Rishtari i AlphaTauri Yuki Tsunoda thotë se nuk ka frikë të bëjë gabime ndërsa fillon sezonin e tij të parë në Formula 1 me skuadrën italiane në 2021.

Japonezi po rritet pas një sezoni të vetëm në F2 në të cilin ai përfundoi i treti në renditje si rishtari i pozicionuar më mirë, me tre fitore duke përfshirë fitoret e garës funksionale në Spa dhe Sakhir.

Fushata mbresëlënëse e Tsunoda i bindi bosët e Red Bull se ai do të ishte më i aftë për një partner më të gjatë Piere Gasly sesa Daniil Kvyat, rusi që humbi makinën e tij pas finales së sezonit të Abu Dhabi në vitin 2020.

Edhe pse ai ka pasur kilometrazhin e kufizuar në makineritë F1 deri më tani, pavarësisht një vrapimi shtesë në Imola këtë javë me një makinë të vitit 2019, Tsunoda thotë se nuk po mendon t’i marrë gjërat me kujdes në fillim.

Në vend të kësaj, ai është zotuar të shtyjë fort nga e para në një përpjekje për të bërë një përshtypje të hershme – edhe nëse kjo do të thotë se ekziston rreziku që gjërat të gabohen ndonjëherë.

“Ky do të jetë sezoni im rishtar dhe unë do të shtyhem fort që nga fillimi për t’u përshtatur me makinën sa më shumë që të jetë e mundur,” tha Tsunoda në një intervistë të botuar nga ekipi i tij Faenza.

“Sidoqoftë, nuk kam frikë të bëj gabime – natyrisht do të përpiqem t’i kufizoj ato – por ato janë të pashmangshme në fillim.

“Jam i sigurt që mund të mësoj nga gabimet e mia, siç e provova vitin e kaluar në Formula 2. Unë jam vërtet e lumtur që kam mbështetjen e tifozëve japonezë dhe jam krenar që jam ai që sjell një tjetër shofer japonez në rrjet , pas Kamui Kobayashi në 2014.

“Sa i përket presionit, unë ia bëra vetes, kështu që asgjë nuk ndryshon në lidhje me mua – unë dua ta shtyj veten për të pasur sukses.”

Tsunoda është ngritur me shpejtësi në radhët e tij, pavarësisht se ka pranuar se ai nuk ishte entuziast i jashtëzakonshëm për automjetin deri para vetëm disa vitesh.

Sezoni i tij i parë i plotë i garave me vetura ishte në 2017 në Japonez F4, kur ai përfundoi i treti në përgjithësi para se të fitonte titullin sezonin vijues.

Pasi fitoi gara në F3 dhe Euroformula Open në 2019, ai u ngjit në F2 vitin e kaluar dhe përfundoi vetëm 15 pikë i trembur nga kampioni përfundimtar Mick Schumacher, i cili gjithashtu ngjitet në F1 në 2021 me Haas.

I pyetur se çfarë këshille do t’i jepte vetes nëse do të fillonte përsëri karrierën e tij, ai tha: “Unë do të thoja, të fillosh të fusësh gjithë energjinë tënde në gara më herët se unë, pa u shpërqendruar nga gjërat e tjera.

“Deri në moshën 16 vjeç, nuk isha aq i ngazëllyer për gara. Nuk dua të them që nuk më pëlqente, por nuk bëra aq përpjekje sa duhej të bëja.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu