Tri herë kampioni i botës në Formula 1 Sir Jackie Stewart ka zbuluar se si ai e ndihmoi Steven Spielberg të kapte një skenë vendimtare finale në filmin e tretë të Indiana Jones.

Spielbergut i ishte refuzuar leja për të xhiruar finalen e vitit 1989 të Indiana Jones dhe Kryqëzatën e Fundit, pjesa e fundit e trilogjisë origjinale, në vendin arkeologjik Petra në Jordan.

Sidoqoftë, pasi u takua me Spielberg në një ngjarje të shtënat në Gleneagles, Stewart bëri një prezantim me Mbretin Husein të Jordanisë, i cili ishte gjithashtu i pranishëm.

Regjisorit iu dha autorizimi i duhur për të përdorur vendndodhjen dhe xhirimet u zhvilluan në gusht 1988.

Tempulli Al-Khazneh, i njohur gjithashtu si Thesari, shërbeu si tempull që strehonte Gralin e Shenjtë që po kërkonte Indiana Jones, i luajtur nga Harrison Ford.

Aktorët dhe ekuipazhi, përfshirë të ndjerin Sean Connery dhe Ford, u mirëpritën si mysafirë të familjes mbretërore jordaneze.

Stewart kujtoi historinë në një telefonatë në internet me mikun e tij të vjetër HRH The Princess Royal si pjesë e një serie videove që ai po bën për bamirësinë e tij Racing for Dementia.

Gjatë diskutimit Stewart kujtoi ngjarjet e tij të qitjes në Gleneagles, të cilat mblodhën shuma të konsiderueshme për bamirësi.

“Unë kam një listë këtu diku të njerëzve që ishin atje, në një nga të fundit,” tha ai.

“Ne kishim gjysmën e familjes mbretërore në të vërtetë, sepse kishte një ekip mbretëror. Dhe pastaj ishte një ekip sportistësh, dhe pastaj ishte i pasur dhe shef, kjo ishte një ekip tjetër! Dhe të gjithë ishin të sponsorizuar.

“Po e shikoj këtë tani. Harrison Ford, Steven Spielberg, Barry Gibb, Sean Connery, Rod Laver, Wayne Gretzky, Willie Carson, Kiri te Kanawa.

“Kur Steven Spielberg erdhi së bashku, ai ishte i rrethuar nga siguria, sepse ai është amerikan.

“Dhe, sigurisht, me të gjithë, dhe kishte shumë njerëz të familjes mbretërore atje, askush nuk i njohu ata që kishin siguri, ishte shumë diskrete, por ata ishin atje.

“Shkova të flas me të dhe po them sa i kënaqur jam që po vjen në këtë ngjarje. Dhe ai fillon të shikojë mbi supe, dhe unë jam duke menduar, çfarë kam bërë për ta merituar këtë?

“Dhe papritmas ai tha,” Më falni, por kjo duket si mbreti Husein i Jordanisë atje? “Dhe unë thashë,” Po, ky është kush është. “

“Ai tha se ata do të përpiqeshin të merrnin leje për të shkuar në Petra për të bërë këtë film që ai po bënte me Sean dhe Harrison Ford, por ata nuk mund të merrnin leje.

“Dhe unë thashë:” Ndoshta duhet të flasësh me madhështinë e tij? ” Kështu që i kam mbledhur së bashku. Bingo. Ai mori lejen e tij, kështu që ai ishte një njeri shumë i lumtur “.

Stewart gjithashtu përshkroi rolin e Racing për Dementia, të cilin ai u frymëzua të gjejë pasi gruaja e tij Zonja Helen zhvilloi sëmundjen.

Organizata synon të përdorë shpejtësinë e zhvillimit të parë në gara për të ndihmuar në gjetjen e trajtimeve.

“Për Helen, është një kohë e vështirë pasi je i vetëdijshëm,” tha ai.

“Ajo ka çmenduri. Një në tre njerëz në botë tani do të vdesë nga çmenduri, dhe më shumë njerëz vdesin nga çmenduri se çdo sëmundje tjetër.

“Ne jemi duke përdorur sportin për doktorantë të rinj, sepse në sport, ju jeni të dëshpëruar të fitoni. Dhe askush nuk e mban mend kush është i dyti.

“Dhe në motorsport, shpejtësia e ndryshimit është më e shpejtë se pothuajse çdo gjë që di. Pra, ne po e përdorim atë për këta të rinj, këto doktoratura të reja që kemi marrë.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu