Kampioni katër herë në botë F1, duke u përgatitur për debutimin e tij në Aston Martin pasi kaloi nga Ferrari gjatë dimrit, ishte nokautoi në seancën e parë të kualifikimit në vendin e 18-të përpara Çmimit të Madh të Bahreinit pasi ndërpreu xhiron e tij të fundit fluturuese për shkak të dy incidenteve të ndara të flamurit të verdhë.

Vettel, i cili fillimisht u pastrua në seancën dëgjimore të administratorëve të FIA-s për mosrespektimin e një të verdhe të vetme në Kthesën 8 gjatë kualifikimit së bashku me Esteban Ocon, Lance Stroll dhe George Russell, ishte thirrur në seancën tjetër të administratorëve për një incident të dyfishtë të flamurit të verdhë në Kthesën 1 më herët në prehër.

Vettel duhej të ngadalësonte në Kthesën 1 pasi rishtari i Haasit, Nikita Mazepin, u rrëzua para tij, me rusin që sapo kishte hedhur radhën dhe kaloi shoferin e Aston Martin në prehrin e ngrohjes.

Seanca dëgjimore, e cila u zhvillua në 1:30 pasdite me kohën lokale në Bahrein, çoi në Vettel duke u dhënë një gjobë prej pesë vendesh për mosrespektimin e flamujve të verdhë të dyfishtë në Kthesën 1.

Penalltia e ul gjermanin në pjesën e prapme të rrjetës për Grand Prix të Bahreinit dhe promovon të dy rishtarët e Haas Mick Schumacher dhe Mazepin në një vend secili. Vettel gjithashtu është dhënë tre pikë dënimi në licencën e tij.

Sebastian Vettel, Aston Martin flet për media

Sebastian Vettel, Aston Martin flet për media

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Në dokumentin e administratorëve të FIA-s të lëshuar pas dëgjimit të Vettel, shoferi i Aston Martin u gjykua se nuk kishte ndjekur rregullat e dyfishtë të flamurit të verdhë të cilat “drejtori i garës theksoi që kodi i flamurit duhet të zbatohet me rigorozitet” gjatë njoftimit të shoferëve para-ngjarjes.

“Vettel nuk e braktisi prehrin e tij. Ai u shpjegoi administratorëve se e pa tymin përpara tij, por ishte i pasigurt nëse ishte një bllokim ose një makinë e ndaluar derisa të ishte mjaft afër makinës dhe tymi të ngrihej, ”lexohej në dokumentin e administratorëve.

“Stjuardët vunë re se ai tashmë kishte kaluar panelin e sinjalit kur ai ndriçohej ndërsa ai iu afrua skenës dhe se marshallët në atë kthesë ende nuk kishin reaguar me një flamur të verdhë.

“Sidoqoftë, Vettel po i afrohej një makine që u ndalua anash në pistë dhe sipas rregullit kjo do të kërkonte një flamur të verdhë të dyfishtë.

“Ndërsa argumenti se shoferi ishte tashmë brenda sektorit kur u bë dyfish i verdhë ngjall simpati, administratorët mendojnë se është e rëndësishme të theksohet se ai po i afrohej një incidenti të dukshëm para tij.

“Më tej, makina përpara, në të njëjtin pozicion, u udhëzua të braktisë xhiron, siç synohet nga shënimet e drejtorit të garës.

“Prandaj, administratorët urdhërojnë dënimin e zakonshëm në këtë rast, një rënie prej pesë pozicionesh në rrjet.”

Vettel tha: “Ne ishim tashmë shumë larg pra nuk bën ndonjë ndryshim. Shpresojmë që të mund të dalim me diçka të zgjuar në strategji, në mënyrë që të mund të ecim lart dhe ta shijojmë atë gjatë rrugës. “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu