Kanadezi humbi Çmimin e Madh të Eifel në Nurburgring për shkak të sëmundjes, duke u zëvendësuar në ekipin që atëherë quhej Racing Point nga Nico Hulkenberg.

Stroll më vonë zbuloi se ai ishte testuar pozitivisht për COVID-19, por pas një testi negativ ai ishte në gjendje të kthehej në kabinë për Grand Prix të Portugalisë.

Ai luftoi kur u kthye në kabinën e pilotit në Algarve Circuit, ku doli në pension pas një përplasjeje me Lando Norris dhe rrëzoi një mekanik në rrugën e tij për në 13-të në garën vijuese në Imola.

Duke folur në lançimin e Aston Martin AMR21, Stroll zbuloi se pasojat e virusit ende po bënin dëm për aftësinë e tij fizike dhe mendore për garat e mëposhtme.

“COVID më largoi nga Çmimi i Madh Gjerman dhe kjo ndoshta më preku mjaft për dy Grand Grand Prix të mëposhtme,” tha Stroll.

“Thjesht pa energji, fizikisht dhe jo në vendin më të mirë mendërisht. Unë mendoj se e nënvlerësova sesa shumë do të më vinte virusi dhe unë u përpoqa fizikisht në ato gara”.

Shëtitja rimori formën në Turqi duke marrë një shtyllë mahnitëse vaske në shi, por argumenton se zhytja në formë e tij në mes të sezonit i kushtoi atij dhe ekipit të tij pikë të vlefshme në luftën e tij kundër McLaren, i cili mundi Racing Point në të tretin në kampionatin e konstruktorëve nga shtatë pikë.

PLUS: Hendekun e shoferit Aston Martin duhet ta adresojë në F1 2021

“Pas kësaj copë toke të përafërt unë u ktheva në formë në Turqi, kështu që fillova ta kthej formën time,” tha ai.

Lance Stroll, Racing Point RP20, tërhiqet në garazh për të dalë në pension nga Çmimi i Madh Portugez 2020

Lance Stroll, Racing Point RP20, tërhiqet në garazh për të dalë në pension nga Çmimi i Madh Portugez 2020

Foto nga: Glenn Dunbar, Imazhe Motorsport

“Por kemi humbur nga shumë pikë të kampionatit botëror, patjetër që ka shumë gjëra për të mësuar nga kjo përvojë.

“Në një shënim pozitiv, ne e përfunduam sezonin shumë më të fortë, por unë mendoj se konkurrenca ishte shumë më e fortë deri në fund të vitit.

“Jo njëlloj si fillimi i sezonit ku ne shpesh udhëtonim të katërtin dhe të pestën me të dyja veturat, ndonjëherë edhe më mirë se kaq.

“Loja ndryshoi, konkurrenca midis ekipeve dhe unë mendoj se do të jetë një mesfushë shumë konkurruese edhe një herë. Ne duhet të heqim kokën dhe ta bëjmë punën.”

Ish-shoku i ekipit të Stroll, Sergio Perez dhe Lewis Hamilton u detyruan gjithashtu të ulen në gara në vitin 2020 pas një testi pozitiv COVID-19. Lando Norris, Charles Leclerc dhe Pierre Gasly që atëherë kanë rezultuar pozitivë gjatë sezonit.

PLUS: Beteja e imazhit përballë ‘djaloshit të mirë’ të F1Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu