McLaren ka një synim në mendje për çmimin e parë të parë të Daniel Ricciardo në Formula 1 në bord: ai ekip dhe shofer ndihen sikur kanë qenë së bashku për vite me radhë.

Me Programi i provave para-sezonale të F1 është më kompakti që ka qenë ndonjëherë, dhe kufizime të rrepta se kush mund të bashkohet me shoferin e ri Abu Dhabi të drejtuar vitin e kaluar, ka pasur pak kohë të çmuar që kombinimi i ri të bëhet gati për sfidat e 2021.

Por për një ekip si McLaren, kjo nuk është justifikim për ndonjë kujdes të hershëm ose një periudhë faljeje për Ricciardo dhe ekuipazhin e tij që të ngrihen me shpejtësinë me njëri-tjetrin. Ai e di që në botën e ashpër të F1, ajo duhet të godasë terrenin në Bahrein.

Kjo është arsyeja pse McLaren po fillon një program përgatitor intensiv për Ricciardo si në fabrikën e tij të Woking, ashtu edhe me disa detyra shtëpie që australiani do të duhet të marrë me vete.

PLUS: Pse lëvizja e Ricciardo-së në McLaren është ajo e duhura

Siç tha drejtori i garave McLaren Andrea Stella: “Të kesh një shofer të ri në bord është gjithmonë një sfidë shumë interesante. Dhe qasja është që ajo duhet të fillojë nga kualifikimi [at the first race]. Ku duam të jemi atë të shtunë?

“Pastaj, ju e ktheni rrugën për sa i përket asaj që duhet të bëni për t’u siguruar që të jeni sa më të përgatitur që të jetë e mundur. Dhe është një kombinim i aftësive dhe të qenit metodik. Për shkak se jam i sigurt se të gjithë, siç janë inxhinierët, do të jini të etur për të ndarë me shoferin tonë dhe ton informacion dhe zgjidhje. Por në të vërtetë, ju duhet të bëni gjërat e duhura sepse nuk do të ketë shumë kohë për të provuar në rrugë të duhur.

“Objektivi është të jem në garën e parë, në kualifikim, dhe të jetë si Daniel që ka drejtuar McLaren dhe ka punuar me këta inxhinierë dhe ekipin për një kohë të gjatë.”

Stella thotë se procesi i integrimit fillon shumë përpara se të mendohet për planet e testimit apo edhe konsideratat e afrimit të sezonit për hapjen e Grand Prix të Bahreinit.

Faza e hershme e marrëdhënies së tyre të re do të ketë të bëjë me shoferin dhe inxhinierët që të njihen me njëri-tjetrin; dhe veçanërisht të mësuarit për kërkesat dhe çuditjet e njëri-tjetrit.

“Do të ketë në janar, para së gjithash, shumë biseda,” shpjegoi Stella. “Ata do të duhet të jenë ndërtim personal, individual dhe i marrëdhënieve.

“Këto do të prekin elementët teknikë dhe këto do të prekin elementin garues. Do të jetë si,” a e mbani mend atë garë kur ishit shumë konkurrues, çfarë ju bëri kaq konkurrues në atë garë? ” Pastaj zhvilloni një bisedë.

“Atëherë ai mund të thotë,” djema, kur ishit kaq mirë me degradimin e gomave në Bahrein, çfarë bëtë që të ishit kaq konkurrues? ” Këto do të jenë biseda të gjata dhe të gjata.

“Duhet të jesh bujar nga kjo pikëpamje, sepse ky është një nga elementët për të thënë që kur jemi në garën një të shtunën, është sikur e kemi njohur njëri-tjetrin për një kohë të gjatë, personalisht, teknikisht dhe në mënyrë operative “.

Do të ketë disa detyra specifike të vendosura si pjesë e këtij procesi: përfshirë punën në imitues dhe disa punë që Ricciardo do të kërkohet të bëjë në kohën e tij.

“Për shembull, ne do t’i japim atij shumë detyra shtëpie”, shtoi Stella. “Ne do t’i japim atij një regjistrim të komunikimeve radio, për shembull, [last] sezoni

“Ne do të themi,” Daniel, tani dëgjo atë dhe kthehu tek ne dhe na trego çfarë dëgjon. Çfarë do të përmirësoje, çfarë të pëlqente, çfarë nuk të pëlqente, si dëshiron të flasësh etj. në?

“Dhe pastaj është imituesi. Imituesi është një mënyrë e mirë për të parë se si po ngas një shofer. Nuk është e njëjta gjë, padyshim sikur të jesh në një makinë të vërtetë, por ndihmon shumë në marrjen e të gjitha ndryshimeve që kanë shoferët për të bërë tani, në një mënyrë shumë të natyrshme. Pra, nga ky këndvështrim, në të vërtetë është shumë e dobishme “.

Ndërsa Ricciardo tregoi te Renault se mund të duhet më shumë se një vit për t’u integruar plotësisht dhe për të dhënë më të mirën për një ekip, kjo nuk do të thotë që një punë e madhe mund të lëshohet që nga fillimi.

Drejtori teknik i McLaren, James Key mendon se shembulli i Carlos Sainz Jr, me të cilin ai punoi si në Toro Rosso ashtu edhe në McLaren, tregon saktësisht se çfarë është e mundur kur bëhet fjalë për integrimin e drejtuesve të rinj.

“Unë bëra saktësisht të njëjtin proces për Carlos në Toro Rosso,” tha Key në lidhje me sfidat e sjelljes së një shoferi të ri në një ekip.

“Duke parë se si ai ka përparuar si shofer, nga ato lloj provash, ditët e para, ku në fakt mendoj se ai arriti në Q3 në garën e tij të parë, kështu që ai ishte në të tashmë.

“Por akoma, unë do të thoja se ai kishte shumë për të mësuar. Ai ishte i etur për të mësuar. Ai e dinte se kishte nevojë të mblidhte më shumë përvojë se si të menaxhonte gomat. Dhe ju e shihni atë tani si këtë të sigurt, shumë të ditur dhe, shofer shumë i vlerësuar.

“Unë mendoj se Daniel ka kaluar të njëjtin proces, por më herët. Dhe në mes të kohërave, ka shkuar dhe ka fituar gara gjithashtu dhe e ka vendosur veten në atë kategori shoferësh. Kështu që unë mendoj se ajo që ai do të na sjellë është kjo pikë referimi me të vërtetë e mirë .

“Ai ishte i shkëlqyeshëm për të punuar me Toro Rosso sepse ai ishte teknikisht shumë i zgjuar dhe kishte saktësisht të njëjtën qasje që ju e shihni tani. Por që nga ajo kohë, ai ka përjetuar shumë gjëra.

“Unë mendoj se si një pikë referimi për ne, do të jetë me të vërtetë interesante. Ai po vjen nga një konkurrent dhe një ekip i mirë në Red Bull para atëherë, gjë që do t’i japë atij disa ide dhe pika referimi që do të jenë një kontribut i mirë për ne si pra. Unë jam duke pritur të punoj me të mbi atë bazë. “

Hapja e sezonit F1 mund të jetë akoma më shumë se dy muaj më parë, por Ricciardo dhe McLaren janë tashmë të vendosur duke u siguruar që sezoni të ketë një fillim fluturues.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu