Lance Stroll pranon se sezoni i tij i Formula 1 në vitin 2020 “ishte një vit i mundësive të humbura” duke pasur parasysh konkurrencën e paketës së tij Racing Point.

Kanadezi mori pozicionin e tij të parë në pole për Racing Point – i cili është ri-markuar si Aston Martin për 2021 – në Grand Prix të Turqisë sezonin e kaluar, dhe gëzoi dy përfundime në podium ndërsa bëri një hap përpara në formë nga ekipi i tij.

Por ndërsa ishte i mërzitur me ditët e mira, ai ende mendon se më shumë mund të kishte qenë e mundur nëse nuk do të ishte për fat të keq dhe kapja e COVID-19.

“Ne patëm disa rezultate të mira: disa vende të katërta, disa podiume, një shtyllë – ky ishte një nga pikat kryesore të sezonit. Kështu që ishte një vit i mirë,” tha Stroll, duke folur për Autosport.

“Mendoj se në të njëjtën kohë, megjithatë, ishte një vit i mundësive të humbura me makinën që kishim.

“Ne kishim një makinë shumë konkurruese – por kishte faktorë të tjerë.”

Stroll tregon faktin se gjysma e parë e sezonit ishte aq e fortë për të, pasi ai përkohësisht u ngjit në vendin e pushimit më të mirë në renditjen e shoferëve pas Lewis Hamilton, Valtteri Bottas dhe Max Verstappen.

Por pastaj pas një përfundimi në podium në Grand Prix të Italisë, fushata e tij doli nga binarët për një kohë pasi pensionet, incidentet dhe mungesa e sëmundjes nënkuptonte që ai nuk shënoi për pesë gara.

PLUS: Hendekun e shoferit që Aston Martin duhet të adresojë në 2021

“Në gjysmën e parë të sezonit unë isha ulur i katërti në kampionatin botëror me një boshllëk të mirë për pjesën tjetër të paketës,” shpjegoi ai.

“Pastaj pas birë tim në Mugello ishte një udhëtim me gunga për sa i përket pikëve.

“Një pjesë e imja është paksa e zhgënjyer që në kaq shumë gara, ne thjesht patëm një udhëtim me gunga, dhe kaloi pak në tatëpjetë që nga podiumi im i mëparshëm në Monza.

“Kishte shumë mundësi në disa nga ato gara. Në Mugello, ne ishim ngritur për podiumin atje dhe kishim birë.

“Dhe pastaj mora COVID, humba një garë atje [Nurburgring]. Ka pasur disa gara të tjera fatkeqe, ku ne thjesht DNF’d, dhe nuk kemi fituar asnjë pikë.

“Kështu që unë shoh një mundësi të humbur në sezon në total. Por, në përgjithësi, ishte edhe një vit shumë argëtues.

“Ishte një vit i mirë dhe ishte një vit argëtues – thjesht duke garuar në një makinë që ka qenë në front për pjesën më të madhe të sezonit. Kjo ka qenë e mrekullueshme.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu