Shoferi i Alpine i Formula 1, Fernando Alonso është dërguar në spital pasi u përfshi në një aksident ndërsa po ngiste biçikletën e tij në Zvicër.

Sipas një raporti nga Gazzetta dello Sport në Itali, dy herë kampioni i botës F1 Alonso u godit nga një makinë ndërsa ishte në një udhëtim stërvitje afër Lugano në Zvicër.

Alonso u dërgua në spital pas aksidentit, por është i vetëdijshëm dhe “mirë në vetvete” sipas një deklarate nga skuadra Alpine F1.

“Skuadra Alpine F1 mund të konfirmojë që Fernando Alonso është përfshirë në një aksident rrugor gjatë çiklizmit në Zvicër,” lexon një deklaratë nga Alpine.

“Fernando është i vetëdijshëm dhe mirë në vetvete dhe po pret ekzaminime të mëtejshme mjekësore nesër në mëngjes.

“Skuadra Alpine F1 nuk do të bëjë ndonjë deklaratë të mëtejshme në këtë moment në kohë. Përditësimet e mëtejshme do të jepen nesër.”

Incidenti lë pikëpyetje mbi aftësinë e Alonso vetëm gjashtë javë para fillimit të sezonit të ri, kur ai do të bëjë rikthimin e tij F1 me skuadrën Alpine të markës pas një ndërprerje dy-vjeçare nga seria.

Që kur bëri fillimin e tij të fundit në F1 me McLaren në 2018, Alonso ka garuar në gara sportive, IndyCar dhe Rally Dakar, por njoftoi verën e kaluar se ai do të kthehej në garat me çmime të mëdha në 2021 me një marrëveshje shumëvjeçare.

Alonso rriti përgatitjet për kthimin e tij në F1 duke përfunduar drejtimin e gjerë në makinën e specifikuar 2018 Renault F1 vitin e kaluar, si dhe kampionimin dy herë të modelit RS20 2020.

Alpine nuk ka njoftuar zyrtarisht ndonjë plan për një shofer rezervë përpara sezonit 2021, nëse skuadrës do t’i kërkohet të gjejë një rezervë për Alonso. Ish shoferi i Williams Sergey Sirotkin shërbeu në këtë rol vitin e kaluar.

Alonso ishte ngulitur fort në skuadrën e Renault gjatë gjithë gjysmës së dytë të sezonit të kaluar për të ndihmuar përgatitjet e tij, si dhe u ribashkua me makinën e tij fituese të titullit Renault F1 nga 2005 për disa shfaqje në Abu Dhabi.

Kthimi i tij në rrjet për sezonin 2021 vjen 20 vjet pasi ai bëri debutimin e tij në F1 me Minardi në 2001, duke filluar një karrierë që ka dhënë 32 fitore të çmimeve të mëdha dhe 97 podiume në Renault, McLaren dhe Ferrari.

Ekipi do të zbulojë makinën e saj të re F1, Alpine A521, në një ngjarje lansimi në fillim të Marsit, me drejtimin e parë të zgjatur të makinës të planifikuar për në 12 Mars kur fillon testimi para-sezonal në Bahrein, dy javë para fillimit të sezoni.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu