Max Verstappen thotë se problemet aero të Red Bull me RB16 vitin e kaluar u bënë më të mëdha në media sesa ekipi ndjeu brenda.

Holandezi dhe shoku i tij i skuadrës Alex Albon duruan disa kohë të ndërlikuara gjatë gjithë fushatës së vitit 2020, me RB16 që vuante nga anomali aero në fillim të sezonit.

Trajtimi i paparashikueshëm i makinës, dhe fundi nervor i pasmë, i kapi të dy shoferët herë pas here, edhe pse përparim i mirë u bë nga veshja me bazë Milton Keynes në garat e hershme.

Ndërsa intrigat në lidhje me karakteristikat e makinës mbizotëronin bisedat, Verstappen thotë se, duke reflektuar mbi vitin, çështjet nuk ishin një dramë aq e madhe për të siç menduan disa njerëz jashtë ekipit.

“Unë mendoj se kjo është bërë më e madhe në media,” i tha Verstappen Autosport për tiparet e vështira të RB16. “Ne kishim makinën e dytë më të shpejtë. Unë mendoj se ka shumë makina më të këqija për të përzënë atje.

“Ne kishim disa rrotullime në para-sezon dhe gjëra të tjera, dhe kur vozitni në kufi, makina nuk është e lehtë për të vozitur, e dini se çfarë dua të them? Ndoshta e jona është pak më e vështirë në krahasim me Mercedes, por është ndoshta më e mirë se Williams.

“Kështu që unë mendoj se është pak e tepruar me atë që njerëzit thanë në media. Unë kurrë nuk u ndjeva kështu”.

Me Mercedesin që kishte bërë përparim të mirë me makinën dhe motorin e saj në vitin 2020, dhe Ferrari kishte rënë larg, Verstappen shpesh e gjente veten duke vrapuar në një vend të tretë të vetmuar këtë vit.

PLUS: Dhimbja e kokës Verstappen po i jep Red Bull

Por ndërsa ai nuk ishte në gjendje të siguronte një numër të lartë fitimesh dhe një sfidë titulli për të cilën ai shpresonte, holandezi llogarit se ai bëri një hap përpara në frontin e makinës.

“Mendoj përsëri, më mirë sesa [2019], vetëm pak më i qëndrueshëm, “tha ai.” Por, po, unë kam qenë në disa gara vetë … Unë thjesht dua të ndjek Mercedes! Makina nuk ishte e keqe por neve ende na mungonte pak Mercedes ”.

I pyetur nëse ndihej i zhgënjyer që qëndronte vazhdimisht pas shoferëve të Mercedes, ai tha: “Jo i irrituar ndonjëherë vetëm pak i pafuqishëm. Por unë ende përpiqem të marr rezultatin më të mirë prej tij, të cilin mendoj se e kemi bërë në të shumtën e kohës. Kështu që mendoj se është mirë ”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu