Gunther Steiner mendon se Romain Grosjean nuk mori merita të mjaftueshme gjatë karrierës së tij në Formula 1, duke thënë se ai ishte “një nga më të mirët atje” në një ditë të mirë.

Haas njoftoi në tetor se nuk do të mbante Grosjean për sezonin 2021, duke i dhënë fund periudhës pesë-vjeçare të francezit me ekipin amerikan ndërsa filloi një formacion krejt i ri.

Grosjean bëri fillimin e tij të fundit për Haas në Grand Prix të Bahreinit, ku ai shpëtoi nga një aksident i zjarrtë në xhiron e hapjes para se të përjashtohej nga dy garat e fundit të sezonit. për shkak të lëndimeve të pësuara në duar.

Ai ka treguar një interes për t’u kthyer në gara në IndyCar, Formula E, ose Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë në të ardhmen, por gjithashtu dëshiron një provë private F1 për të shënuar aktin e tij të fundit në seri.

Pavarësisht se fitoi një reputacion në pikë për incidente dhe gabime të pista, Grosjean e përfundoi kohën e tij në F1 me 10 përfundime në podium me emrin e tij dhe regjistroi rezultatin më të mirë në historinë e shkurtër të Haas me të katërtin në Red Bull Ring në 2018

I pyetur nëse ndihej që Grosjean nganjëherë nuk arrinte të merrte kredinë e merituar, shefi i ekipit të Haas Steiner i tha Autosport: “Po. Ai ishte me siguri shumë i shpejtë.

“Në një ditë të mirë, Romain ishte një nga më të mirët atje.

“Por ai nganjëherë shtyu dhe u përpoq shumë. Atëherë ju i shihni ato gabime. Ai thjesht kaloi kufirin dhe më pas vijnë gabimet.”

Grosjean kaloi katër nga pesë sezonet e tij me Haas gara së bashku me Kevin Magnussen, i cili ra dakord me mbledhjen e Steiner.

“Ka pasur disa gabime që ai ka bërë që kanë qenë të mëdha, thonë ai Baku [in 2018], ku ai u përplas nën makinën e sigurisë, “tha Magnussen për Autosport.

“Kjo mori aq shumë vëmendje, por nëse shikoni se në çfarë pozicioni ishte ai kur u përplas, kjo ishte e pabesueshme. Unë mendoj se ishte i katërti apo diçka tjetër, në Haas!

“Askush nuk flet kurrë për këtë. Nëse ai nuk do të përplaset nën makinën e sigurisë, ai do të kishte një rezultat të pabesueshëm në atë garë.

“I heq një shofer absolutisht të mahnitshëm që është. Unë mendoj se gjatë viteve të fundit, ai duke qenë në një makinë jokonkurruese gjithashtu ka nënkuptuar se ka qenë e vështirë për të që të tregonte vërtet.

“Por atëherë njerëzit kanë harruar atë që ai bëri përsëri në 2012, 2013, ato vite kur ai ishte në podium kaq shumë herë. Downshtë vetëm për fat të keq që ai nuk fitoi një garë në disa raste.

“Vetëm kështu funksionon bota në këtë moment. Sigurisht që nga brenda, duke qenë shok i ekipit, e admiroj për talentin që është.”

Grosjean u largua nga Lotus në fund të 2015 për t’u bashkuar me Haas për sezonin e tij debutues në F1, duke ndihmuar në ndërtimin e skuadrës fillestare në një pretendent të rregullt të mesfushës.

Steiner tha se Grosjean ishte “trim” në vendimin e tij për t’u bashkuar me Haas, por që ekipi gjithashtu përmbushi gjithçka që i premtoi.

“Ne ishim aq të përgatitur sa i premtova kur i folëm”, tha Steiner.

“Pika e vështirë në atë kohë ishte se kishte disa ekipe të reja që nuk dhanë, dhe ai e dinte që kjo mund të ndodhte, por unë i shpjegova atij se si po e bëjmë ndryshe. Ai besoi në të dhe unë mendoj se kemi dorëzuar.

“Padyshim që [2020] sezoni dhe [2019] ishin të vështira për ne, por ju mund ta keni atë në çdo ekip gare. Kjo nuk kishte të bënte asgjë me ekipin që ishte më i ri, kjo ishte se ne gabuam vitin e kaluar dhe këtë vit me pandeminë që vuajtëm më shumë se kushdo tjetër.

“Ai ishte i guximshëm për ta bërë atë dhe nuk funksionoi keq për të.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu