Carlos Sainz Jr ka përshëndetur mbështetjen e McLaren dhe “mjedisin e shëndetshëm” si faktorët kryesorë në tejkalimin e pritjeve të ekipit të Formula 1 gjatë qëndrimit të tij dy-vjeçar në veshjen Woking.

Spanjolli bëri paraqitjen e tij të fundit për McLaren në Abu Dhabi në fillim të këtij muaji përpara transferimit të tij në Ferrari për sezonin 2021, duke e ndihmuar atë të përfundonte i treti në kampionatin e konstruktorëve.

Sainz shënoi dy podiumë gjatë kohës së tij me McLaren, dhe ishte afër fitimit të Grand Prix të këtij viti me performancat e tij që e shtynë Ferrari ta nënshkruajë atë në një marrëveshje shumë-vjeçare në vend të Sebastian Vettel.

PLUS: Pse Sainz nuk ndjen frikë t’i bashkohet Ferrarit?

Drejtori ekzekutiv i McLaren Racing, Zak Brown përshëndeti Sainz për bërjen e “një pune të jashtëzakonshme” gjatë dy sezoneve të fundit dhe tha se ai kishte “tejkaluar pritjet tona” që nga ardhja e tij nga Renault.

“Kjo do të tregojë kur i jepni një shoferi një mjedis vërtet të mirë, jo vetëm në një makinë gare, por një mjedis të mirë, ju merrni maksimumin prej tyre,” tha Brown.

“Unë mendoj se kjo është diçka që Andreas [Seidl] dhe unë në garazh jam goxha i zoti. Dhe ai është me të vërtetë i shkëlqyer. Ai ka qenë shumë i shpejtë në kualifikim. Vrapues shumë i ashpër. Ai po kërkon kur duhet.

“Ai ka bërë një punë të shkëlqyeshme dy vitet e fundit. Unë do të thoja se ai i ka tejkaluar pritjet tona”.

Sainz më parë ishte përballur me presion në marrëveshjet një vjeçare si në Toro Rosso ashtu edhe në Renault, por tha se mbështetja dhe stabiliteti i ofruar nga McLaren që nga dita e parë ishte një faktor kryesor në nxjerrjen më të mirë në të.

“Unë nuk do të nënvlerësoja mbështetjen nga i gjithë menaxhmenti dhe çfarë efekti ka në një shofer,” tha Sainz.

“Duke pasur gjithashtu atë siguri për dy vjet, nuk u ndjeva sikur një kualifikues do të ndryshonte gjithë karrierën time. Unë kurrë nuk e ndjeva vërtet ngritjen e presionit. Unë kurrë nuk ndjeva ndonjë nevojë për të bërë një rezultat së bashku.

“Thjesht tregon se një frymë e mirë skuadre dhe një ndërtim i mirë i ekipit dhe një mjedis i shëndetshëm për të kryer është gjithmonë i rëndësishëm si një atlet.”

PLUS: Si McLaren e ktheu kryengritjen në katin e dyqanit në rimëkëmbjen e besueshme

Brown tregoi një histori se si McLaren siguroi që ajo të merrte besimin e Sainz pasi ai u nokautua në fazën e parë të kualifikimit për debutimin e tij për ekipin në Grand Prix Australiane 2019.

“Unë hyra tek ai pasi u kualifikova, i thashë,” Unë e di që ishe në një mega xhiro, sapo u kap “, mendoj se ishte goma e Kubica që ishte prishur ose diçka tjetër,” shpjegoi Brown.

“Unë menjëherë hyra dhe thashë,” burrë, ti je i mrekullueshëm, të gjithë e dimë se çfarë ka ndodhur atje “. Ai më tha në atë kohë,” Unë me të vërtetë e vlerësoj atë – askush në të vërtetë zakonisht nuk hyn dhe më thotë se ” .

“Ai ishte një individ jashtëzakonisht i vendosur, por unë mendoj se atletët, ju duhet të kuptoni psikikën e tyre dhe çfarë i bën ata të punojnë.

“Në McLaren, është një atmosferë familjare që ne kemi krijuar, dhe kështu ne përshtatemi me njëri-tjetrin. Ne kemi ndihmuar në ngritjen e besimit të Carlos që ai kishte atje”.

Duke kujtuar mbështetjen e Brown në Australi, Sainz tha: “Unë isha me të vërtetë i shpejtë gjatë gjithë fundjavës, isha shumë mirë me makinën, dhe pastaj papritmas mora trafik në fund të Q1, dhe unë u nokautova në Q1 që më bëri shumë të irrituar.

“Por sapo përfundoi kualifikimi, e dija që po vozisja mirë, dhe më duhen vetëm disa komente të mira nga shefat e mi dhe nga të gjithë vetëm që të më gëzojnë dhe të ndiejnë se e nesërmja ishte një ditë tjetër.

“Ky ishte një shembull i mirë i mënyrës se si funksionon një frymë e mirë ekipi, si të operojmë një ekip nga menaxhmenti.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu