duam të përsërisim suksesin që kemi pasur në të kaluarën.

“Por ne kemi njerëz të rinj, shpirt shumë të mirë, njerëz shumë të rinj të talentuar, kështu që ne jemi një organizatë mjaft e mirë tani. Kështu që shpresojmë se mund të dorëzojmë. ”

Fernando Alonso, Alpine A521

Fernando Alonso, Alpine A521

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

Alonso bëri fillimin e tij më të fundit Grand Prix në fund të vitit 2018 me McLaren, pas së cilës ai vendosi të kalonte në interesa të tjerë në gara dhe të ndiqte kurorën e trefishtë të automjetit.

Por Spanjolli nuk ka shqetësime në lidhje me sfidat me të cilat përballet duke u shpejtuar në F1, duke e ditur se nuk ka gjasa të shtojë numrin e tij të fitoreve ose titujve në garë në 2021 duke pasur parasysh pozicionin e Alpine në rendin e goditjes.

“Unë nuk kam frikë nga ndonjë sfidë e veçantë”, tha Alonso.

“Si është mesfusha tani, është shumë konkurruese. Pra, është diçka për të cilën ne jemi të vetëdijshëm, që duhet ta maksimizojmë dhe duhet të jemi perfekt çdo fundjavë nëse duam të marrim pikë të mira.

“Pastaj një sfidë tjetër, por jo vetëm për mua, por për të gjithë në ekip dhe të gjithë në varkë, do të jenë 23 garat. Duhet të jemi të vetëdijshëm edhe për atë numër, dhe të përpiqemi të kursejmë energji kur të mundemi gjatë vitit.

“Edhe në qershor, gusht, shtator, edhe nëse ndiheni të freskët, sa më shumë kurseni, aq më mirë do të jeni në nëntor dhe dhjetor.

“Pra, ka disa gjëra që pasi të jem jashtë për dy vjet, do të duhet të mësoj pak dhe të mësohem. Por përsa i përket ngasjes ose përsa i përket afrimit të fundjavës duke punuar me një ekip, mendoj se duhet të jetë mjaft e qetë.

“Unë nuk isha në shtëpi për dy vjet. Unë isha duke garuar çdo fundjavë, në thelb. Kështu që duhet të jetë mirë ”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu