Mercedes pësoi pengesa në dy ditët e para të testimit në Bahrain International Circuit, me shoferët Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas duke humbur kohën e duhur për çështje dhe raportimi i paqëndrueshmërisë së pasme me makinën.

Megjithëse Mercedes mbylli garën në Bahrein me një ditë finale pa probleme, ekipi ende përfundoi testimin në fund të tabelës së kilometrazhit.

Lewis Hamilton përfundoi testimin me kohën e pestë më të shpejtë, por ishte mbi një sekondë përpjekja më e mirë e Max Verstappen për Red Bull.

Megjithëse Red Bull ka lëvizur për të minimizuar etiketën e tij të preferuar, Drejtori i inxhinierisë së traseve Mercedes Andrew Shovlin tha në fund të testimit se të dhënat e ekipit vërtetuan se ishte prapa me ritëm.

“Ne kemi bërë pak përparim me bilancin në karburant më të lartë dhe makina ishte më e parashikueshme, por ne mund të shohim nga të dhënat që kemi mbledhur gjatë ditëve të fundit që me ritmin e garës, ne nuk jemi aq të shpejtë sa Red Bull, “tha Shovlin.

“Puna më e ulët e karburantit ishte një pamje më konfuze, ne nuk fituam sa duhet dhe duhet të shkojmë dhe të shikojmë qasjen tonë pasi shumë makina ishin përpara nesh me ritëm sot.

“Ne kemi pasur probleme në vitet e fundit me ritmin në testimin e dimrit dhe kemi arritur të bëjmë përparim të mirë para garës së parë, por ne mund të kemi punën tonë të prerë këtë herë.

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

“Ne nuk kemi kaluar shumë kohë para se të jemi përsëri këtu për garën, kështu që ne kemi planifikuar një program pune për të provuar dhe kuptuar disa nga çështjet tona dhe nuk do të lëmë asnjë gur pa lëvizur në përpjekjet tona për të gjetur më shumë shpejtësi gjatë 10 ditët e ardhshme “.

Mercedes kaloi ditën e fundit të testimit duke u përqëndruar në punën afatgjatë me Bottas në mëngjes para se Hamilton të kryente një përzierje të simulimeve të zgjatjeve dhe kualifikimeve në mbrëmje.

Edhe i përshtatshëm gomës më të butë të disponueshme C5, Hamilton u përpoq të shkonte me ritmin e Verstappen në Red Bull.

“Sot kemi bërë disa përmirësime, por ende nuk është aty ku duam të jemi,” tha Hamilton.

“Unë nuk mund të zgjedh asnjë fushë, thjesht ndjehet globalisht në xhiron që duhet të përmirësojmë. Unë pres që të kthehem në konkurrencë dhe të kthehem në atë mënyrë fokusi.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu