Tsunoda i mbështetur nga Honda i dha fund pritjes shtatë-vjeçare për një shofer Grand Prix me kohë të plotë duke siguruar një vend në AlphaTauri së bashku me Pierre Gasly për 2021, duke fituar vlerësime për performancat e tij në testimet para-sezonale dhe Çmimin e Madh të Bahrainit për hapjen e sezonit.

20-vjeçarja përfundoi e nënta në Bahrein për t’u bërë shoferi i parë japonez që ka fituar pikë në debutimin e tij.

Ish-i ri i Honda Matsushita, i cili garoi kundër Tsunoda në F2 vitin e kaluar ndërsa ky i fundit luftoi për titullin në Carlin, e la bashkatdhetarin e tij për të pasur një sezon debutues “të mahnitshëm”, duke theksuar pikën e fortë që e lejoi atë të kishte sukses në serinë e furnizuesve ku ai dështoi.

“Unë mendoj se pika e mirë e Tsunoda është që ai nuk interesohet”, tha Matsushita për Autosport. “Nëse ai bën një gabim, ai thjesht kalon te tjetri. Kjo është me të vërtetë e rëndësishme.

“Sa herë që bëni një gabim, shumica e njerëzve mendojnë, ‘herën tjetër, nuk mund të gaboj’. Por ai thjesht thotë: ‘Unë bëra një gabim, mësova’ dhe vazhdon tutje. Kjo është forca e tij e madhe.

“AlphaTauri është mjaft konkurrues, lehtësisht mjaft i mirë për 10 më të mirët, kështu që mendoj se ai do të ketë një sezon të mahnitshëm. Dhe e di se sa i shpejtë është Gasly, unë garova me të [in 2015 and 2016] në GP2. Le të shohim se çfarë mund të bëjë Tsunoda kundër tij. Unë jam me të vërtetë i ngazëllyer për të parë. ”

Matsushita gjithashtu vërejti sa shpejt përparoi Tsunoda që nga sezoni i tij i parë në Evropë në 2019, kur ndërmori fushata të dyfishta në FIA F3 dhe Euroformula Open.

Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT02

Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT02

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

“Në vitin 2019 ai po bënte F3 dhe kjo ishte hera e parë që e takova”, tha Matsushita. “Ne bëmë një garë së bashku në Euroformula Open [at the Hungaroring]. Atë kohë ai nuk ishte aq konkurrues, bëri shumë gabime.

“Por unë mendoj se vitin e kaluar duke punuar me Carlin ai u përmirësua shumë dhe ai u bë shumë më i qetë.

“Në kualifikim nuk ka dyshim se ai mund të jetë i shpejtë. Në gara ai ishte shpesh lloj konservator në fillim, dhe më pas shtyn në fund sepse ende e ka gomën.

“Në F1 duhet të jesh agresiv menjëherë nga fillimi. Kjo është gjëja që ai ka nevojë për të përmirësuar. Por mendoj se ai mund ta bëjë këtë. ”

Matsushita e kundërshtoi ngritjen e shpejtë të Tsunoda me përparimin e tij në GP2 dhe F2, i cili zgjati pesë sezone midis 2015 dhe 2020 dhe rezultoi në shtatë fitore dhe një përfundim më të mirë të kampionatit të gjashtin – i cili erdhi në 2019 me Carlin.

27-vjeçari shtoi se ai po shijonte atmosferën më të relaksuar të SUPER GT pasi nënshkroi si një shofer fabrike i Nissan gjatë dimrit.

“Unë isha duke u përpjekur të arrija F1, dhe ajo ishte vetëm para meje, veçanërisht në 2019 sepse ende isha i mbështetur nga Honda dhe e dija nëse bëja një punë të mirë atëherë mund të kisha zënë vendin”, tha ai.

“Presioni ishte aq i lartë, por unë po krijoja presion shtesë për veten time. Po mendoja: ‘Unë duhet ta bëj këtë, duhet ta bëj atë.’ Kjo ju bën një lloj të ngurtë. Vitin e kaluar, e dija se ishte shansi im i fundit, kështu që unë duhej të vendosja absolutisht gjithçka në linjë. Dhe nuk ishte mirë.

“Unë jam shumë më i relaksuar këtu [in SUPER GT] në krahasim me kur isha në Evropë. Tani nuk kam nevojë të provoj asgjë. Thjesht po kënaqem. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu