Max Verstappen shpreson që Red Bull do të jetë në gjendje të luftojë më shumë me Mercedes pas mbërritjes së Sergio Perez në ekipin e Formula 1, duke thënë se ka qenë “e vështirë” për ta bërë këtë vetëm.

Demi i Kuq njoftoi të Premten se shoferi në largim i Racing Point Perez do të bashkohet me ekipin për vitin 2021, duke zëvendësuar Alexander Albon.

Perez do të arrijë në Red Bull pas sezonit të tij më të fortë në F1, duke shënuar fitoren e tij të parë në Sakhir Grand Prix gjatë rrugës për në vendin e katërt në renditje.

Drejtori i ekipit të Red Bull, Christian Horner tha se forma e Perezit këtë vit ishte “e pamundur” të injorohej dhe se luftimet me të cilat përballej Albon në përputhjen e rregullt të ritmit të Verstappen dhe luftimin e Mercedesit luanin një rol në vendimin për ta hequr atë.

I pyetur nga Autosport nëse ai parashikonte që Red Bull do të ishte më konkurrues me bashkimin e Perez, Verstappen ndjeu se kjo do të ndihmonte luftën kundër Mercedes.

“Moreshtë më shumë që ne do të kemi një veturë të dytë e cila është e aftë të jetë atje lart si dhe e gjithë gara dhe të përpiqet të bëjë pak presion [on], “Tha Verstappen.

“Për shembull, si në Abu Dhabi, në fund, Alex ishte mjaft afër.

“Shumicën e kohës, Mercedes përpiqet të shkojë për një ndalesë shtesë ose çfarëdo tjetër, dhe pastaj unë jam në më shumë vështirësi, sepse shumicën e kohës kur ishim mjaft konkurrues këtë vit, unë isha e vetmja makinë që përpiqesha t’i mposhtte ata, dhe u përpoq të bëja diçka ndryshe.

“Por ata gjithmonë mund të bëjnë strategjinë e duhur me njërin prej tyre, sepse ata gjithmonë do të më mbulojnë me një veturë, kështu që ishte gjithmonë pak e vështirë për t’i luftuar ata.

“Unë thjesht shpresoj se Checo do të jetë ai që para së gjithash do të shtyjë të gjithë ekipin përpara, por gjithashtu do të më mbajë në gishtërinjtë e mi, gjë që është gjithmonë mirë. Të kesh një shok skuadre që të shtyn ty, është emocionuese.

50 drejtuesit kryesorë të Autosport të vitit 2020: Gjeni se ku renditen Perez dhe Verstappen

“Shpresojmë që ne mundemi, me pak më shumë një veturë konkurruese që nga fillimi, ta bëjmë pak më interesante dhe më të vështirë për ta për të marrë vendime.”

Albon është vendosur të marrë një rol rezervë me Red Bull për sezonin 2021, duke u përqëndruar në punën e tij të testimit dhe zhvillimit për rregulloret e reja në 2022.

Verstappen ishte i kënaqur që Albon ishte ende pjesë e ekipit, por tha se ai i dha mendimet e tij të sinqerta ekipit se kush duhet të jetë shoku i tij i skuadrës para se të merret një vendim.

“Sigurisht që kemi folur për këtë, dhe unë thjesht jap mendimin tim të sinqertë,” tha Verstappen.

“Unë mendoj se ishte mjaft e qartë se gjatë gjithë vitit, nganjëherë ishte mjaft e ndërlikuar për Alex.

“Ai është një djalë i shkëlqyeshëm, sinqerisht, dhe unë jam i lumtur që ai është ende pjesë e ekipit.

“Por në fund të ditës, sigurisht që është Helmut [Marko] dhe Christian dhe natyrisht Dietrich [Mateschitz] marrja e vendimeve.

“Sigurisht që e dija pak më parë. Por në fund të ditës kjo nuk ka rëndësi”.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu