Verstappen ishte mbyllur në Hamilton gjatë periudhës së tij të tretë dhe të fundit 17-xhiro – gjatë së cilës ai gëzonte një epërsi të jetës së gomave me 11 xhiro ndaj rivalit të tij – në atë që ishte një përfundim emocionues për hapjen e sezonit të F1 2021 pasi udhëhoqi fazat e hershme nga shtyllë dhe prapa falë thirrjeve strategjike të Mercedesit.

Shoferi i Red Bull sulmoi Hamilton në pjesën e jashtme të krahut të djathtë të krahut të djathtë të Turn 4 në xhiron 53 të 56 dhe megjithëse doli përpara, Verstappen kishte kaluar shumë larg bordurës në pjesën e jashtme të këndit, të cilin FIA po e kontrollonte si kufiri i pista.

Ai ia dha pozicionin Hamiltonit më tej rreth të njëjtit xhiro por nuk mundi të afrohej përsëri pas kësaj për të provuar një lëvizje tjetër për epërsinë, dhe shoferi i Mercedes mbajti fitoren me 0.745 sekonda.

Kur u pyet pse ai nuk ishte në gjendje të sulmonte përsëri nga Autosport në konferencën për shtyp pas ngjarjes, Verstappen tha: “[After giving the place back] ishte super e vështirë për tu ndjekur.

“U futa në Kthesën 13 [on lap 43] dhe kisha një tejkalim të madh [moment]. Dhe nga atje e tutje thjesht nuk kisha goma më për të sulmuar.

“Sigurisht që gomat e mia ishin si 10 ose 11 xhiro më të reja, por me këto vetura ai avantazh zhduket shumë shpejt pasi të keni brenda një sekondë e gjysmë.

“Dhe me erën dhe drejtimin që ishte, nuk po ndihmonte.”

Foto nga: Andy Hone / Imazhe Motorsport

Verstappen gjithashtu deklaroi se dhënia e pozicionit Hamilton në një pikë tjetër më vonë në të njëjtin xhiro nuk do të kishte qenë e drejtë me rivalin e tij.

“Nëse do ta kisha lejuar atë më vonë, atëherë është një mënyrë e padrejtë për t’i dhënë pozicionin përsëri,” tha ai. “Sepse atëherë je kaq afër dhe është [an] lehte kalimi DRS. Kështu që, unë duhej ta bëja atë pas Kthesës 10. “

Verstappen gjithashtu dukej se sugjeronte që ai ishte i pakënaqur me strategjinë e Red Bull, duke thënë: “Me këto makina vitet e fundit, është shumë e rëndësishme të kemi pozicionin e pistës dhe ne e dhamë atë sot”.

Por shefi i ekipit të Red Bull, Christian Horner argumentoi se gara nuk ishte “përfundimisht e humbur” në pitwall.

Horner shtoi: “Mercedes kishte ritëm shumë të fortë në fillim të garës. Ne nuk mund të thyejmë [away] dhe krijoni një boshllëk për t’i mbuluar ato.

“Degradimi i tyre dukej mbresëlënës. Kështu që, Maksi nuk mund të hiqte më shumë se dy sekonda nga Lewis.

“Ata padyshim që vunë bast për hekurudhën, ne më pas pranuam pozicionin e pistës.

“Dhe duke shkuar në garë, ne e fiksuam shumë strategjinë tonë në dy ndalesa.

“Ata padyshim që shkuan përsëri herët në ndalesën e tyre të fundit. Ne qëndruam 10 xhiro më gjatë, kështu që kishim një gomë më të mirë për fazën e fundit, por, për fat të keq, Lewis kishte aq sa të mund të mbante”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu