Sir Frank Williams është shkarkuar nga spitali dhe po shërohet në shtëpi, ka njoftuar skuadra e ish-drejtorit të ekipit të Formula 1.

Williams kishte qenë pranuar në spital pak më shumë se një javë më parë, me familjen e tij duke konfirmuar se ai ishte në një gjendje të qëndrueshme, ndërsa i mbante private detajet e situatës së tij mjekësore.

Më herët të enjten ish-ekipi i 78-vjeçarit, të cilin ai themeloi në 1977, tha se Williams ishte lëshuar nga spitali për të vazhduar shërimin e tij në shtëpi.

“Ne jemi të kënaqur të themi që Sir Frank është liruar nga spitali dhe tani është në rregull në shtëpi,” lexoi një deklaratë e Williams.

“Familja Williams do të donte të falënderonte të gjithë për mbështetjen e tyre gjatë kësaj kohe të vështirë dhe të uroj të gjithë Gëzuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri.”

Williams përfundoi shoqatën e tij me ekipin që mban emrin e tij në shtator të këtij viti shpejt pas blerjes së saj nga Dorilton Capital, me vajzën Claire Williams gjithashtu duke u larguar nga roli i saj si zëvendës drejtoresha e ekipit.

Javën e kaluar Williams njoftoi ish-shefin e McLaren F1 dhe shefin e Volkswagen Motorsport Jost Capito është vendosur të arrijë në ekipin me bazë në Grove si CEO i saj i ri, duke filluar pozicionin e tij shkurtin e ardhshëm, me Simon Roberts që merr rolin e drejtorit të ekipit mbi një bazë të përhershme.

Roberts është i prerë Williams do të mbetet një ekip plotësisht i pavarur për të vazhduar “përshtatjen kulturore me ekipin” të filluar nga themeluesi i tij ndërsa kërkon të fillojë një epokë të re në 2021, duke thënë se ai nuk dëshiron që ajo të bëhet një ekip B në formën e AlphaTauri ose Alfa Romeo.

“Ne duam të ruajmë pavarësinë tonë, por duam të jemi më konkurrues,” tha ai.

“Pra, për ne, duke pritur përpara, ne jemi të hapur për të zgjatur një marrëdhënie, por specifikimi i kësaj do të varet nga ajo që ne mendojmë se jemi të fortë, brenda vendit, dhe ku mendojmë se kemi nevojë për ndihmë dhe mbështetje.

“Nga përshtatja kulturore me ekipin, ekziston shumë sinergji midis hartës rrugore që Claire [Williams] ishte shprehur dhe ne po qëndrojmë shumë besnikë ndaj kësaj “.

Sir Frank Williams pësoi dëmtime të rënda në një aksident rrugor në Francë në 1986, gjë që e bëri tetraplegjik, por vazhdoi në krye pasi ekipi i tij u bë forca dominuese e epokës turbo në mes të viteve 1980, para se të fitonte tituj të mëtejshëm të shoferëve dhe konstruktorëve në vitet 1990

Ai ishte kalorës për shërbimet e tij në F1 në 1999.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu