Në orën e fundit të pasdites, Verstappen shënoi një kohë prej 1m30.674s me goma të mesme në RB16B të tij për të qëndruar në majë deri në flamurin me kuadrate.

Siç pritej, seanca katër orëshe u përfshi nga një stuhi rëre që uli shikueshmërinë dhe nivelet e kapjes në Rrugën Ndërkombëtare të Bahreinit.

Në fazat e hapjes, pak vetura dolën në shina dhe ata që dolën me zell u përpoqën të merreshin me kushtet.

Shoferi i Haas, Nikita Mazepin postoi herën e nëntë më të shpejtë në fillim, shoferi i parë që zhvendos ndonjë nga 10 vrapuesit e mëngjesit.

Rusi u bashkua së shpejti nga Yuki Tsunoda i AlphaTauri, i cili vendosi kohën e tetë më të shpejtë në orën hapëse në debutimin e tij zyrtar në testin F1.

Carlos Sainz Jr më pas bëri paraqitjen e tij të parë në Ferrari SF21, rreth tre orë pasi shokut të tij të ekipit Charles Leclerc iu desh të parkonte makinën me çështje mekanike.

Sainz ishte një nga disa shoferë që bllokoi gomat e tij dhe rrëshqiti në sipërfaqen me rërë të Sakhir, me Antonio Giovinazzi të Alfa Romeo gjithashtu doli nga dyert e hershme për t’u ambientuar me qarkun dhe makinën e tij të re.

Kampioni botëror Lewis Hamilton priti derisa të dilte pak para orës për të bërë paraqitjen e tij të parë të sezonit 2021, duke filluar turnin e tij të pasdites me shtatë xhiro eksploruese në bordin e W12.

Në orën e dytë, Giovinazzi ishte shoferi i parë që vendosi një kohë solide, duke postuar një 1m32.860s në goma të forta C2 për të dalë i katërti në Alfa, i ndjekur nga afër nga Norris në McLaren.

Kjo e inkurajoi Verstappen të kishte një çarje në një kohë të shpejtë. Rreth 90 minuta pas seancës, holandezi mundi Daniel Ricciardo në mëngjes me shtatë të dhjetat, duke vendosur standardin e ri në 1m31.412s në goma të forta.

Giovinazzi pastaj shkoi i dyti në Alfa vetëm për t’u riparuar në gjysmën e rrugës nga Norris, i cili postoi një 1m31.809s në goma të forta.

Gjatë gjysmës së fundit të sesionit, rërat e shkretëtirës vazhduan të filtronin një perëndim të diellit, por dritat e dritës pista u përshkuan përmes mbulesës së pluhurit për të siguruar një shikim të mirëpritur.

Nën dritat, Esteban Ocon i Alpine dha një xhiro solide të butë për të zënë vendin e dytë.

Në orën e fundit, Verstappen gjeti disa hapa më të mëdhenj për të parë orën 1m30.674s, duke kaluar nëntë të dhjetat larg Ocon.

Francezi u përgjigj duke marrë gjysmën e sekondës nga më të mirët e tij personal në gomat e buta Pirelli, 1m31.146s e tij gjysma e një ndrojtje të dytë të Red Bull.

Në 30 minutat e fundit, Norris pastaj kërceu Ocon me 1m30.889s në mediume, duke e ulur Ocon në të tretin.

Pasditja e Lance Stroll u vonua nga ajo që Aston Martin e quajti një “çështje të vogël elektrike” në AMR21 të tij, por Kanadezi arriti të zinte vendin e katërt në fazat e mbylljes duke vendosur 1m31.782s në mediume.

Sainz pësoi një rrotullim gjatë periudhës së pasdites por përfundoi i pesti me një fund të 1m31.919 në Pirellis të mesëm.

Pas Giovinazzi të vendit të gjashtë, koha e mëngjesit e Ricciardo mbajti vendin e shtatë atë ditë, përpara dyshes AlphaTauri Pierre Gasly dhe Tsunoda.

Hamilton përmbylli një fillim të ulët për mbrojtjen e tij të titullit me vendin e 10-të, 2.238 me poshtë në pikë referimi të Verstappen.

Pasi shoku i tij i ekipit Valtteri Bottas arriti vetëm gjashtë xhiro në mëngjes për shkak të një problemi të kutisë së diagnostikimit të padiagnostikuar, Hamilton shtoi vetëm 42 xhiro të vetat, që do të thotë se Mercedes nuk arriti të kompletojë planin e tij të drejtimit.

Charles Leclerc i Ferrarit ishte i 11-ti, i ndjekur nga vrapuesit shokë të mëngjesit Kimi Raikkonen dhe Sebastian Vettel.

Drejtuesi i provës së Williams Roy Nissany shtoi numrin e tij të mëngjesit për të përfunduar i 14-ti, përpara të rinjve të Haas Mazepin dhe Schumacher si dhe Bottas.

Përveç vendosjes së ritmit, Verstappen gjithashtu regjistroi më shumë milje në ditë, duke kthyer një masiv 139 xhiro.

Testimi rifillon të Shtunën me dy seanca të tjera katër orëshe, pasuar nga dita e tretë dhe e fundit e testimit para sezonit të 2021 të së Dielës.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu