Kur Ferrari nuk ishte në gjendje të azhurnonte njësinë e saj të energjisë gjatë sezonit të kaluar, ajo ishte e bllokuar me një deficit të madh gjatë gjithë vitit. Me një rregull të ngrirjes së motorit të vendosur për këtë sezon, situata e Ferrarit vepron si një paralajmërim për rrjetin e Formula 1 për marrjen e motorit të këtij viti që nga fillimi, shpjegon JONATHAN NOBLE

Ferrari duroi pjesën e saj të dhimbjes në Formula 1 vitin e kaluar kur një motor i dobët la Charles Leclerc dhe Sebastian Vettel duke luftuar kundër rivalëve të tyre.

Por ndërsa shkalla e problemeve të ekipit Maranello ishte e dukshme në testimin para-sezonal, ishte në të vërtetë një ndryshim rregulli i lidhur me COVID-19 që vulosi fatin e saj për të gjithë fushatën.

Si pjesë e masave të kursimit të kostos të futura për të ndihmuar F1 t’i mbijetojë krizës financiare të shkaktuar nga pandemia, një seri kufizimesh u vendosën në azhurnimet e makinave dhe njësive të energjisë.

Një nga ato ishte imponimi i ngrirjes së motorit, që do të thoshte se specifikimi i njësisë së energjisë të përdorur në fillim të sezonit ishte i vetmi që mund të përdoret për pjesën e mbetur të vitit.

Kjo do të thoshte që edhe pse Ferrari e dinte se çfarë përmirësimesh duhej të bënte për të rifituar kuaj-fuqi të humbur, nuk kishte asgjë që mund të bëhej gjatë sezonit për të adresuar deficitin.

Duke folur në fund të vitit të kaluar, drejtori i ekipit të Ferrari Mattia Binotto tha se nëse rregullat do të ishin hapur plotësisht, atëherë ekipi i tij do të kishte sjellë përparësitë e motorëve si përparësi.

“Nëse, në vitin 2020, nuk do të ishim ngrirë, unë mendoj se njësia e energjisë do të ishte e para që do të përpiqeshim të adresonim gjatë sezonit,” tha ai.

“Dhe unë mendoj se do të kishim një azhurnim sigurisht në vitin 2020 përpara se të vinim në 2021. Unë mendoj se azhurnimi që mund të kishim pasur do të kishte qenë të paktën i mjaftueshëm për të mos qenë njësia më e keqe e energjisë në këtë fushë.”

Përvoja që Ferrari kaloi vitin e kaluar, duke pasur duart e lidhura në lidhje me atë që mund të bënte, është një paralajmërim për streset me të cilat përballen prodhuesit e motorëve F1 në 2021 për ta marrë atë menjëherë.

Rregulli i ngrirjes së motorit mbetet në fuqi, kështu që specifikimi që përdoret për hapjen e sezonit të Grand Prix të Bahreinit do të jetë ai që duhet të mbërthehet për fushatën e plotë. Nuk do të ketë shans të dytë për të adresuar ndonjë mungesë.

Drejtori teknik i Mercedesit James Allison ishte i qartë javën e kaluar se stafi i njësisë së energjisë po përballej me një dimër stresues dhe ai tha se ishte një ‘sfidë e rëndësishme’.

“Krahas faktit që shtytja që kompania e njësisë së energjisë ka për të gjetur më shumë performancë nga NjP-ja e tyre dhe përpjekja e madhe prapa kësaj, ata duhej ta bënin atë në një kontekst të një mjedisi rregulli ku ka më pak mundësi për gabime, “tha ai.

“Në vite më parë kishte tre mundësi diskrete në vit ku mund të mbërrinte një azhurnim në UP. Me secilën UP të ri mund të keni një dizajn të ndryshëm dhe shpresojmë të sillni performancë në rritje me çdo njësi të energjisë që keni sjellë në pistë.

“Në 2021, ju lejohet vetëm një mundësi për të vendosur atë azhurnim të performancës në pistë. Pra, duhet të dini se mund të grumbulloni sa më shumë mirësi në atë azhurnim të jetë e mundur dhe më pas ta bëni atë të qëndrojë, sepse ju merrni vetëm atë goditje në atë.

“Kjo vërtet rrit presionin mbi organizatën e UP për t’u siguruar që të marrim sa më shumë nga ajo mundësi e vetme.”

Situata në të vërtetë mund të jetë mjaft kritike për të ardhmen e Red Bull pasi pret një përgjigje nga Komisioni F1 nëse ekipet rivale do të mbështesin një ngrirje të plotë të motorit nga 2022 në 2025.

Ekipi me qendër në Milton Keynes ka një marrëveshje e përkohshme në fuqi me Honda për të marrë përsipër projektin e prodhuesit japonez kur ai të dalë nga F1 në fund të vitit.

Por marrëveshja mund të vazhdojë vetëm nëse ka një ngrirje të zhvillimit për vitin e ardhshëm, pasi Red Bull nuk mund të përballojë kostot e mëdha R&D që do të vijnë nga nevoja për të sjellë azhurnime të motorit.

Situata është mjaft e komplikuar sepse Renault ka në plan të prezantojë një motor të ri për 2022, kështu që nuk dëshiron që të ndryshojë planet e veta për t’iu përshtatur një ngrirjeje të hershme.

Një formë e kompromisit duket se do të bihet dakord në fund, por kjo do të thotë që, pa asnjë hapësirë ​​për zhvillimin e njësisë së vet të energjisë nga Bahreini 2021 deri sa të hyjnë në fuqi rregullat e reja, fati i shkurtër i Red Bull në F1 përballet me një moment përcaktues përsa i përket mënyrës se si shkon në garat e para të sezonit të ardhshëm.

Puna që Honda ka bërë këtë dimër për të mbyllur hendekun ndaj Mercedes do të jetë veçanërisht kritike – edhe pse mesazhet që vijnë nga fabrika e kompanisë janë mjaft inkurajuese.

I pyetur se cilat ishin indikacionet nga Japonia në fund të vitit të kaluar, Verstappen tha: “Po, ata janë shumë pozitivë, por unë e di gjithashtu se ekipet e tjera nuk janë në këmbë. Ata gjithashtu po punojnë vërtet për të përmirësuar. Shpresojmë , natyrisht, ne mund ta mbyllim pak hendekun. Por do ta zbulojmë “.

Me numërimin e mbrapshtë në provën e parë dhe garën në Bahrein, nuk janë vetëm makinat e reja që do të jenë nën vëzhgim – sepse mënyra se si kalojnë motorët herët do të jetë vendimtare në betejat përpara.

Dhe dhimbja sezonale e Ferrarit vitin e kaluar është një mësim i vlefshëm në lidhje me çmimin që mund të paguhet nëse nuk i shihni gjërat në fillim.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu