Temperaturat e pista në fillim të seancës përfundimtare një-orëshe të fundjavës ishin gati 50 gradë, që do të thoshte që ekipet vendosën të kalonin 10 minutat e para në gropa – me vetëm Yuki Tsunoda që përfundoi një xhiro instalimi kur pista u nis jetoj

Valtteri Bottas përfundoi lodhjen pas 10 minutash, duke dalë përfundimisht drejt gomave të buta për vrapimin e tij të parë.

Por finlandezi humbi kulmin e Kthesës 1 në prehrin e tij të parë fluturues dhe vrapoi nga pista, pastaj humbi dy xhirot e tij të ardhshëm fluturues për vrapim shumë të gjerë nga krahu i djathtë i Kthesës 4, kohët e fshira për shkeljet e pistës në atë vend .

Prandaj Carlos Sainz Jr i Ferrarit vendosi pikën e parë të P1 pasi kishin kaluar gati 20 minuta nga seanca, një 1m33.931 në gomat e forta.

Por Sainz u zvogëlua shpejt nga prehri i parë fluturues i Hamiltonit në seancë – si Bottas, kampioni i botës ishte në buta për fillimin e tij – një 1m32.933s, i cili dukej shumë më i qëndrueshëm në xhiro sesa ato të përfunduara nga ekipi i tij i Mercedes -shoku.

Disa minuta më vonë, Verstappen shkoi në krye të kohës me vrapimin e tij të parë fluturues pasi kishin kaluar 25 minuta, pasi ai vendosi një 1m32.617s në gomat e forta.

Kjo qëndroi si pikë referimi për më shumë se 10 minuta para se Pierre Gasly të përfshihej në vendin e parë gjatë një tjetër qetësie në veprim, shoferi AlphaTauri duke vendosur një 1m32.321s në softs.

Pasi kishin kaluar dy të tretat e seancës, makinat Mercedes shkuan për një tjetër drejtim të gomave të buta, me Bottas përsëri duke shkuar i pari.

Makina e tij dukej se po merrej me më shumë bindje dhe ai shkoi me shpejtësi më shpejt me një 1m31.855s, duke ulur demin e Sainz, i cili kishte shkuar më shpejt në një 1m32.108s në gomat e mesme pak përpara Bottas.

Por Hamilton ishte në një xhiro të shpejtë mbrapa dhe ai u kthye në majë me një 1m31.316s që në atë kohë paraqiste kohën më të shpejtë në të tre sektorët.

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

Pastaj ishte radha e Red Bull për të përshtatur butë për herë të parë në FP3, me Sergio Perez që kandidoi i pari.

Atëherë meksikanët ishin larg nga koha e Hamiltonit në dy sektorët e parë dhe megjithëse ai shkoi më shpejt se të gjithë në segmentin e fundit, ai përfundoi 0,5 sekonda nga Mercedes.

Por xhiroja e parë e fluturimit me gomë të butë të Verstappen ishte sublime – ai preu Hamilton me 0,074 në sektorin e parë dhe më pas dukej shumë i ekuilibruar në sektorin e mesëm, gjë që e bëri atë më shumë se 0,6 sekonda.

Koha më e shpejtë në sektorin e fundit ndoqi rregullisht dhe Verstappen goditi në majë me një 1m30.577s, i cili u fut në P1 me 0.739s mbi Hamilton.

Gasly kishte kaluar vijën në një tjetër xhiro fluturuese me goma të buta, pak para se Verstappen të vendoste kohën më të mirë të seancës, e cila ishte një përmirësim për francezin që do të thoshte se ai e përfundoi seancën në vendin e tretë.

Prandaj Bottas u zhvendos në të katërtin, përpara Perez dhe Sainz, të cilët nuk përdorën gomat e buta për një xhiro fluturuese në FP3.

Kimi Raikkonen kryesoi Esteban Ocon në vendin e shtatë dhe të tetë për Alfa Romeo dhe Alpine respektivisht, me Lance Stroll (Aston Martin) dhe Daniel Ricciardo të McLaren që renditën në 10 më të mirët.

Charles Leclerc kishte një rrotullim të seancave të hershme, duke humbur pjesën e pasme të SF21 të tij ndërsa uli fuqinë pasi preu kulmin e Kthesës 2.

Por shoferi i Ferrarit ishte në gjendje të ndalet para se të arrinte kurthin e zhavorrit dhe pengesat përtej – ku Raikkonen u përplas në FP2 – dhe ai u rikuperua në gropa para se të përfundonte me kohën e 11-të më të mirë të seancës – vendosur gjithashtu në gomat e mesme.

Charles Leclerc, Ferrari SF21

Charles Leclerc, Ferrari SF21

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

Tsunoda përfundoi i 13-ti, përpara Sebastian Vettel të Aston Martin, i cili duhej të kalonte në mes të seancës pasi një pjesë nga e majta e përparme e AMR21 e tij u duk se po funksiononte e liroi dhe hodhi një vështrim përkrenare të katër herë kampionit të botës.

Fernando Alonso ishte i 15-ti në makinën e dytë Alpine, pikërisht përpara Lando Norris dhe George Russell.

Nikita Mazepin ishte një tjetër rrotullues, duke humbur pjesën e pasme të Haas-it të tij në 30-minuta, pasi ai kaloi në sekuencën Kthesat 6/7 me shpejtësi të lartë në fillim të sektorit të mesëm.

Mazepin përfundoi i 19-ti, me Nicholas Latifi i fundit për Williams.

F1 Bahrain GP – Rezultatet e FP3Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu