Alpine ka njoftuar se ish-menaxheri i ekipit të Suzuki MotoGP Davide Brivio do të bashkohet me skuadrën e tij të Formula 1 këtë vit.

Siç zbuloi për herë të parë nga Autosport, Brivio ka zgjedhur të thërrasë kohën në një karrierë të gjatë në garat me motor për të bërë kalimin në F1.

Brivio do të bëhet drejtori i garave të Alpine dhe do të raportojë drejtpërdrejt te CEO i sapoemëruar i prodhuesit sportiv Laurent Rossi.

Pozicioni i ri i italianit vjen si pjesë e një riorganizimi të drejtimit në skuadrën e riemëruar F1 pas largimit të befasishëm të drejtorit të ekipit Cyril Abiteboul.

Alpine ende nuk ka njoftuar se kush do të zëvendësojë Abiteboul, por pritet gjerësisht që drejtori ekzekutiv Marcin Budkowski të marrë rolin.

Kalimi i Brivio në Alpine është krijuar nga CEO i Renault, Luca de Meo, i cili po bën përpjekje të mëdha për të gjallëruar shumë nën-markat e prodhuesit francez të makinave.

PLUS: Pse nënshkrimi i fundit i Alpine mund të jetë shpresa e saj më e mirë për lavdinë e F1

De Meo dhe Brivio u njohën me njëri-tjetrin në ekipin Yamaha MotoGP, ku Brivio ishte menaxher i ekipit nga 2002 deri në 2010.

Prodhuesi italian i makinave Fiat ishte sponsori i titullit të ekipit nga 2007 në 2010, kur de Meo ishte zyrtari kryesor i marketingut i prodhuesit italian të makinave.

Duke folur për vendimin e tij për të kaluar në F1 më parë këtë muaj, Brivio tha se nuk kishte qenë një thirrje e lehtë për të bërë.

“Një sfidë dhe mundësi e re profesionale papritmas më erdhi dhe në fund vendosa ta shfrytëzoj,” tha ai.

“Ka qenë një vendim i vështirë. Pjesa më e vështirë do të jetë largimi nga ky grup i shkëlqyer i njerëzve, me të cilët unë fillova këtë projekt kur Suzuki u bashkua me kampionatin.

“Dhe është e vështirë t’i thuash lamtumirë të gjithë njerëzve që kanë ardhur gjatë viteve për të krijuar këtë ekip të shkëlqyeshëm.

“Ndihem i trishtuar nga kjo pikëpamje, por në të njëjtën kohë ndiej shumë motivim për këtë sfidë të re – e cila ishte çelësi kur unë duhej të vendosja midis rinovimit të kontratës sime me Suzuki ose fillimit të një eksperience krejtësisht të re.”

Kohët e fundit Brivio ndihmoi Suzuki të fitojë kampionatin e saj të parë MotoGP, pasi kishte shijuar më parë një magji të gjatë me prodhuesin japonez të biçikletave Yamaha.

Si pjesë e ribrandimit të saj Alpine do të garojë me një transmetim të ri këtë vit, me dy herë kampionin e botës Fernando Alonso që do të bashkohet me veshjen me bazë Enstone së bashku me Esteban Ocon.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu