Rregullat e reja aero të prezantuara për të zvogëluar forcën përpara makinave të reja konceptuale të 2022 do të thotë që makinat e Formula 1 2020 do të bien si më të shpejtat ndonjëherë.

Mercedes do të lëshojë W12 të ri të saj të Martën, e cila do të jetë vazhdim i fitimit të titullit të vitit të kaluar W11.

Fillimisht synuar të ishte i fundit i gjeneratës së tij, ekipi Mercedes derdhi burimet e tij në W11 pasi jo vetëm rafinoi konceptet e veta, por gjithashtu përfshiu edhe të tjerë.

Ai gjithashtu paraqiti një zgjidhje inovative që kërkoi një vëmendje të pasur nga tifozët e F1 dhe pjesa tjetër e paddock.

Ndoshta është një kohë e përshtatshme të zhytesh nën mbulesat e W11 dhe të eksplorosh punën e brendshme të njërës prej makinerive më dominuese të F1.

PLUS: Si ambicia e Mercedes krijoi makinën më të shpejtë F1 ndonjëherë

Krahasuar me Mercedes ‘W10 nga viti 2019, skajet anësore kishin marrë vëmendje të konsiderueshme gjatë sezonit. Mercedes kishte qenë i fundit që miratoi konceptin që Ferrari shfaqi për herë të parë në 2017 dhe kërkoi që strukturat e përplasjes anësore të zhvendoseshin poshtë në mënyrë që të përmirësonte aerodinamikën e makinës.

Sezoni 2017 ishte hera e parë që kur strukturat e ndikimit anësor ishin futur në 2014 që ekipet me të vërtetë kishin ndonjë gjerësi në drejtim të vendit ku mund të vendoseshin. Ferrari përfitoi nga kjo dhe i ripozicionoi ato, duke përmirësuar rrjedhën përreth dhe përmes makinës, e cila gjithashtu i mundësoi asaj të zvogëlojë madhësinë e radiatorëve të saj si pasojë.

Mercedes ndoqi shembullin, duke zgjedhur hyrjet sidepod më të larta për të zvogëluar ndërprerjen e rrjedhës së ajrit që hyn në radiatorë nga pezullimi.

DAS mënyra, uh-huh-uh-huh, më pëlqen

Testimi para sezonit është gjithmonë një mundësi e shkëlqyeshme për të parë grumbullin e ri të makinave të hedhura në hapat e tyre për herë të parë dhe për të studiuar drejtimet e ndryshme të zhvillimit në të cilat kanë kaluar ekipet.

Ndërsa testimi po transmetohej për shikuesit në shtëpi, makinat ishin të pajisura edhe me kamerat e tyre në bord si pasojë. Për Mercedes, kjo do të thoshte që një sistem mbi të cilin kishte punuar për ca kohë do të zbulohej në një çast.

Pamjet e kapura nga bordi W11 treguan drejtuesit e Mercedesit që shtyjnë timonin mbrapa dhe me radhë përgjatë pjesës së pasme drejt, që përkon me një ndryshim në këndin e gishtit – duke zbuluar sistemin e drejtimit me bosht të dyfishtë të Mercedes (DAS).

Kjo ishte bërë e mundur nga një asamble e re drejtuese që kishte kërkuar disa mendime inovative nga ekipi.

Mercedes kishte sistemin në mendje për disa kohë, por duhej të kapërcente disa rrathë para se FIA ​​ta konsideronte të ligjshëm. Për shembull, një përsëritje e mëparshme e DAS që ekipi i paraqiti trupit drejtues u aktivizua nga një buton në timon.

FIA, në komunikim me ekipin mbi parametrat operativë të sistemit, këmbënguli që funksioni i drejtimit të jetë i çiftuar me një hyrje të lidhur me lëvizjen e timonit.

Pa u shqetësuar, ekipi vendosi të gjente një mënyrë për ta bërë këtë ndërsa ishte gjithashtu i kujdesshëm për rritjen e peshës së sistemit deri në pikën ku nuk shtonte më asgjë.

Duke i lejuar shoferët të ngrohin gomat e përparme më shpejt, për shkak të lëvizjes së shtuar të gomës së gomave, sistemi ndoshta u tregua edhe më i paçmuar gjatë sezonit sesa kishin parashikuar fillimisht, me atë që dukej si një frekuencë më e lartë e sigurisë rinis makina dhe flamuri i kuq sesa do të ndodhte zakonisht, ndoshta për shkak të kalendarit të rishikuar.

Më shumë sesa takon syrin

Krahas atyre përfshirjeve të reja, W11 u mbush me karakteristika të reja dhe interesante.

Një dizajn që ishte veçanërisht krenar për të shkuar në vitin 2020 ishte vendimi i tij për të ndryshuar gjeometrinë e kockës së poshtme të pezullimit të poshtëm, me këmbën e pasme të fiksuar në një pikë shumë më larg në strukturën e përplasjes se zakonisht.

Arsyeja kryesore për këtë ishte përmirësimi i aerodinamikës, me krahun e zhvendosur në një pozicion më të dëshirueshëm për kalimin e rrjedhës së ajrit në kanalin pranë difuzorit në skajin e jashtëm. Pika e montimit brenda ishte vendosur gjithashtu për të zvogëluar grykën e rrjedhës së ajrit, ku tavani i difuzorit ngrihet lart për të përmbushur pjesën e poshtme të strukturës së përplasjes dhe kutisë së shpejtësisë.

Kjo vjen nga pjesa e pasme e ekipit që tashmë ka ngritur pikën e montimit në bord të pullrod në 2019 për arsye të ngjashme.

Në përgatitje për vitin 2020, Mercedes gjithashtu i kishte kushtuar vëmendje të madhe asamblesë së frenave të përparmë, duke kërkuar mënyra për të çuar përpara nevojat e saj aerodinamike. Kjo kishte ardhur si një përgjigje ndaj mungesës së mobiljeve aerodinamike të lejuara në krahun e përparmë, për shkak të rregullave të reja të prezantuara në 2019.

Mercedes nuk kishte përdorur një bosht të fryrë nën rregulloren e vjetër kur ishte lejuar, por ai shikoi mënyra për të kopjuar këtë efekt megjithatë, duke ditur se mund të zvogëlojë turbulencën e zgjimit të krijuar nga goma e përparme.

Për ta bërë këtë, ajo u zgjerua në modelin e ziles së frenave, duke ndryshuar formën e vrimave të shpimit për të bërë të mundur që më shumë rrjedhje të ajrit të dilte përmes faqes së timonit. Aleate në një lugë më të madhe hyrëse dhe një tub kryqëzimi me formë shumë të qëllimshme, rrjedha e ajrit e kapur mund të shpërndahet më saktë në mënyrë që të ndryshojë zgjimin e trazuar të krijuar nga goma.

Rezultati i këtyre ndryshimeve do të ishte aftësia për të bërë ndryshime në bordet e bordit dhe dyshemenë, të gjitha tiparet e të cilave ndërtoheshin në dizenjot e zbatuara në paraardhësin e makinës.

Sensori dhe ndjeshmëria

Me Çmimin e Madh Australian të anuluar, do të duheshin disa muaj më shumë sesa ishte planifikuar fillimisht që makinat të kthejnë një rrotë në inat të konkurrencës. Kjo e ndihmoi Mercedesin të dilte jashtë fushe, pasi kishte hasur në probleme me sistemin e tij të energjisë gjatë testimit.

Duke qenë në gjendje të miratojë një rregullim përpara hapjes së sezonit përfundimtar në Red Bull Ring për Grand Prix të Austrisë, Mercedes u sigurua për një besueshmëri më të mirë – por kishte ende çështje për t’u hekurosur.

E njohur për bordurat e saj agresive që kanë thyer më shumë se krahu i çuditshëm përpara, Red Bull Ring është gjithashtu rreth 700 metra mbi nivelin e detit që ka një ndikim në frenat dhe njësitë e energjisë.

Megjithëse prodhuesit kryejnë shumë orë testimi të njësive të tyre të energjisë në dynos, ajri i ratifikuar do të thotë që ekipet duhet të sakrifikojnë performancën aerodinamike për ftohje shtesë.

Por një faktor tjetër që dukej i gatshëm të ngrinte Mercedes në ngjarjen e hapjes, pasi dridhjet nga bordurat kishin mërzitur kutinë e tyre të shpejtësisë dhe sensorët e bashkangjitur me të.

Shoferëve u është thënë nga pitwall që të shmangin bordurat me çdo kusht gjatë garës së parë të sezonit. Kjo u kushtoi atyre një sasi të konsiderueshme të kohës së xhiros dhe kjo rezultoi në arritjen e fushës në fazat e mbylljes. Kjo bëri që Hamilton të ulej në vendin e katërt pas garës pas një penalltie prej pesë sekondash për përplasjen e tij me Alex Albon, pavarësisht se e përfundoi garën e dyta në rrugë.

Si një zgjidhje afatshkurtër, duke pasur parasysh që të dy garat ishin kaq afër së bashku, ekipi ndryshoi rrugën dhe mbrojti disa nga kabllot që kalonin nëpër kutinë e shpejtësisë.

Ndërkohë, shoferët ishin paralajmëruar të qëndronin jashtë bordurave. Edhe pse kjo erdhi me një penallti në kohën e xhiros, Mercedes mori një tjetër fitore 1-2, duke përfunduar 20 sekonda në rrugë nga Red Bull më i afërt.

Mercedes i ndërpret zhvillimet herët

Zhvillimet ende ushqeheshin përmes garave hapëse, por, duke folur relativisht, Mercedes qëndroi në vend. Ndërkohë, Red Bull, i cili me sa duket po hidhte lavamanin e kuzhinës tek RB16, u duk se arriti rivalin e tij, i cili ndoshta dha një kuptim të rremë se ku po shkojnë të dy në këtë sezon.

Për më tepër, përdorimi i më shumë nga koha e tij për të zhvilluar W12 përpara afatit pa dyshim do t’i japë asaj më shumë hapësirë ​​kur bëhet fjalë për sfiduesin 2022, veçanërisht pasi këtë vit do të goditet nga shkalla e re rrëshqitëse për tunelin e erës dhe përdorimin e CFD.

Si kampionë, Mercedes do të ketë vetëm 90% të kohës së caktuar, ndërsa konkurrentët e saj do të kenë progresivisht më shumë, varësisht nga sa e përfunduan rendin. Vetëm koha do të tregojë se sa kjo do ta mpakë përparimin si në planin afatshkurtër dhe atë afatgjatë, me synimin që ndryshimi i rregullave të përpiqet të ngushtojë deficitin e performancës për të gjithë fushën.

Gjithë sa tha dhe ka bërë, W11 mund të konsiderohet makina më e shpejtë F1 që ka fituar kampionatin deri më tani. Por a mundet që zvogëlimi i forcës së dobët të blerë nga rregulloret e reja ta ketë nxitur Mercedesin në madhështi të mëtejshme?

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu