Norris ishte në vendin e tretë për rifillimin në xhiron e 35, pasi gara ishte me flamur të kuq pas një përplasjeje midis George Russell dhe Valtteri Bottas, i vendosur pas liderit Max Verstappen dhe Charles Leclerc të Ferrarit.

Pasi Verstappen gati ishte rrotulluar në rinisje, kjo do të thoshte që Leclerc nuk gjeti një tërheqje të dobishme prapa shoferit të Red Bull dhe i shoqëruar me rrotullim të tepërt të gomave duke filluar me goma të mesme, Norris përfitoi në softs për t’u tërhequr së bashku me Leclerc dhe duke kërkuar vendin e dytë.

Pavarësisht se humbi vendin e dytë ndaj Lewis Hamilton që po rikuperohej vonë, Norris ende siguroi podiumin e dytë të karrierës së tij F1 në vendin e tretë pasi mbajti performancën në gomat e tij të buta deri në fund.

Pas garës Norris pranoi se nuk kishte qenë i sigurt për përdorimin e butave për rifillimin, por falënderoi ekipin e tij për vendimin që e pa atë të mbante larg Leclerc në fazat e mbylljes.

“Ne morëm vendimin për të shkuar në softe dhe unë nuk isha aq i sigurt për të vënë në punë gomat dhe nuk është një udhë e lehtë për t’u kaluar, por unë mendoj se ishte vendimi i duhur,” tha Norris.

“Përveç momentit të vogël të Maksit, mendova se Charles do të voziste përpara Maksit në rinisje pasi ishte jashtë fushës, por ai nuk e përfitoi nga kjo. [After that] Ai kishte shumë xhiro me rrota në rinisjen kur Max shkoi dhe kjo është faji i mediumeve dhe vendimi i tyre.

“Ne morëm vendimin për të shkuar në softe dhe morëm një nisje të mirë, rifillim të mirë dhe e morëm para tij.

“Unë fillova të ruaj gomat nga xhiro një pas rifillimit duke ditur që çiftet e fundit të xhirove do të jenë të vështira dhe ata ishin veçanërisht me Lewis në fund.

“Ishte një betejë e bukur e vogël dhe e bukur të garosh me makina të pazakonta për ne – Red Bull, Mercedes dhe Ferrari – kështu që është mirë të dalësh kundër tyre. Shpresojmë se mund të kemi edhe më shumë nga ato në të ardhmen. ”

Lando Norris, McLaren MCL35M kalon vijën e finishit

Lando Norris, McLaren MCL35M kalon vijën e finishit

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Një podium mbylli një fundjavë plot ngjarje Imola për Norris, të cilit iu mohua rezultati i tij më i mirë ndonjëherë i kualifikimit në F1 të vendit të tretë kur xhiroja e tij më e mirë në Q3 u fshi pasi ai kaloi kufijtë e pistës në Kthesën 9, duke e ulur shoferin e McLaren në vendin e shtatë.

Përveç gabimit Q3, për të cilin Norris insistoi të merrte fajin e plotë, 21-vjeçari ishte i kënaqur nga fundjava e tij e garës, pasi ishte ngjitur në vendin e tretë në renditjen e hershme të kampionatit botëror F1.

“Në tërësi unë jam goxha i kënaqur si për ekipin ashtu edhe për veten time, përveç Q3 ishte një fundjavë mjaft perfekte,” tha ai.

“Ne e përmirësuam makinën shumë gjatë dy ditëve të kaluara nga e Premtja në të Shtunë duke kaluar nëpër seanca dhe nuk filluam në këmbën më të mirë, por u përmirësuam shumë.

“Ndjeva se bëra një punë shumë të mirë në kualifikim dhe i dhashë vetes një mundësi në Q3 dhe të isha shumë pranë pole pozicionit. Në mënyrë efektive P3, atëherë vendosni P7, kështu që ishte gati-perfekt nga ana ime dhe ekipit, kështu që unë u zhgënjeva. Kështu që, të kthehesha në vendin e tretë sot pas një gare mjaft ngjarëse ishte shpërblyese për veten time, por më e rëndësishmja për ekipin. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu