Shefi i Formula 1 i Alfa Romeo, Fred Vasseur thotë se lidhjet e ngushta të ekipit të tij me prodhuesin italian janë më shumë se thjesht një “shpërblim i mirë”, me lidhjen thelbësore për të ardhmen e saj.

Ekipi i njohur më parë si Sauber mbajti për herë të parë markën Alfa Romeo në 2018 para se të merrte emrin e veshjes zvicerane nga viti 2019 e tutje.

Ai shënoi përfshirjen e parë zyrtare të markës fituese të kampionatit botëror 1950 dhe 1951 në F1 që nga largimi i saj pas sezonit 1985.

Masa erdhi pas një harmonizimi më të afërt me markën motër të Alfa Romeo, Ferrari, e cila përfshin marrjen e motorëve, kutive të marsheve dhe pjesëve të tjera nga Maranello.

Ishte një nga vendimet e para të mëdha të marra nga Vasseur kur ai u bashkua me ekipin në 2017, francezi duke pasur anuloi një kontratë për të marrë motorët Honda nga 2018 në ditën e tij të parë në krye.

Përtej bashkëpunimit të ngushtë me Ferrari, Vasseur i ka quajtur lidhjet në rritje me markën Alfa Romeo thelbësore për zhvillimin e ekipit.

Ajo ka përfunduar e teta në kampionatin e konstruktorëve në secilin prej dy viteve të fundit, por u rrëzua nga shënimi i 57 pikëve në 2019 në vetëm tetë në 2020.

“Për ne është thelbësore”, tha Vasseur kur u pyet nga Autosport në lidhje me lidhjen e Alfa.

“Unë nuk dua të flas për aspektin financiar por me siguri është një pjesë e kësaj.

“Rathershtë më tepër motivimi që ju mund të shtoni në ekip, që ju të mund të përballoni rekrutimin për zhvillimin e kompanisë.

“Fakti që Alfa Romeo, kampioni i parë botëror, po zgjat marrëveshjen me ne dhe dëshiron të zhvillojë partneritetin është një shpërblim i bukur, por nuk është vetëm një shpërblim, por është një hap tjetër për ne.”

Marrëveshja shkon përtej një ribrendi të thjeshtë pasi Sauber Motorsport ka qenë gjithashtu i përfshirë në zhvillimin e makinave rrugore Alfa Romeo Giulia GTA dhe GTAm duke përdorur strukturën e saj të tunelit Hinwil.

Duke shpjeguar bashkëpunimin e tyre në projektet e automobilave, Vasseur shtoi: “Edhe nëse është jashtë botës së Formula 1, unë mendoj se është e rëndësishme të ndërtojmë një bashkëpunim të fortë midis dy kompanive dhe është gjithashtu e ardhmja e bashkëpunimit që ne duhet të vazhdojmë të shtyjmë në këtë drejtim.

“Me siguri që unë e di në mënyrë të përsosur [well] që ne gjithashtu duhet të përmirësojmë performancën në rrugën e duhur, se nuk është vetëm më mirë të bëjmë zhvillimin aero por duhet të kemi një qasje globale dhe një paketë globale.

“Por ana automobilistike është një pjesë e partneritetit dhe është thelbësore nëse doni të zhvilloni partneritetin midis markës dhe ekipit të Formula 1”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu