Shefi i Scuderia AlphaTauri, Franz Tost thotë se ndikimi i pandemisë COVID-19 “hapi sytë” e ekipeve të Formula 1 mbi natyrën e paqëndrueshme financiare të serisë.

Pas planeve fillestare për të futur një kapak prej 175 milion dollarësh për sezonin 2021, ekipet F1 ranë dakord të ulnin shifrën në 145 milion dollarë nga ky vit pasi pandemia shkaktoi që kalendari i vitit të kaluar të ndryshohej shumë.

Masa erdhi ndërsa ekipet u përgatitën për një rënie të konsiderueshme në pagimet e parave të çmimit nga F1 si rezultat i uljes së të ardhurave nga tarifat e pritjes së pista.

Vendimi u mor gjithashtu për të shtyrë rregulloret e reja teknike me një vit dhe për të bartur shumicën e makinave 2020 deri në 2021.

Drejtori i ekipit AlphaTauri, Tost shpjegoi se si një realizim në rritje nga ekipet mbi sfidat me të cilat përballet F1 nxiti nivelin e bashkëpunimit që lejoi që ndryshimet të kryheshin.

“Lidhur me kufirin e kostos, ekipet kryesore nuk do të kishin qenë aq të hapura për të zvogëluar sasinë e parave që ata duan të shpenzojnë, në 145 milion dollarë për vitin e parë, pa këto probleme COVID-19,” tha Tost për Autosport.

“Të gjithë e kuptuan se sa e vështirë mund të bëhet në të ardhmen. Ekipet e Formula 1 vështirë se punojnë së bashku, sepse të gjithë kanë interesin e tyre dhe fatkeqësisht nuk e shikojnë tablonë e madhe.

“Por unë besoj se kjo situatë e veçantë me COVID-19 hapi sytë, se ka thjesht më pak para në tryezë siç pritej.

“Nëse keni më pak para, ju mund të shpenzoni vetëm paratë që keni. Prandaj, unë mendoj se disa nga kolegët e mi ndryshuan pak mendje.”

F1 planifikoi të kthehej në një orar më normal në 2021, duke njoftuar planet për një kalendar me 23 gara në nëntor që filloi me Çmimin e Madh Australian.

Por ndryshimet janë detyruar tashmë për shkak të vazhdimit të kufizimeve të pandemisë dhe udhëtimit, me Australinë që shtyhet dhe Kina aktualisht po hiqet nga kalendari.

F1 mbetet me shpresë për të kompletuar një kalendar 23 garash në 2021, me Tost duke theksuar rëndësinë e një kthimi në normalitet në të ardhmen e afërt.

“Unë me të vërtetë shpresoj që të kthehemi në këtë mënyrë normale,” tha Tost, duke folur para ndryshimeve në kalendarin 2021.

“Siç mund ta imagjinoni, FOM nuk i ka marrë paratë siç kemi parashikuar vitin e kaluar, sepse nëse nuk ka spektatorë, organizatorët nuk paguajnë aq shumë para për FOM, dhe FOM nuk mund të na sigurojë paratë që kemi në planin tonë të biznesit.

“Prandaj unë me të vërtetë shpresoj që të mund të marrim gjithçka nën kontroll, që spektatorët të vijnë në gara, që interesi të ekzistojë për Formula 1, që të kemi një sezon më të fortë në 2021, që të ardhurat të arrijnë nivelin që e njohim duhet të ketë, dhe që ne e prisnim për planin tonë të biznesit “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu