Fernando Alonso është lëshuar nga spitali pasi i është nënshtruar një operacioni për një thyerje të nofullës dhe do të vazhdojë shërimin e tij në shtëpi përpara sezonit të ri të Formula 1.

Kampioni dy herë në botë F1, Alonso u godit nga një makinë ndërsa po dilte me biçikletë afër Luganos në Zvicër javën e kaluar, duke rezultuar në drejtimin e shoferit Alpin në spital.

Ekzaminimet fillestare treguan se Alonso kishte pësoi një thyerje në nofullën e tij të sipërme që kërkonte operacion, por mjekët ishin të kënaqur me mënyrën si shkoi procedura, duke thënë se ata përfunduan një operacion korrigjues të suksesshëm.

Pasi njoftoi të Premten se Alonso do të qëndronte në spital gjatë fundjavës për vëzhgime, Alpine tani ka konfirmuar se ai është lëshuar.

“Pas një periudhe 48 orë vëzhgimi në spitalin në Zvicër, Fernando Alonso tani është shkarkuar për të vazhduar shërimin e tij në shtëpi,” tha ekipi në një deklaratë të shkurtër.

“Ai tani do të ketë një periudhë të shkurtër pushimi të plotë përpara se të rifillojë në mënyrë progresive trajnimin për të ndërmarrë përgatitje për fillimin e sezonit.

“Si gjithmonë, faleminderit për urimet tuaja më të mira për shërimin e Fernando.”

Alonso është vendosur të rikthehet në F1 këtë vit pas dy vitesh larg nga seriali, pasi kishte bërë çmimin e tij të fundit të madh në fund të vitit 2018 me McLaren.

Incidenti çoi në një farë pasigurie në lidhje me aftësinë e Alonso-s përpara fushatës së re, vetëm që Alpine të thoshte javën e kaluar se priste që ai të ishte “plotësisht operacional për të ndërmarrë përgatitje për sezonin”.

Alonso shkroi në Twitter të Premten e kaluar se ishte “në rregull dhe mezi priste të merrte në punë 2021”, me daljen e tij të parë në makinën Alpine A521 që do të vinte në provat para-sezonale në Bahrein.

Alpine është ende për të konfirmuar planet e nisjes për makinën e saj të re, por do të heq mbulesat përpara fillimit të vrapimit në Rrugën Ndërkombëtare të Bahrejnit në 12-14 Mars.

Sezoni i ri do të fillojë më 28 Mars me Çmimin e Madh të Bahreinit në të njëjtin qark.

Kjo do të shënojë daljen e parë të Alonso me ekipin me bazë në Enstone që nga paraqitja e tij e fundit me skuadrën në 2009, pasi ka fituar të dy titujt e tij botërorë me ngjyrat e Renault në 2005 dhe 2006.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu