Max Verstappen dhe ekipi i tij drejtues insistojnë se nuk janë penduar për angazhimin ndaj Red Bull në Formula 1, pavarësisht interesit që Mercedes i tregoi atij në 2014.

Vendimet e Hollandezit se çfarë rruge duhet të ndjekin në F1 janë shqyrtuar në një dokumentar të ri të quajtur ‘Whatever It Takes’ që po transmetohet në kanalin Hollandez Ziggo Sport.

Atje, shfaqja eksploron takimet që ekipi drejtues i Verstappen pati me përfaqësuesit e Red Bull dhe Mercedes në Grand Prix të Gjermanisë 2014 për të diskutuar një vend në F1 për fushatën vijuese.

Pas diskutimeve me këshilltarin e motorëve të sportit Red Bull Helmut Marko në shtëpinë e ekipit në Hockenheim, ekipit drejtues të Verstappen u afruan menjëherë nga shefi i Mercedesit Toto Wolff dhe Niki Lauda dhe u ftuan për bisedime me ta.

Në fund, oferta e Red Bull për një nxitje të fortë me Toro Rosso për 2015-n e fshiu faktin se Mercedes nuk mund të ofronte asgjë në F1 – pasi nuk kishte vende bosh me Lewis Hamilton dhe Nico Rosberg nën kontratë.

Në rastin më të mirë, Mercedes mund të kishte ofruar vetëm një rol rezervë ose një fushatë të paguar për GP2, diçka që nuk dukej aq tërheqëse sa një hap i menjëhershëm deri në garat me çmime të mëdha.

Edhe pse Mercedes ka vazhduar të dominojë F1 dhe të marrë çdo titull që nga ajo kohë, menaxheri i Verstappen Raymond Vermeulen dhe babai i tij Jos Verstappen janë ende të vendosur se ata bënë gjënë e duhur.

I pyetur nëse kishte ndonjë keqardhje për atë zgjedhje kryesore që ata bënë në 2014, Vermeulen i tha Autosport: “Jo, unë mendoj se kemi bërë zgjedhjen e duhur në atë kohë.

“Të tre ne [Max, Jos and Vermeulen] ende e mbështesin plotësisht atë vendim. Unë mendoj se në Red Bull, Max mori një super udhëzim dhe gjithashtu një super përgatitje për debutimin e tij në F1.

“Ne jemi në Red Bull dhe ndihemi vërtet rehat atje. Ajo që sjell e ardhmja është e ardhmja. Por për momentin jemi shumë të kënaqur me zgjedhjet që kemi bërë.”

Jos Verstappen shtoi: “Në atë kohë, me informacionin që kishim, ne patjetër që kemi bërë zgjedhjen e duhur.”

Verstappen aktualisht është nën një kontratë afatgjatë me Red Bull, i cili e angazhon atë në periudhën 2022 ku ekipi nuk ka ende një marrëveshje motorike në vend.

Ndërsa kjo ka vënë përsëri dyshime nëse Verstappen mund të shpresojë për një titull botëror në të ardhmen e afërt, Vermeulen është mirë me atë se ku qëndrojnë gjërat.

“Përsëri në atë periudhë kohore, ne kemi marrë vendimin e duhur,” tha ai. “E ardhmja do të tregojë nëse ai ka qenë vendimi i duhur, por të paktën të tre ne e mbështesim plotësisht atë.”

I pyetur se çfarë Red Bull po u tregonte atyre për situatën e tij të ardhshme të motorit, Vermeulen tha: “Sigurisht që menaxhmenti i Red Bull na mban të informuar mirë se ku qëndrojnë gjërat, ku ata duan të shkojnë dhe gjithashtu se cili është synimi i tyre. Ky proces është në vazhdim.

“Së pari, kemi një sezon të mrekullueshëm përpara me Honda. Ne jemi shumë pozitivë për atë që është në raft për motorin e vitit të ardhshëm. Por ne jemi gjithashtu shumë të interesuar për atë që do të ndodhë nga 2022 e tutje.

“Ata janë shumë të hapur dhe transparentë për Maksin për këtë. Ne po presim me durim dhe kemi çdo besim se do të vijë në një përfundim të suksesshëm.”

Jos Verstappen tha se kishte pak kuptim për t’u dobësuar shumë për faktin se Red Bull nuk ka dorëzuar ende një makinë të aftë për të mposhtur Mercedesin në titull.

I pyetur nëse ishte zhgënjyes, ai tha: “Jo, jo në të vërtetë. Unë mendoj se ndonjëherë është pak më zhgënjyese për mua sesa për Maksin, ose ndoshta pak a shumë e njëjta gjë.

“Por Max duhet ta shfrytëzojë maksimalisht sigurisht. Ne jemi në Red Bull dhe e dimë se çfarë duhet të bëjmë. Ju mund të irritoheni por kjo nuk ju ndihmon aspak, siç ka thënë Max më parë.

“Ne të gjithë duam që Max të luftojë për titullin e botës, por është gjithashtu mirë të punojmë drejt këtij qëllimi së bashku. Ka edhe një bukuri edhe në këtë. Pra, le të shpresojmë se mund t’ia dalim ta bëjmë atë në Red Bull vitin e ardhshëm.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu