Bosi i Silverstone ndihet “me kujdes optimist” Tifozët e Formula 1 mund të kthehen në qark për Grand Prix Britanik në korrik pas njoftimeve të fundit të qeverisë.

Qeveria Britanike zbuloi hartën e saj rrugore për lehtësimin e masave aktuale të bllokimit në fillim të kësaj jave, e cila përfshinte plane për spektatorët për të marrë pjesë në ngjarje të drejtpërdrejta sportive deri në verë.

Kryeministri Boris Johnson i tha parlamentit se “kthesat e stadiumit tonë sportiv do të rrotullohen edhe një herë” ndërsa përshkroi projektin për tifozët që të kthehen në tribuna.

Sipas propozimeve, vendet e mëdha të ulura në natyrë do të lejohen të lejojnë deri në 10,000 tifozë ose 25% të kapacitetit total të ulëseve – cila është më e ulët – nga 17 maj.

Kjo më pas mund të rritet që në 21 qershor, duke çuar në sugjerime se shumë prej ngjarjeve kryesore sportive verore të Mbretërisë së Bashkuar mund të gëzojnë turma kapacitetesh në mes të fushatës së vazhdueshme të vaksinimit dhe rënies së numrit të rasteve COVID-19.

Çmimi i Madh Britanik u zhvillua me dyer të mbyllura në vitin 2020 dhe ndërsa gara do të ishte në linjë për të përfituar nga masat qeveritare për qasjen e spektatorëve për 2021, drejtori menaxhues Stuart Pringle mbeti i kujdesshëm në mesazhet e tij.

“Unë jam optimist me kujdes, ka shumë për të bërë”, tha Pringle në një intervistë për BBC 5 Live të Mërkurën në mëngjes.

“Por kërkesat janë përcaktuar qartë. Ka variabla që nuk janë nën kontrollin e askujt, nëse do të mbërrinte një variant tjetër shqetësimi, ose nëse kishte ndonjë problem me shtrirjen e vaksinimit.

“Por në mënyrë të barabartë, gjërat kanë shkuar mirë, dhe unë mendoj se njerëzit duan të marrin mbrapa një mundësi që jep pak dritë në fund të tunelit.

“Qeveria ka të drejtë të theksojë se ky është hapi i katërt, dhe janë tre [before], dhe gjërat mund të shkojnë keq në çdo fazë.

“Pra nuk është aspak e sigurt. Veryshtë shumë e vështirë si promovuese.”

Çmimi i Madh Britanik zakonisht mirëpret deri në 340,000 tifozë gjatë fundjavës së garës tre-ditore, me një numër të lartë të biletave të shitura për garën e vitit të kaluar që mblidhen deri në 2021.

Një propozim për të dalë ditët e fundit rrethon pasaportat e vaksinave, duke shërbyer si provë se ata që marrin pjesë në ngjarje të mëdha sportive kanë marrë një vaksinë COVID-19 dhe janë testuar rregullisht.

I pyetur për mendimet e tij mbi përdorimin e pasaportave të vaksinave për të siguruar qasje të sigurt për spektatorët, Pringle tha se ishte “në parim një ide e mirë për ngjarje të drejtpërdrejta sportive”.

“Ata prej nesh që drejtojnë stadia sportive kanë biseduar me Departamentin për Kulturë Dixhitale, Media dhe Sport në lidhje me lidhjen e mundshme të aplikacioneve tona të biletave elektronike në aplikacionin NHS për të gjetur një mënyrë për të vërtetuar biletën tuaj të hyrjes, nëse keni marrë testin e saktë rezultati në aplikacionin tënd NHS “, tha Pringle.

“Kështu që mendoj se ia vlen të eksplorohet absolutisht, dhe mendoj se fansat do të shkonin për të.

“Unë mendoj se tifozët, nëse kjo përfshin pak përpjekje, ose ndoshta edhe pak kosto, shansi për të shkuar dhe për të parë ekipin tuaj, për të parë sportin tuaj të preferuar, kjo është diçka që të gjithë do ta konsideronim këtë verë.”

Çmimi i Madh Britanik është planifikuar të zhvillohet në Silverstone nga 16-18 korrik.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu