Katër herë kampioni i botës F1, Vettel nuk ka arritur të shënojë asnjë pikë në tre garat e tij të para me Aston Martin, pasi kishte luftuar me paqëndrueshmërinë e makinës në pjesën e pasme pas ndërprerjeve të FIA-s për 2021.

Por ekipi shpresonte të korrigjonte luftën e tij me një paketë azhurnimi që u përdor nga shoku i skuadrës Lance Stroll fundjavën e kaluar në Portugali, duke u përqëndruar kryesisht në dyshemenë e makinës.

Vettel mori paketën e tij për praktikën e së Premtes duke garuar për Grand Prix të Spanjës, duke e lejuar atë të zinte vendin e tetë në FP1 dhe 11 në FP2.

Pjesët e azhurnuara i dhanë një shtysë Vettel, i cili tha se ishte “e Premtja më e mirë” e Aston Martin e sezonit deri më tani dhe se ai ndjehej “më i lumtur” me makinën.

“Padyshim që është rrugë e ndryshme, kushte të ndryshme, por unë mendoj se përgjithësisht ndihesha shumë më shumë në shtëpi,” tha Vettel.

“Duket se u përmirësua. Unë mendoj se është një hap përpara. Prandaj është mirë ta heqësh këtë.

“Tani ne do të përpiqemi dhe përmirësojmë paketën [from] ku jemi tani. Mesfusha është shumë e ngushtë, kështu që gjithçka që mund të gjejmë do të funksionojë në favorin tonë.

“It’sshtë një garë e gjatë gjithashtu, është e vështirë për gomat. Pra, shumë gjëra për të kërkuar sonte.”

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21, largohet nga garazhi

Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21, largohet nga garazhi

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Vettel përfundoi më pak se tetë të dhjetat e sekondës nga koha më e shpejtë e përgjithshme e Lewis Hamilton në FP2, me më pak se gjysmën e sekondës duke ndarë makinat nga Alpine, AlphaTauri, Ferrari dhe Red Bull, me McLaren jo shumë larg.

Ajo ka vendosur një betejë të ngushtë për të arritur Q3 të Shtunën, me Vettel që kërkon të bëjë top-10 në kualifikimet në garat prapa-prapa që nga Hungaria dhe Britania e Madhe vitin e kaluar.

Lexoni gjithashtu:

“Ky është një lloj rajoni për të cilin synojmë dhe unë mendoj se nëse gjithçka shkon mirë, atëherë ne mund të futemi në atë rajon,” tha Vettel.

“Por do të jetë shumë, shumë e ngushtë. Ka shumë makina që luftojnë për këto spote. Kështu që ne thjesht shohim veten se çfarë mund të bëjmë më mirë për nesër.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu