Johnny Dumfries kishte kredenciale të patëmetë kur u regjistrua për të qenë shok i ekipit të Ayrton Senna në Lotus për 1986. Ai ishte një kampion britanik i Formula 3, dhe një dominues në atë kohë. Ai do të kishte qenë shofer provë për Ferrari. Dhe ai kishte garuar në Formula 3000. Kjo nuk ishte CV e një shoferi i cili do të hidhej në një makinë fituese të çmimeve të mëdha dhe të përfundonte me vetëm tre pikë kampionati për emrin e tij në fund të sezonit.

Deri më sot, Dumfries nuk është saktësisht i sigurt se çfarë shkoi keq gjatë sezonit të tij të parë dhe të vetëm të garave me çmime të mëdha. Megjithatë, duke biseduar me të 25 vjet më vonë, krijohet përshtypja se gjendja e tij mendore luajti një rol.

Si fillim, ai pranon se ishte frikësuar kur zbarkoi me makinë në Lotus-Renault 98T të dytë.

Atë dimër kishte pasur një miqësim shumë publik midis ekipit britanik – ose ndoshta më saktë, sponsorit kryesor John Player Special – dhe shoferit të Renault Derek Warwick pa punë. British American Tobacco, e cila zotëronte markën JPS, po përcaktonte një shofer britanik të garonte së bashku me Senna, por hotshot brazilian, me një kontratë që parashikonte statusin e tij numër një në çantën e tij, po thërriste të shtënat. Dumfries ishte në fakt zgjedhja e dytë për vendin.

“Unë u ndjeva paksa i frikësuar nga situata”, pranon Dumfries. “Ishte pak për të ardhur keq. Kishte pasur shumë rrahje daullesh në favor të Warwick. Kjo nuk ishte shumë e drejtë për mua, sepse kredencialet e mia ishin të mira “.

Johnny Dumfries, Lotus 98T Renault

Johnny Dumfries, Lotus 98T Renault

Foto nga: Imazhe Motorsport

Siç ishte fillimi i tij i sezonit.

“Gjithçka filloi mjaft mirë në Rio,” thotë ai. “Nuk mund të them se nuk isha i përgatitur para sezonit. Unë kisha bërë mjaft kilometra në Ferrari në ’85 dhe pak vrapim me Lotus, dhe isha shumë i aftë. “

Lotusi i dytë përfundoi i nënti në Grand Prix të Brazilit, por ai mund të ketë përfunduar më lart, por për një pitstop të paplanifikuar, dëshmitari i xhiros së tij të katërt më të shpejtë të garës.

“Unë isha mjaft i inkurajuar, por nuk isha shumë konkurrues në garat e hershme evropiane,” kujton ai. “Unë nuk isha i fortë në Imola dhe pastaj u përplasa në praktikë në Monaco, gjë që ishte një gjë mjaft katastrofike për t’u bërë.

“Besimi im gradualisht u prish dhe kjo nuk është një gjendje e mirë mendore për një shofer garash për të qenë në.”

“Ekipi Lotus pëlqente të drejtonte atë lloj ekipi dhe Peter Warr [the team manager] ishte plotësisht i dashuruar me Senën, dhe me arsye të mira. Por ishte akoma një nga ekipet më të mira dhe ishte e pamundur t’i refuzosh ” Johnny Dumfries

Besueshmëria e dobët, e përkeqësuar nga nevoja për të zhvilluar kutinë e re të shpejtësisë me gjashtë shpejtësi, ishte një faktor në atë situatë, pretendon Dumfries. “Kjo më shkurtoi kilometrazhin dhe kjo kishte një ndikim dobësues mbi mua,” thotë ai.

Dumfries bie dakord se ai mund të ketë qenë në një gjendje më të mirë mendore për të filluar aventurën e tij F1 po të ishte diplomuar drejtpërdrejt në F3. Ai beson se karriera e tij po humbte vrullin nga momenti kur iu desh të linte pas F3.

“Unë do të kisha kaluar nga një vit vërtet dominues në F3 në një vit tronditës në 1985,” shpjegon ai. “Unë do të kisha një grusht garash F3000 dhe do të kisha atë situatë të çuditshme testimi me Ferrari [which signed him to develop the still-born straight-four engine]. Mendoj se do të isha në gjendje më të mirë nëse do të kisha arritur në F1 menjëherë pas F3. “

Ayrton Senna, Lotus 98T Renault, kryeson Johnny Dumfries, Lotus 98T Renault

Ayrton Senna, Lotus 98T Renault, kryeson Johnny Dumfries, Lotus 98T Renault

Foto nga: Imazhe Motorsport

Kishte shënime të larta për Dumfries në 1986, veçanërisht shquar për pikët e tij të para në Grand Prix të parë hungarez. Dhe ai mendon se e di arsyen: “Ishte hera e parë atje për të gjithë”.

Dumfries mendon se ai mund të ketë bërë më mirë sesa vendi i tij i pestë përfundimtar: “Fillova të ndjehem i lodhur rreth tre të katërtat e rrugës. Ishte një qark tepër i zënë dhe shumë i nxehtë atë vit. Fillova të bëj disa gabime, vendosa ta marr me lehtësi dhe të marr pikët “.

Dumfries e dinte që ai nuk do të mbahej nga Lotus ndërsa vishte 1986 dhe pranon se shanset e tij për ta bërë atë përsëri në F1 ishin gjithmonë të kufizuara.

“Kjo do të më kërkonte të gjeja një sponsor,” thotë ai. “Dhe kjo nuk do të ndodhte.”

Dumfries pranon se ai ishte shumë numri dy në Lotus, por nuk kishte asnjë problem me situatën e tij.

“Ekipi Lotus pëlqente të drejtonte atë lloj ekipi dhe Peter Warr [the team manager] ishte plotësisht i dashuruar me Senën dhe me arsye të mira ”, thotë ai. “Por ishte akoma një nga ekipet më të mira dhe ishte e pamundur t’i refuzosh ato.

“Vetëm në momentet e mia më cinike do të thosha se isha shafiluar. Kam shfrytëzuar rastin tim dhe nuk ka funksionuar mjaft mirë. ”

PLUS: Katastrofa që fshihet pas fitores së Le Mans të Jaguar të vitit 1988

Një konferencë për shtyp e Lotus për garën e parë të sezonit: Peter Warr, Menaxheri i Ekipit Lotus, Ayrton Senna dhe shoku i ekipit Johnny Dumfries

Një konferencë për shtyp e Lotus për garën e parë të sezonit: Peter Warr, Menaxheri i Ekipit Lotus, Ayrton Senna dhe shoku i ekipit Johnny Dumfries

Foto nga: Sutton Images

Kur Dumfries dominoi në titullin britanik F3 1984

“Shoferi më i mirë që kemi pasur ndonjëherë në Formula 3.” Kështu pronari i ekipit Dave Price përmbledh talentet e Johnny Dumfries. Falënderime me të vërtetë duke pasur parasysh që të diplomuarit në F3 të David Price Racing përfshijnë Martin Brundle.

“Jam absolutisht i bindur që suksesi ynë në ’84 i takoi atij sepse nuk ishte sikur të ishim një ekip i lartë një vit më parë,” thotë Price, akuza e të cilit fitoi titullin britanik me 10 fitore dhe ishte një sekondë afër në Kampionatin Evropian F3 në Ralt-Volkswagen RT3 të sponsorizuar nga BP. “Ai ishte suprem: sa herë që hipte në makinë, ai ishte drejt në ritëm. Nuk kishte asnjë tallje përreth dhe ai e dinte saktësisht se çfarë donte nga makina. ”

Price pranon se ai nuk e di se çfarë shkoi keq në Lotus, megjithëse ai ka dyshimet se një stil vozitje që i kishte shërbyer aq mirë në F3 nuk ishte aq i përshtatshëm për F1 në atë kohë.

“Johnny ishte një frenues i këmbës së majtë kur nuk ishte i par për kursin,” shpjegon Price. “Në ato ditë, Copse në Silverstone ishte paksa ngritës, por ai kalonte nëpër banesë me një frenim. Stili i tij i drejtimit i përshtatej F3, por mbase nuk i shkonte për shtat përpara me makinat e kohës. ”

Aq i bindur për talentet e Dumfries ishte Price sa që ai u përpoq ta tërhiqte atë nga pensioni në më shumë se një rast, madje edhe në moshën 45 vjeç. Mos harroni paraqitjen e Skocezit në Ditën e Provës Le Mans në timonin e një DBA4 të drejtuar nga DPR4- Prototipi Zytek LM675 në 2003?

Johnny Dumfries, Lotus 98T Renault

Johnny Dumfries, Lotus 98T Renault

Foto nga: Sutton ImagesSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu