Verstappen e udhëhoqi Red Bull në krye të listave të orëve pasi ekipi shijoi tre ditë vrapim të qetë në Bahrein me RB16B të azhurnuar.

Shfaqja e fortë e Red Bull ishte kontrasti i mbrojtjes së ekipit kampion Mercedes, pasi të dy Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas raportuan probleme me pjesën e pasme të W12, duke shkaktuar paqëndrueshmëri të duhur.

Mercedes thotë se është ende për të kuptuar plotësisht se çfarë po bënte që makina e saj të kishte një fund të tillë të dobët dhe ka folur për shfaqjen e Red Bull, duke e bërë Verstappen të duket si një favorit paraprak për hapjen e sezonit të javës së ardhshme në Bahrein.

PLUS: Si Red Bull fitoi testimin para-sezonal

Por Verstappen nuk beson se Mercedes ka humbur etiketën e saj të preferuar, duke thënë se të dhënat që Red Bull kishte nga testi treguan se kishte ende shumë ritëm për të ardhur nga makinat e zeza.

“Ju mund të shihni në të dhëna, natyrisht se çfarë po bëjnë,” tha Verstappen në një intervistë në Ziggo Sport.

“Ata bënë xhiron e tyre më të shpejtë me më pak energji, dhe pastaj dy xhiro duke e bërë më të lehtë. dhe pastaj xhiro tjetër me gjysmë sekondë më shumë fuqi nga motori. Pra, ata janë të shpejtë, pa dyshim.

“Por tani që gjërat kanë qenë pak më të vështira në fillim, natyrisht ata përpiqen të na shtyjnë në rolin favorit. Dhe pastaj kur të jenë përsëri atje lart, e gjitha është gjeniale.

“Ata bënë të njëjtën gjë vitin e kaluar në disa prej garave. Të Premten ata thanë: ‘Po, Red Bull duket shumë i fortë’.

Lewis Hamilton, Mercedes W12, dhe Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Lewis Hamilton, Mercedes W12, dhe Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

“Por thellë brenda vetes e dija që nuk ishte kështu. Dhe pastaj të Shtunën, ata janë përsëri atje dhe është si:” Oh, e mrekullueshme! “

“Unë nuk e shoh veten si të preferuar fare. Nëse keni qenë kaq dominant në shtatë vitet e fundit dhe keni një makinë kaq dominuese, edhe nëse keni dyshemenë më të keqe nën veturën tuaj, ju jeni përsëri i mirë.

“Kështu që unë ende e shoh Mercedesin si favoritin.”

I pyetur nëse po zbatonte të njëjtën strategji duke e përmendur Mercedesin si favorit, Verstappen u përgjigj: “Por është gjithashtu normale që ata janë favoritët, apo jo?

“Për shtatë vjet me radhë ata kanë fituar gjithçka. Kështu që unë nuk e shoh veten si të preferuar fare.

“Por unë jam i kënaqur me atë që bëmë gjatë testimit dhe jam i kënaqur me ekuilibrin e makinës. Nëse është mjaft i mirë? Asnjë ide. Ne do të shohim në Q3. ”

Red Bull hyn në sezonin 2021 duke kërkuar të luftojë për titullin e tij të parë F1 që nga viti 2013, kur për herë të fundit fitoi kampionatin e shoferëve dhe konstruktorëve.

Ekipi ka ndryshuar formacionin e saj për të katërtin vit radhazi ndërsa Sergio Perez bashkohet me Verstappen, duke sjellë përvojë më të madhe në skuadër pasi ajo hoqi dorë nga Alexander Albon.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu