Franz Tost beson se sezoni 2020 i AlphaTauri tejkaloi arritjet e tij me Sebastian Vettel në 2008, duke shënuar vitin më të mirë në historinë e ekipit të Formula 1.

Pas ribrandimit të ekipit të Toro Rosso, AlphaTauri shënoi vetëm fitoren e dytë në historinë e saj 15-vjeçare kur Pierre Gasly pretendoi një fitore tronditëse në Grand Prix të Italisë.

Ishte momenti kryesor i një sezoni që paraqiti një numër shfaqjesh mbresëlënëse nga Gasly në veçanti, ndërsa shoku i ekipit Daniil Kvyat iu afrua një fundi në podium në Imola.

Ekipi e përfundoi vitin e shtatë në kampionatin e konstruktorëve pasi regjistroi pikët më të larta deri më tani, duke përfunduar vetëm 24 pikë i trembur nga Ferrari.

Fitorja e Gasly çoi në krahasime me performancën e Toro Rosso deri në vitin 2008, kur kampioni i ardhshëm katër herë botëror Vettel garoi për ekipin dhe u bë fituesi më i ri në historinë e F1 në Monza.

Por drejtori i ekipit Tost – i cili mbikëqyri vitin e parë të Vettel me Toro Rosso para se të kalonte në Red Bull – mendoi se arritjet e vitit 2020 tejkaluan atë që bëri ekipi në 2008.

“2008, po ishte një fitore fantastike me Sebastian në Monza, por ne nuk patëm kaq shumë përfundime të mira si këtë vit,” tha Tost për Autosport.

“Nuk ishte vetëm fitorja në Monza. Kishte shumë gara të tjera të mira që ne patëm me vendin e katërt në Imola, vendin e pestë në Portimao.

“Ne ishim të gjashtë në Bahrein dhe në Gjermani, të shtatë në Austri, Britani të Madhe dhe Mugello.

“Ne nuk kishim vetëm një garë emocionuese. Ne patëm shumë rezultate shumë të mira gare dhe kjo na bëri shumë përpara 2008.”

Tost përshëndeti gjithashtu mënyrën në të cilën ekipi AlphaTauri në Faenza ishte bashkuar deri në vitin 2020, si dhe vetë rritja e Gasly në formë gjatë gjithë sezonit.

“Në Faenza, ekipi i dizajnit, prodhimi, ka punuar me të vërtetë mirë dhe po vijnë së bashku,” tha Tost.

“Ne jemi duke u bërë gjithnjë e më të fortë në çdo aspekt nga proceset, por edhe nga ana e disiplinës dhe gjithashtu operacionet e pistave kanë punuar mirë. Njerëzit po vijnë më shumë dhe duan të ngrihen.

“Ne kemi edhe dy shoferë vërtet të mirë. Pierre u përmirësua shumë. Ai ka arritur një nivel të vërtetë të lartë tani. Dhe për këtë arsye, ne mund të ishim kaq të suksesshëm.

“Makina, duhet të them, ka punuar që në fillim e tutje. Përmirësimet aerodinamike për fat të mirë sollën një avantazh dhe na vunë përpara. Këto pika së bashku dolën në një pamje të qartë të qartë me sukses.”

Vitin e parë të plotë të Gasly në AlphaTauri e pa atë të shënonte afër tre të katërtat e pikëve të ekipit në rrugën drejt vendit të 10-të në kampionatin e shoferëve.

Francezi u ndje i kënaqur me atë se sa i qëndrueshëm ishte bërë gjatë gjithë sezonit, duke marrë pikë në të gjitha, përveç tre garave që ai përfundoi vitin e kaluar.

“Fairshtë e drejtë të thuash se jam duke performuar më mirë, unë jam një shofer më i mirë se sa isha më parë”, tha Gasly për Autosport.

“Ky ishte gjithashtu një objektiv për veten time, që të jem më i qëndrueshëm. Padyshim që ju kurrë nuk merrni skenarin ideal, ekuilibrin ideal, garën ideale, strategjinë, gomën, çfarëdo.

“Por thjesht përpiquni të jeni më të mirë në reagimin ndaj të gjithë këtyre faktorëve, dhe për të marrë një performancë më të qëndrueshme gjatë sezonit.

“Unë jam me të vërtetë i lumtur për këtë, sepse mendoj se kemi pasur shumë 10 përfundimet më të mira, shumë Q3 gjithashtu. Për sa i përket punës me ekipin, ndihem sikur jemi duke e kuptuar mirë njëri-tjetrin.

“Ne kemi qenë vërtet në mënyrë të vazhdueshme, duke kryer dhe maksimizuar performancën me makinën që kemi. Ky ishte një objektiv i qartë që vendosëm me ekipin dhe veten time dhe njerëzit përreth meje për të arritur këtë sezon.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu