Drejtuesi i Formulës 1 i Red Bull, Max Verstappen këmbëngul se ai nuk është i shqetësuar se “koha po shënon” në ëndrrat e tij për të fituar kampionatin botëror.

Holandezi dhe ekipi i tij kishin shpresuar të bëheshin fituesi më i ri i F1 për titullin ndonjëherë, por dominimi i plotë i Mercedes në epokën turbo hibride i dha fund kësaj perspektive.

Verstappen është tashmë shumë i moshuar për të mposhtur rekordin e Sebastian Vettel për kapjen e kurorës së tij të parë botërore të moshës vetëm 23 vjeç dhe 134 ditë në 2010.

Por, pavarësisht se e humbi atë vlerësim, fituesi më i ri i garës në F1, thotë se ai është larg shqetësimit për situatën në të cilën ndodhet.

“Sigurisht që do të doja të luftoja për kampionatin [in 2021], por do të duhet ta zbulojmë “, tha ai, duke folur për Autosport.

“Dua të them, unë jam akoma shumë i ri. Dhe sigurisht, e dini, njerëzit thonë se koha po tingëllon.

“Por unë jam shumë i relaksuar dhe është jeta.

“Gjithashtu, ju e dini, ndonjëherë nuk mund t’i detyroni gjërat, kështu që unë të jem i qetë”.

PLUS: Si Red Bull nuk arriti të sfidonte për titullin 2020?

Red Bull është i bindur se mund të bëjë përparim pasi të kalojë në fund të problemeve me RB16 të tij të mundimshëm drejt fundit të vitit 2020 dhe me Honda të vendosur për të sjellë një motor të ri për sezonin e tij të fundit në F1, Verstappen është optimist se do të bëhet përparim këtë sezon.

“Unë mendoj se mund të bëjmë një hap të madh,” tha ai.

“Por unë gjithashtu pres që të tjerët të kenë një hap, prandaj shpresoj vetëm që yni të jetë pak më i madh se të tjerët.”

Por ndërsa Verstappen do të fillojë fushatën e re të rritur nga fitorja e tij në finalen e sezonit të kaluar në Abu Dhabi, Red Bull nuk ka asnjë iluzion në lidhje me detyrën me të cilën përballet në marrjen e Mercedesit, me shefin e ekipit Christian Horner që shpjegon se sfiduesi i tij B-spec 2021 duhet të jetë më shumë një i gjithanshëm të aftë për të kryer në të gjitha qarqet.

PLUS: Pse po kalon koha në “qëllimin e madh” të Red Bull për Verstappen

Babai i Verstappen Jos, i cili bëri 106 fillime në F1 midis 1994 dhe 2003 për ekipet Benetton, Simtek, Arrows, Tyrrell, Stewart dhe Minardi, është e qartë se një fillim i mirë i vitit 2021 është më i rëndësishëm për djalin e tij sesa mënyra se si përfundoi fushata e fundit.

“Niceshtë mirë të fitosh garën e fundit të sezonit, por është edhe më mirë të fitosh të parën vitin e ardhshëm,” tha ai.

“Isshtë mirë të fitosh garën e fundit sigurisht për ndjenjën e njerëzve në fabrikë, kjo i jep një shtytje shtesë të gjithëve.

“Por është edhe më e rëndësishme që të jemi në gjendje të fitojmë garën e parë vitin e ardhshëm, kjo do të tregonte se kemi një makinë për të garuar dhe kjo është ajo që na ka humbur pak.”

I pyetur nga Autosport rreth shanseve për të mbyllur hendekun ndaj Mercedesit, Verstappen Sr tha: “Unë mendoj se ndryshimet në rregulloret që janë atje për 2021 janë ende mjaft të rëndësishme, pjesa tjetër e makinës duhet të përshtatet me ndryshimet që po bëhen në dyshemeja.

“Fjala është kryesisht për aerodinamikën, kështu që ata duhet ta marrin atë siç duhet dhe ne shpresojmë që Honda të sjellë diçka shtesë gjithashtu.

“Në atë rast ne do të dukemi pak më të fortë se sa dukëm.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu