Drejtuesi i Formas 1 të Haas, Mick Schumacher përfundoi një shëtitje për Ferrari në Fiorano të enjten, të cilën ai e konsideroi “një bazë të shkëlqyeshme” për sulmin e tij në sezonin rishtar 2021.

Gjermani vrapoi mbi 50 xhiro dhe përfundoi disa starte praktike në makinën e provës 2018 të ekipit SF71H, të cilën ai e kishte provuar më parë në të njëjtin vend në 30 Shtator

Kjo paraqitje e fundit ishte prova e tretë e tij e duhur me Ferrari, pas një vrapimi fillestar me një SF19 në Bahrain në 2019.

Ai gjithashtu ka bërë dy demonstrata me F2004 të garuar nga babai i tij Michael.

Shëtitja e Schumacher i dha atij një shans të dobishëm për të marrë shpejtësinë pas pushimit që nga prova e tij me Haas në Abu Dhabi muajin e kaluar, para përvojës së tij të parë të makinës 2021 të ekipit në pronësi të SH.B.A.

Ai do të regjistrojë kilometrazhin e mëtejshëm të Premten në mëngjes para se të dorëzojë rivalin e tij të titullit F2 2020 dhe anëtarin tjetër të Akademisë së Shoferit të Ferrari Callum Illott.

“Më në fund ulja në një makinë përsëri është një ndjenjë që më mungonte shumë”, tha Schumacher. “Mendoj se sot ka qenë padyshim një ditë pozitive në pistë.

“Ne arritëm të kalonim në të gjithë programin që kishim planifikuar pa ndonjë problem dhe ishte qartësisht shumë e dobishme të ishim në gjendje të kalonim kaq shumë kilometra në timonin e një makine të Formula 1 në funksion të sezonit të ardhshëm që do të fillojë në rreth një muaj e gjysmë me testimin para-sezonal.

“SF71H është një veturë nga 2018, por sjellja e saj në pistë dhe ndjenjat që i jep shoferit janë shumë të ngjashme, si për sa i përket mënyrës se si sillet në pistë ashtu edhe për stresin fizik të një makine aktuale.

“Kjo e bën atë një bazë të shkëlqyeshme kur bëhet fjalë për përgatitjen për sezonin e ri.

“Të ngasësh makinën në Fiorano është gjithnjë e shkëlqyeshme gjithsesi sepse pista është teknike dhe kërkuese.

“Ishte një kënaqësi të takohesha edhe një herë me inxhinierët dhe mekanikët me të cilët kam punuar shtatorin e kaluar dhe mezi po pres të kthehem nesër në makinë”.

Drejtuesi i provës së Ferrarit, Ilott, do të drejtojë makinën të Premten pasdite ndërsa një program i zënë pesë-ditësh për ekipin Maranello vjen në një përfundim.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu