Bottas udhëhoqi praktikën e hapjes për Çmimin e Madh Francez të Premten para se të përfundojë i dyti në FP2, duke kapërcyer vetëm tetë të mijtat e sekondës më ngadalë sesa përcaktuesi i ritmit Max Verstappen.

Bottas luftoi gjatë gjithë fundjavës së Çmimit të Madh të Azerbajxhanit dy javë më parë, duke u kualifikuar i 10-ti dhe duke përfunduar i 12-ti, me rezultatin që e uli atë në të gjashtin në renditjen e shoferëve.

Shfaqja e fortë në Francë erdhi pasi u zbulua të Enjten se Mercedes kishte ndërruar shasinë e makinave të Bottas dhe Hamilton si pjesë e rotacionit të planifikuar të ekipit për sezonin.

Duke folur pas praktikës së dytë, Bottas shpjegoi se si ai ndjehej më shumë besim me makinën sesa kishte kohët e fundit, por nuk ishte i sigurt nëse ishte rezultat i ndryshimit të shasisë apo kushteve në Paul Ricard.

“Hardshtë e vështirë të thuash nëse shasia e tij apo rruga e pistës, por është një ndjenjë shumë më e mirë se dy javë më parë, kjo është e sigurt,” tha Bottas.

“Ndjej që kemi filluar fundjavën në këmbën e djathtë. Ndjej se gjithçka po ndihet mjaft mirë, dhe deri më tani kam qenë rehat dhe goxha i shpejtë me makinën.

“Trackshtë një udhë e ndryshme, por ekuilibri është i mirë, gomat po punojnë mirë dhe unë jam i sigurt me makinën. Mund t’i besoj makinës dhe mendoj se është ndryshimi më i madh.”

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Foto nga: Drew Gibson / Imazhe Motorsport

Shoku i tij i skuadrës Hamilton përfundoi garimin e së Premtes në Francë i treti më i shpejtë për Mercedes, duke përfunduar dy të dhjetat pas Bottas, por Britaniku tha se ndjenja në makinë nuk ishte “shumë e ndryshme” nga Monaco dhe Baku kur ai përjetoi luftë.

“Edhe pse pozicioni është mjaft i ndryshëm nga Monako dhe Baku, [it’s] mjaft luftë këtë fundjavë, mendoj, ndoshta për të gjithë “, tha Hamilton.

“Nuk e di nëse është sipërfaqja e pistës apo është temperatura, apo këto goma të fryra. Ata i shtojnë presionet më lart se kurrë më parë, një nga më të lartat.

“Unë mendoj se është e vështirë të thuash. Ne të gjithë rrëshqasim përreth, dhe mendoj se është një luftë atje.”

Por Hamilton nuk besonte se shkëmbimi i shasisë luante ndonjë rol në betejat e tij, duke thënë që makina e tij nuk ndihej shumë ndryshe dhe se luhatjet në performancën midis shasisë ndodhën vetëm “shumë rrallë”.

Lexoni gjithashtu:

Drejtori i ekipit të Mercedes Toto Wolff shpjegoi se ndërrimi i shasisë ishte “pjesë e planit” për të menaxhuar kilometrazhin e pjesëve në dy makinat dhe se një e re mund të përdoret gjithmonë nëse ndihmon një shofer.

“Goodshtë mirë të marrësh reagime,” tha Wolff. “Nëse qetëson mendjen e shoferit, ne kemi një shasi rezervë e cila është një markë e re, ne gjithmonë mund ta bëjmë atë.”

I pyetur nëse kishte ndonjë gjë që Hamilton po gjente ndryshe për shasinë që po përdor në Francë, Wolff u përgjigj: “It’sshtë shasia që ishte e shkëlqyer në Monako, ajo që kualifikoi Valtterin menjëherë përpara. Por ju nuk e dini kurrë.

“Ju i dëgjoni inxhinierët dhe thanë se e gjitha është testuar, dhe nuk duhet të ketë ndonjë ndryshim.

“Por nëse shoferi mendon se nuk është kështu, atëherë padyshim që nuk ia vlen të përpiqesh të tregosh një pikë këtu, atëherë thjesht duhet të ndryshosh”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu