Sebastian Vettel i ka thënë Charles Leclerc se ai mendon se ai është “shoferi më i talentuar” që ka parë që kur filloi garën në Formula 1.

Kampioni katër herë i botës ka garuar së bashku me Leclerc në Ferrari që nga fillimi i vitit të kaluar, dhe pa dorën e parë se si shoferi Monegasque u adaptua shpejt në një ekip të nivelit të lartë.

Pasi ndërroi helmetat të Dielën mbrëma në Abu Dhabi pas garës së fundit të Vettel me Ferrari, ai bëri të qartë atë që mendonte për Leclerc në një mesazh të veçantë.

Në përkrenaren e tij, ai shkruajti: “Për Charles. Ju jeni shoferi më i talentuar që kam hasur në 15 vjet F1. Mos e harxhoni kot. Por sigurohuni çfarëdo që bëni, të jeni të lumtur dhe të buzëqeshni”.

Leclerc tha se ndërsa çifti kishte pasur vështirësi në disa raste, ai kishte mësuar shumë nga gjermani pasi pranoi se ishte frikësuar pak në fillim për të qenë shok i ekipit të tij.

“Ne kemi pasur momente shumë të mira në rrugën e duhur, gjithashtu edhe të tjera që ishin më pak të mira, por tani ndoshta mund të themi se ato janë kujtime shumë të mira dhe kujtime qesharake për t’u parë”, tha Leclerc për Vettel.

“Por faleminderit që thjesht ishe kush je. Mënyra se si më pritët në ekip, kur mbërrita. Nuk ishte e lehtë. Dua të them, është një ekip i madh. Edhe unë të kisha si shok ekipi.

“Unë mendoj se ju e dini se sa isha i frikësuar që isha pranë një kampioni katër herë të botës, kur arrita në Ferrari.

“Dhe ju më pritët në mënyrën më të mirë të mundshme. Unë me të vërtetë, vërtet më pëlqente të isha shoku i ekipit tuaj për dy vjet, dhe thjesht ju uroj më të mirën për të ardhmen.”

Leclerc tha se një nga cilësitë më të mira që kishte Vettel ishte aftësia e tij për të mos lejuar që incidentet e pista të ndikonin në marrëdhëniet e tyre larg qarkut.

“Unë mendoj se ai është një nga shoferët e paktë në paddock që arrin të bëjë ndryshimin midis asaj që ka ndodhur në makinë dhe personit jashtë makinës,” shpjegoi ai. “Unë mendoj se edhe unë jam një prej tyre.

“Kjo e bën atë që marrëdhënia të ishte gjithmonë e mirë, edhe kur ndonjëherë në rrugën e duhur ishte e vështirë.

“Unë dua të them që unë jam rritur aq shumë sa një person falë tij, duke e pasur atë pranë meje ishte gjithashtu një shembull për mua për të ndjekur. Dhe unë do t’i kujtoj këto dy vjet si një e tërë.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu