Red Bull ka konfirmuar që Max Verstappen ka një klauzolë të performancës në kontratën e tij të Formula 1 dhe beson se ai do të jetë në krye të listës së Mercedes nëse Lewis Hamilton lë pas 2021.

Mercedes njoftoi javën e kaluar se shtatë herë kampioni i botës Hamilton kishte nënshkruar një kontratë të re një vjeçare për të qëndruar në ekip për 2021, duke çuar në spekulime në lidhje me të ardhmen e tij përtej fundit të sezonit.

Nëse Hamilton vendos të largohet nga F1 në fund të vitit, është sugjeruar që Verstappen mund të jetë një mundësi për Mercedes për të zëvendësuar Britanin.

Megjithëse kontrata e Red Bull me Verstappen shkon deri në fund të sezonit 2023, ka qenë e zakonshme në të kaluarën që shoferët të kishin klauzola të lidhura me performancën në kontratën e tyre. Një shembull erdhi në 2014 kur Sebastian Vettel shkaktoi një klauzolë largimi në Red Bull për t’u bashkuar me Ferrari për 2015.

Demi i Kuq ka lënë të kuptohet më parë se kontrata e Verstappen mund të përfshijë një klauzolë të tillë, por ajo u konfirmua nga drejtori i ekipit Christian Horner të hënën gjatë një tryeze të zgjedhur mediatike.

“Të gjithë shoferët kanë masa mbrojtëse brenda performancës dhe realiteti është se siç ka qenë gjithmonë,” tha Horner.

“Ekziston një element i performancës në lidhje me kontratën e Max.

“Unë nuk do të hyj në atë që është. Ajo nuk lidhet me njësinë e energjisë në asnjë mënyrë, është thjesht një performancë binare në një matje të caktuar në kohë.

“Si me të gjitha këto gjëra, megjithatë, për të detyruar një shofer që nuk dëshiron të jetë atje, ka të bëjë më shumë me marrëdhëniet sesa me kontratat.

“Ju tërheq një kontratë nga sirtari vetëm kur keni një problem, sipas përvojës sime.

“Marrëdhënia me Max është shumë e fortë. Ai beson në projekt, ai beson në atë që po bëjmë.

“Ai e sheh investimin që Red Bull po bën, shumë me angazhimin e fundit në sistemin e fuqisë, ai beson tek njerëzit brenda ekipit, duke punuar brenda ekipit.

“Unë kam besim se nuk do të duhet t’i referohemi ndonjë klauzole kontraktuale.

“Unë mendoj se në fund të fundit do të varet nga ne që të dorëzojmë një makinë konkurruese. Kjo është ajo që ai dëshiron, kjo është ajo që ne duam. Ai ka nevojë për atë, ne kemi nevojë për atë.

“Pra, në atë drejtim, ne të dy jemi në një situatë identike”.

I pyetur nëse ishte fare i shqetësuar që Mercedes mund të bënte një qasje për Verstappen nëse Hamilton do të largohej, Horner tha se ishte logjike që ai do të ishte në krye të listës së tij të ngushtë.

“Unë jam i sigurt që nëse Lewis vendos të ndalet, atëherë Max do të ishte natyrisht shoferi në krye të listës,” tha Horner.

“Por ata gjithashtu kanë George Russell. Ata kanë gjithashtu shoferë të tjerë që padyshim janë në dispozicion të tyre.

“Dhe unë mendoj përsëri, siç them, gjithçka varet nga marrëdhëniet dhe ne që formojmë një makinë konkurruese.

“Nuk ka garanci për 2022. It’sshtë një fletë letre e plotë.

“Nëse do të ketë një përzierje të rëndësishme të rendit, dikush do të supozonte se do të ndodhte me atë ndryshim të madh të rregullores.”

Verstappen nënshkroi një marrëveshje të re afatgjatë me Red Bull në fillim të vitit 2020, duke u angazhuar në skuadër për katër sezonet në vijim.

Pasi u bë fituesi më i ri i garës në historinë e F1 në debutimin për Red Bull në 2016, Verstappen ka shënuar edhe nëntë fitore të tjera për skuadrën, dhe përfundoi i treti në kampionatin e shoferëve për secilin nga dy sezonet e kaluara.

Mercedes është ende për të konfirmuar ndonjë nga planet e tij të shoferit pas 2021.

Të dy Hamilton dhe shoku i tij i skuadrës Valtteri Bottas janë jashtë kontratës në fund të sezonit, ndërsa shoferi i vogël George Russell do të jetë gjithashtu një agjent i lirë sapo skadon marrëveshja e tij me Williams.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu