Franz Tost është i bindur që Yuki Tsunoda mund të sjellë pikat e tij të forta “të jashtëzakonshme” për AlphaTauri pavarësisht se përballet me një kurbë të pjerrët të të mësuarit gjatë sezonit të tij debutues në Formula 1

Tsunoda do të fillojë fushatën e tij rishtar F1 në 2021 pas diplomimit nga Formula 2, ku përfundoi i treti në kampionat vitin e kaluar.

I riu japonez është vendosur të bëhet shoferi i parë i lindur në vitet 2000 që garon në F1, por përballet me mundësi të kufizuara për të marrë shpejtësinë përpara garës hapëse në Bahrein muajin tjetër.

Ekipet kanë vetëm tre ditë prova para-sezonale në 2021, me pjesën më të madhe të vendosur që të ndahen në mënyrë të barabartë midis shoferëve të saj. Tsunoda ka arritur të përfundojë disa vrapime private në disa prej makinave më të vjetra të AlphaTauri për të kompensuar këtë.

PLUS: Si është përshtatur AlphaTauri me rregullat e reja të F1

Duke folur në vijim lançimi i makinës së re Alpha0auri AT02 përpara sezonit 2021, drejtori i ekipit Tost tha se ndërsa Tsunoda do të përballej me sfidat e rregullta që ndeshin rishtarët në F1, aftësitë e tij do të shkëlqejnë ende.

“Ne presim që kurba e tij e të mësuarit të jetë mjaft e pjerrët, kështu që ai duhet të jetë në gjendje të arrijë një performancë të mirë mjaft shpejt,” tha Tost.

“Sigurisht, ai do të ketë disa përplasje. Kjo është pjesë e programit të zhvillimit.

“Por ajo që është shumë e jashtëzakonshme në anën e tij është kontrolli i makinës, forca e tij në frenim dhe shpejtësia e tij në kthesat e shpejta.

“Nëse ai vazhdon procesin e tij të të mësuarit, ashtu si bëri në testet në Imola dhe Abu Dhabi vitin e kaluar, unë jam i sigurt se do të shohim disa gara fantastike.”

Tsunoda kreu prova në Toro Rosso të specifikimeve 2018 në Imola vitin e kaluar para se të ngiste makinën 2020 në provën e pas-sezonit të Abu Dhabi. Ai gjithashtu ka kryer vrapim në Toro Rosso 2019 në Imola dhe Misano këtë vit.

PLUS: Rritja meteorike e garuesit të parë të lindur në F1 në shekullin 21

Ndërsa shprehte besimin e tij në Tsunoda, Tost shpjegoi se si shoku i skuadrës Pierre Gasly mund të ndihmojë zhvillimin e të riut japonez këtë vit dhe të nxjerrë më të mirën në të.

“Pierre është një shofer shumë i aftë dhe ai tani ka gjithashtu përvojën e nevojshme për të qenë një drejtues në ekip dhe për Yuki,” tha Tost.

“Çdo shofer e krahason veten me shokun e tij të skuadrës, kështu që sa më i mirë të jetë ky i fundit, aq më shumë shtyhesh të përmirësosh veten.

“Yuki mund të mësojë shumë nga Pierre në të gjitha aspektet, për shembull duke krahasuar kohën e xhiros, konfigurimin e makinës, linjat e vozitjes. Kjo është e gjitha shumë e rëndësishme, veçanërisht në ato shtigje që janë të reja për Yuki.

“Nëse keni një shok skuadre të fortë dhe me përvojë, mund të krahasoni shumë parametra të ndryshëm, të cilët ndihmojnë për të përmirësuar performancën tuaj.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu