Vettel bëri një fillim të pafavorshëm të jetës si shofer i Aston Martin në Bahrain fundjavën e kaluar, gjermani u klasifikua i 15-ti pasi u ndëshkua për një përplasje në garën e vonë me Alpine të Esteban Ocon.

Kjo ishte pasi ai filloi garën nga pjesa e prapme e fushës, një dalje Q1 e përbërë nga një penallti prej pesë vendesh për shkelje të një flamuri të verdhë.

Shfaqja zhgënjyese i shtohet vazhdimit të formës së dobët për katër herë kampionin e botës, i cili kaloi dy sezonet e fundit në hijen e shokut të skuadrës Charles Leclerc në Ferrari.

Sipas 10 herë fituesit të Grand Prix, Berger, çështja për Vettel është presioni, gjermani në rastin më të mirë kur është në një rol të qartë të drejtuesit të ekipit dhe duke mos u shtyrë nga ana tjetër e garazhit atje.

“Sebastian është një kampion katër herë në botë kështu që ai është një nga shoferët e shquar, pa diskutim,” i tha Berger Në Korsinë e Shpejtë podcast

“Por ai kurrë nuk reagoi mirë nën presion. Mos harroni kur Daniel [Ricciardo] erdhi në Red Bull [he] ishte shumë i fortë dhe ai i bëri presion Sebastianit. Për Sebastian ishte e vështirë ta përballonte atë. Në Ferrari ishte e njëjta gjë.

“Unë thjesht ndjej kur e shikon, e ndjen që nuk është i lirë. Ai nuk është mjaft i relaksuar. Ai po përpiqet të provojë gjëra që, në këtë moment, nuk janë të mundshme sepse makina nuk është mjaft e mirë ose forma e tij nuk është e mjaft mirë

“Kur të jeni në këtë situatë duhet të uleni, të bëni një hap prapa dhe të thoni ‘mirë, bëjeni të qetë dhe suksesi do të vijë përsëri’.

“Duke thënë se edhe ai është në fund të karrierës së tij. Kur keni bërë kaq shumë gara, kur jeni tashmë një katër herë kampion bote, atëherë vjen një moment kur ndoshta nuk jeni në një situatë ku të doni për të marrë të gjitha rreziqet, ku luftoni ashtu si do të luftonit para se të fitonit ndonjë garë.

Foto nga: Jerry Andre / Imazhe Motorsport

“Në një farë mënyre thjesht nuk funksionon mirë për të. Ai fillon të bëjë gabime dhe njerëzit fillojnë ta pyesin atë. Ky është vetëm një hap më hap presion më shumë, dhe, siç thashë në fillim, ai nuk si presion “.

Vettel po përballet me një dinamikë unike të shokut të ekipit në Aston Martin duke pasur parasysh babanë e Lance Stroll, Lawrence Stroll, është një pronar i ekipit.

Por Berger nuk mendon se kjo do të jetë një problem për Vettel nëse ai mund të fillojë të performojë jashtë, Ekipi ende ka të ngjarë të përqendrojë vëmendjen e tij në shoferin më të shpejtë pa marrë parasysh lidhjet familjare.

“Kjo varet nga performanca e tij”, shtoi Berger.

“Nëse jeni më i ngadaltë se shoku juaj i skuadrës, dhe shoku juaj i skuadrës është gjithashtu pronari i ekipit, gjërat mbase do të kthehen më shumë atje. Por a nuk është gjithkund e njëjtë? Nëse jeni më i ngadaltë se shoku juaj i skuadrës, ekipet natyrisht do të përqendrohen më shumë në atë që është më i shpejtë.

“Në fund të ditës është më psikologjike. Justshtë thjesht një situatë e pakëndshme kur je në një ekip dhe shoku yt i skuadrës është më i shpejtë.

“Por kjo është diçka me të cilën duhet të merresh. Nëse je një sportist në këtë nivel, duhet të merresh me bashkëlojtarë të fortë.”

“Dhe më duhet të them se Lance nuk po bën një punë të keqe aspak. Ai po performon. E vetmja gjë për momentin, mendoj se ai po lufton me pjesën e pasme të makinës. Makina nuk duket aq mirë.

“Unë mendoj se nuk është me të vërtetë një çështje e shoferit që ata kanë në këtë moment, makina nuk po performon siç duhet [Aston Martin] po prisnin “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu